1. Новини Закарпаття
  2. >

Економічний паспорт українця і Фонд майбутніх поколінь: що розповідають аналітики

18.01.2022 08:52 Аналітика

Створенням Фонду Президент хоче вирішити проблему бідності українського населення та зупинити міграцію.

Створенням Фонду Президент хоче вирішити проблему бідності українського населення та зупинити міграцію.

Повну версію дослідження читайте на порталі hugs.fund.

Хоча Фонд планується створити на основі міжнародного досвіду, норми які визначають його функціонуванні іноді доволі далекі від міжнародної практики. Ідея виглядає позитивною, але багато норм законопроекту викликають питання і потребують покращення.

Що пропонує Президент

Глава держави подав до Верховної Ради Проект Закону “Про економічний паспорт” і визнав його “невідкладним”. Тобто як тільки завершиться його попередній розгляд та доопрацювання проект буде включено до порядку денного найближчого пленарного засідання ВРУ і розглянуто позачергово.

Це важливий проект для Президента, голосування по якому він буде “просувати”. І у разі прийняття, закон матиме вагомі наслідки як для бюджету, економіки так і для громадян. Розберемо детально, що пропонується.

Проект передбачає створення Фонду майбутніх поколінь. Він буде акумулювати кошти на індивідуальних рахунках самих молодих українців.

Гроші будуть:

- надходити з Державного бюджету

- інвестуватися

-виплачуватимуться по досягненню 18 років.

- Зазначається, що джерелом цих коштів мають бути надходження від рентних платежів.

За загальними характеристиками схема роботи схожа на приватний пенсійний фонд. Внески до фонду здійснює “роботодавець” (уряд) на індивідуальні рахунки “працівника” (дітей та підлітків), а отримати кошти можна тільки у випадку досягнення “пенсійного віку” (повноліття).

Звідки взялася ідея Фонду

Концепція "фондів національного багатства" не унікальна. Такі фонди функціонують в Кувейті, Саудівській Арівії, Об'єднаних Арабських Еміратах, Катарі, Гонконзі, Сінгапурі, Китаї. Їх цільове призначення часто різниться: збереження багатства для наступних поколінь, управління міжнародними резервами країни або залучення інвестицій в країну.

Головна характеристика яка часто пов'язує такі країни: профіцит урядових фінансів та незначне боргове навантаження уряду. Часто такі фонди покликані керувати “надлишковими ресурсами” від сировинних надходжень з розрахунком їх збереження для наступних поколінь.

Саме тому поміж країн, що мають найбільші за розміром фонди немає хронічних дефіцитів або високого боргового навантаження. Що, навпаки, характерно для України.

Наперед можна сказати, що фонди національного багатства не були рішенням проблеми бюджетного дефіциту, а навпаки виступали наслідком профіцитного бюджету. В контексті України це формулює перший ризик застосування такого інструменту: розширення дефіциту бюджету.

Читайте на ГК:Потепління та дощі: якою буде погода в Україні 5 квітня
Читайте на ГК:РФ готується до першої світової кібервійни: начальник Департаменту кібербезпеки СБУ розповів про новий рівень загрози
Читайте на ГК:Чого боїться угорське населення та чи покращуються українсько-угорські взаємини: відомий експерт дав чіткі відповіді
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська