1. Головна
  2. >
  3. Аналітика
ad

Українські біженці додали Польщі 2,7% ВВП: звіт ООН розвінчує міфи

431

Українські біженці, які знайшли прихисток у Польщі, не лише не нашкодили економіці, а й суттєво її посилили, не вплинувши на зайнятість чи зарплати поляків.

Українські біженці додали Польщі 2,7% ВВП: звіт ООН розвінчує міфи

Економічний внесок українців

Згідно зі звітом Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та компанії Deloitte, опублікованим Reuters, українські біженці у 2024 році збільшили ВВП Польщі на 2,7%. Дозвіл на роботу та відкриття малого бізнесу дозволив українцям зробити більший економічний внесок, ніж сума коштів, яку вони вивезли з країни.

«Цей звіт розвінчує кілька міфів. Неправда, що вплив біженців на польську економіку є негативним», — заявив речник УВКБ ООН Рафал Костшинський під час презентації.

За даними звіту, українці сприяли спеціалізації та продуктивності польської економіки, не витісняючи місцевих працівників. У деяких регіонах заробітні плати навіть зросли.

Виклики інтеграції

Попри позитивний вплив, багато українців стикаються з бар’єрами:

  • Невідповідність кваліфікації: лише третина біженців із вищою освітою працює на посадах, що відповідають їхньому рівню.
  • Мовний бар’єр: недостатнє володіння польською мовою обмежує доступ до кращих вакансій.
«Дозволивши українським біженцям почати працювати та відкривати малий бізнес, Польща отримала колосальний економічний ефект», — зазначив представник УВКБ ООН у Польщі Кевін Аллен.

Звіт оцінює, що усунення цих перешкод могло б додати польській економіці $1,6 млрд щорічно.

Контекст: масштаби міграції

Після початку війни в Україні Польща прийняла понад 1,5 млн біженців, із яких близько 60% працевлаштувалися. За даними Євростату, у 2023 році українці відкрили в Польщі понад 10 тисяч малих бізнесів, зокрема в торгівлі та сфері послуг. Це допомогло заповнити прогалини на ринку праці, де бракувало працівників.

Прогноз: що далі

Економічний ефект від присутності українців може зростати, якщо Польща інвестуватиме в програми інтеграції, зокрема мовні курси та перекваліфікацію. Водночас звіт ООН підкреслює важливість розвінчування стереотипів про біженців, що сприятиме соціальній згуртованості та подальшому економічному зростанню.

Читайте також: