1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Бюджет-«проїдання» Виноградівської громади на 2021 рік: ніякого розвитку чи створення нових робочих місць

29.12.2020 09:45 Аналітика Ексклюзив Голос Карпат

У міській раді сподіваються, що вже на сьогоднішній сесії 29 грудня, міські депутати затвердять на що наступного року витратять 464 766 300 гривень.

У міській раді сподіваються, що вже на сьогоднішній сесії 29 грудня, міські депутати затвердять на що наступного року витратять 464 766 300 гривень.

За ці гроші наступного року утримуватимуть роздутий штат, проводитимуть в освіті сумнівні тендери, годуватимуть безпритульних собак замість дітей. І, головне, на розвиток сіл, де найефективніше спрацювала сітка підкупу що обрала Степана Бочкая міським головою, не закладено нічого окрім зарплат.

А тепер, розяснення, що не так з головним фінансовим документом громади.

По-перше, нову порушена процедура публічності.

Попередній документ розмістили на сайті міськради 18 грудня. Проте ніде в офіційних повідомленнях міськради, ні на сайті, ні на сторінці у Фейсбук, інформації про це немає. Хочете - шукайте. Тобто, мешканці громади, податками якими наповнюється бюджет, попередньо не знають, на що йтимуть ці податки.

Ще одна зрада - це те, що документ зазнав суттєвих змін на бюджетній комісії вчора і, відповідно, змінений документ ніхто не залив у публічний доступ.

Як витримано гарантоване право на публічну інформацію? Ніяк.

Щоб зрозуміти, наскільки суттєвими були ці зміни, варто лише знати, що видатки міської ради скоротили з 95,8 до 82,2 мільйони. Більша частина економії за рахунок скорочення утримання і зарплат - з 34,7 до 24,5 мільйонів, та 27,2 до 18,9 мільйонів відповідно.

Чомусь зараз ці зміни відомі лише депутатам. А як же ті, хто їх обирав і хто наповнює бюджет? Ніяк. Для збереження процедури публічності, змінений документ мали б виносити на голосування лише через 10 днів після оприлюднення. Та, скоріш за все, чергове порушення не хвилює міську раду.

По-друге, «роздутий» штат.

На утримання міської ради заклали 24 582 030 гривень, з них на зарплату - 18 919 700.

Оце тут ті 64 920 гривень, які отримує міський голова щомісяця. У нього також є чотири заступники (для порівняння у міського голови Мукачева їх три), секретар і керуюча справами. Окрім того, не зважаючи на одну з головних цілей децентралізації - скорочення органів місцевого самоврядування - старостів (в минулому - голова села), залишили в кожному селі за винятком Тросника. Зараз їх одинадцять.

На компенсацію звільнених працівників сільських рад заклали лише 1 228 050 гривень. Це говорить про те, що скорочення штату на місцях відбулось по мінімуму. А з огляду на збільшення зарплат статостам і тим, хто залишився, логіку децентралізації у плані економії за рахунок зменшення штату у Виноградівській громаді зламали повнстю.

Окремо на роботу фінансового відділу заклали 2 008 490 гривень. З них на оплату праці – 1 400 400 гривень.

Окрім того, у 2021 році планують створити Центр соціальних послуг, на що виділили 4 035 390 гривень. Тут, зокрема, отримуватимуть безкоштовне харчування люди малозабезпечених груп. Їх обслуговуватимуть 37 (!) працівників.

Зараз цю функцію у місті виконує терцентр, що знаходиться у підпорядкуванні управління соцзахисту РДА. Там щодня харчують кілька десятків чоловік: люди раз в день приходять зі своєю тарою і забирають гарячу їжу додому. Роботу забезпечує шість працівників.

Далі - контроль освіти й медицини під окремими колишніми районними депутатами.

Правонаступником усіх закладів освіти і медицини, які були на балансі Виноградівської районної ради, стала Виноградівська громада. Це не лише порушило принцип правонаступництва. За правилами реформи децентралізації, всі вони мали бути розділені територіально і перейти на баланс чотирьох громад – Виноградівської, Королівської, Вілоцької та Пийтерфолівської.

Тому зараз мешканці Виноградівської громади утримуватимуть не лише Виноградівську районну лікарні, а й усі амбулаторії району (зарплату медикам платить Національна служба здоров’я). Зокрема оплачуватимуть їхні комунальні послуги. В бюджеті на це заклали 6 700 000 гривень для лікарні, і 2 101 470 для амбулаторій.

Те саме із закладами освіти – школи і садики. Але тут ще і «роздули» штат.

У Виноградівській міській раді створено відділ освіти, молоді та спорту з фінансовим балансом 345 848 350 гривень. З цієї суми гроші держави, тобто субвенція з якої платять зарплату вчителям – 180 435 110 гривень.

Відповідно до нового бюджету, садики в місті курує міська рада і на це у неї – 38 944 440 гривень. А усі садики колишнього Виноградівського району, включно зі школами – «Центр з обслуговування закладів освіти Виноградівської міської ради» (раніше – Виноградівського району)». У них на балансі - 301 434 500 гривень.

Це ті гроші, контроль над якими хотіли зберегти, і дякуючи виборцям що голосують за гроші, зберегли сьогоднішні депутати Берегівської районної ради Віталій Любка, Юрій Свищо, Надія Копча та Адальберт Сверенко. Останній став четвертим заступником міського голови.

Тому й надалі освіта Виноградівщини лишається «дійною коровою» для місцевого самоврядування з поступовим занепадом галузі загалом, який відчують лише вчителі та учні (навіть не їхні батьки).

При постійних закупівлях за завищеними до 30% цінами у підприємців-одноденок або тих, хто дає віткати, харчування дітей у молодшій школі – платне. А батьки дошкільнят сплачують 50% вартості.

«Вишенка на торті» в освітньому треші – це утримання керівництва освітян (в документі це назвали «забезпечення діяльності інших закладів освіти»). Це обійдеться бюджету у 8 358 380 гривень, з яких на оплату праці 5 174 620 гривень. Тобто міська рада в зарплатах не образила ні себе, ні тих, хто контролює найбільший видатковий фінансовий потік громади.

Тут не передбачено погашення боргу експрацівникам методкабінету Управління освіти, молоді та спорту Виноградівської РДА (вже ліквідованого), яким, вже за рішеннями суду, боргують по зарплаті 556 352 гривень. По-перше тому, що місцеве самоврядування не має сплачувати борги РДА. А по-друге, і найголовніше, що вже рівно рік це нікому не потрібно.

Наступне, утримання крадіїв європейських коштів та безпритульних собак.

Батьки, коштом яких наповнюється бюджет і які продовжують платити за харчування дітей з власної кишені, годуватимуть безпритульних собак. На це у 2021 році передбачено біля 1 876 500 гривень. До учорашніх змін вона була 2 700 000 гривень.

Ці гроші отримає КП міськради «Центр інвестицій та розвитку». Те саме, що вкрало з двох грантів Євросоюзу 1,5 мільйонів гривень через закупівлю сумнівних адміністративних послух у підставних підприємців. Це лише ті тендери, що виловили журналісти. Основна інформація по бюджету проектів та заходах в них, залишається схованою від громадськості, хоча є публічною інформацією.

По згаданому факту зараз відкрито кримінальне провадження.

До слова, зараз різдвяно-новорічний період і кілька громадських ініціатив міста власним коштом організували подарунки для дітей з інвалідністю та малозабезпечених родин. Місцеве самоврядування цього не зробило. Чужі діти – не собаки…

Найголовніше – розвиток, проданий за ціною 500 гривень на п‘ять років.

Що ж отримають села громади на свій розвиток? Практично нічого з 464 766 300 гривень. Свої від 500 гривень їхні мешканці отримали напередодні виборів.

В бюджет Виноградівської громади є гроші, закладені на зарплату старостам, персоналу дитячих садочків, утримання сільських клубів і бібліотек та благоустрій. На останній виділено 23 816 130 гривень.

За ці гроші десь зроблять ямковий ремонт, десь укріплять дамбу, десь посадять квіти біля сільрад. Ніякого будівництва нових об’єктів, навіть зупинок, розвитку туризму, створення відділу для залучення інвестицій, розчищення русел річок. Нічого.

Утримання сільських клубів, бібліотек, музеїв, що відійшли у підпорядкування Відділу культури та туризму Виноградівської міськради з бюджетом 19 572 740 гривень і при дохідній частині 455 200 гривень – це ще одна стаття «проїдання». Навіщо утримувати об’єкти і персонал, якщо не дати їм можливість розвиватись в напрямку самостійного залучення коштів через гранти? Чому це можуть в Мукачеві, де музей є наповнювачем бюджету і чому не можуть навчити цьому у Виноградові? Не вигідно. Тому що розумні люди потім зможуть рахувати гроші, які віддають громаді і впливати на їх розподіл.

 

Олена Мудра для Голосу Карпат

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська