1. Новини Закарпаття
  2. >

Бізнес на землі: кому із закарпатських нардепів може бути не вигідна земельна реформа?

23.12.2019 12:40 Аналітика Голос Карпат

Дослідження відкритих джерел показало - приблизно шість десятків депутатів - а це 13% Верховної Ради пов’язані з агробізнесом.

Дослідження відкритих джерел показало - приблизно шість десятків депутатів - а це 13% Верховної Ради пов’язані з агробізнесом.

Ними контролюється, за щонайменшими розрахунками, ЖД понад 1,2 млн га по всій Україні. Ціна оренди землі під час ринку зросте удвічі - з $70 до $140, а це $84 млн втрат з кишень лобістів та агробаронів щороку.

Згідно з деклараціями 308 депутатів минулого скликання - а це 68% Верховної Ради володіли землею особисто чи через родичів. "Земельний банк" у власності попереднього скликання становить понад 2 тис га - в середньому по 7 га у кожного. Це без врахування земель, яка обробляється їхніми компаніями. Депутати 9-го скликання ще не всі зареєстрували декларації на сайті НАЗК, тому ми скористались системою фінансової розвідки YouControl, яка допомогла віднайти частину теперішніх депутатів, що пов’язані з агроактивами.

Почнемо з "Опозиційної платформа - За життя", яка під час голосування законопроекту про ринок землі №2178-10 майже всім складом була відсутня - лише Михайло Папієв та Олександр Пузанов проголосували проти.

Пана Папієва можна зрозуміти, адже його дружина задекларувала 7 га землі та контролює діяльність ТОВ "Драчинецьке" та ТОВ "Драчинецьке-1", що займаються вирощуванням та переробкою м’яса птиці.

У любителя референдумів та голови політичної сили ОПЗЖ Віктора Медведчука є агроактиви на Західній Україні, якими він володіє через свою дружину Оксану Марченко, Богдана Козака, брат якого є теж депутатами ВР та інших бізнес партнерів, це: ТОВ "Галицька аграрна компанія", ТОВ МБК Агротехніка, ПП "Галичина-Органік", тощо. Цікавим є те, що у засновниках цих компаній є Вячеслав Черепаня, що був помічником Нестора Шуфрича, який і цього скликання є депутатом від ОПЗЖ.

Група компаній Родини Віталія Борта володіє ТОВ "Агрофірма "Прогрес" та ТОВ "Агрофірма "Нива", що займаються вирощуванням зернових та тваринництвом.

Олександр Пономарьов через родичів контролює ТОВ "Агрофірму "Приазовська", що займається вирощенням зернових культур та обробляє майже 10 тис га у Запоріжжі.

Суто Мамоян має у власності родини ТОВ "М’яспром", ППФ "АФЕ" та ТОВ "АФЕ-Інвест", що займаються змішаним сільським господарством.

Віктор Балога з родиною контролює низку агроактивів на Закарпатті, що займаються вирощуванням зернових, технічних культур та живих тварин - ТОВ "Закарпатагрохолдинг", ТОВ "Закарпатсільгоспсервіс", ТОВ "Грінвер", ТОВ "Маркет Рітейл", тощо. При цьому дивно, що з двоюрідним братом Василем Петьовкою, що теж є співзасновником компаній він згоди щодо ринку не дійшов - Петьовка голосував за реформу, але як позафракційний депутат.

Ларису Білозір та Миколу Кучера можна віднести до групи впливу Юрія Косюка, адже вони працювали у ПАТ "Миронівський Хлібопродукт", що контролює 370 тис. га.

У групі компаній "Епіцентр" Олександра Гереги є ТОВ "Агрохолдинг 2012", що обробляє 121,4 тис. га земель на територіях Черкаської, Хмельницької, Київської, Тернопільської, Вінницької областей.

Ярослав Дубневич з родиною володіє не лише десятками квартир, а сотнями земельних ділянок у Львівській області та агропереробними підприємствами - ТОВ "Літ Агро" та АПП "Львівське".

Степан Івахів є співвласником ФПГ "Континіум", основний прибуток групі приносять мережа АЗС під брендом WOG та молочний холдинг - до якого входять молокомбінати на Волині та Львові.

Ігор Колихаєв через батька володіє ТОВ "Продексим", що зосереджена на виробництві та експорті сільськогосподарської продукції - пшениці, ячміню, кукурудзи, гороху, соняшнику, тощо. Земельний банк компанії — 20 000 га в Херсонській області.

Сергій Мінько володіє ФОП ВКФ "Мелітопольська черешня", що вирощує фрукти та плод під однойменною торговою маркою.

Іван Чайківський володіє групою "Агропродсервіс",яка об’єднує агрогосподарства у Тернопільській та Івано-Франківській області, що займаються рослинництвом, тваринництвом і працюють в сфері послуг - збір та сушка зерна. Земельний банк — близько 40 000 га.

Петро Юрчишин володіє підприємствами групи Родини Юрчишин, до складу якої входять агропідприємства та мережа продуктових магазинів та ресторан "Візит". Земельний банк - 15 тис га у Вінницькій та Хмельницькій областях.

Валерій Давиденко через родичів володіє агроактивами ТОВ "СП "Агродім" - компанія з орбіти "Кернел" братів Веревських, ПП"Кіпті", ПАТ "Блок Агросвіт", та іноземними компаніями - AGROREGION S.A.R.L, AGROREGION B.V. "Кернел" — провідний виробник та експортер соняшникової олії, земельний банк в обробітку - 550 тис.га.

Донька Роберта Горвата володіє ТЗОВ Континент, що займається ягодами та горіхами. Компанії групи працюють у сферах нерухомості, АПК, торгівлі та громадського харчування. Партнерами по декількох проектах є депутат Вінницької міськради Андрій Андреєв та Серігй Заставнюк - підприємець, помічник Роберта Горвата у 8 скликанні.

Сергій Лабазюк через рідного брата Петра Лабазюка контролює діяльність ТОВ "Група компаній "Вітагро", що займається реалізацією засобів захисту рослин, насіння озимих, ярих та технічних культур, земельний банк складає 85 тис. га земель на територіях Хмельницької та Рівненської областей.

Валерій Лунченко має групу компаній, в яку входять агрокомпанії "Мілкор" і "Карпатські золоті горішки".

Ігор Молоток - власник групи компаній, що володіють ТОВ "Шосткінський елеватор", ТОВ "Агрохолдинг Агроінвест", тощо. Компанії групи працюють в різних сферах діяльності: АПК, ЗМІ, нерухомість, транспорт, торгівля, туристичні послуги, виробництво мийних засобів.

Група компаній Дмитра Шенцева володіє Харківським імподром, кількома мисливськими організаціями, а також ТОВ "Семенівське колосся", ТОВ "Грозянське-АПК".

Максим Єфімов теж має інтерес в агробізнесі - компанія Тзов "Крамагросвіт" вирощує рогату худобу. Партнерами по значній кількості компаній виступають члени родини екс-народного депутата та екс-міністра Мінрегіонбуду Анатолія Близнюка.

Вадим Новинський разом з Ренатом Ахметовим володіють агрохолдингом HarveEast, що контролює близько 130 тис га у Донецькій, Київській та Житомирській областях.

Вадим Івченко - активно лобіює питання розпаювання земель, які використовуються державними підприємствами НААН України на території Київської області, отримує дохід від здачі майна в оренду компанії "Агророст" та бенефіціар у ФГ "Агро сіті".

Костянтин Бондарєв через дружину володіє 52 га землі.

Іван Крулько отримує доходи від здачі майна в оренду ПП "Зюзь", що вирощує зерно у Херсонській області, а Михайло Цимбалюк здає майно в оренду ТОВ "Агро-Млин", що займається тим самим, лише у Тернопільській області.

Олег Мейдич володіє ТОВ "Калинівський маслозавод", що спеціалізується виробництва і торгівлі молочних та м’ясних продуктів.

Екс-президент України Петро Порошенко ще минулого року підтримував земельну реформу, але не насмілився її впровадити. Сміливості йому забракло і цього разу через можливу втрату електоральних балів. Ще донедавна він володів холдинговою компанію "Укрпромінвест-Агро", яку передав сину Олексію Порошенку, де під контролем перебуває перебуває 120 тис. га землі на території Вінницької, Житомирської, Черкаської, Полтавської, Дніпропетровської, Кіровоградської областей. Компанія вирощує цукровий буряк, пшеницю, сою, кукурудзу, соняшник.

Олексій Гончаренко з Одеської області має спільні медіа активи з Групою Олексія Костусєва, який володіє агроактивами на Одещині, зокрема ФГ "Агрофірма Бургуджі", яка оплачувала оренду приміщення громадської приймальні у грудні 2017 партії Європейська Солідарність.

Ярослав РущишинГалина Васильченко та Наталія Піпа - вихідці з львівського осередку Української Галицької партії, яку фінансує Агрохолдинг "Західний Буг", що має земельний банк - 52,7 тис. га. Також Ярослав Рущишин через дружину володіє ТОВ "Луги-2", що вирощує зернові культури у Львівській області.

Також, у ЗМІ можна знайти ще безліч публікацій про причетність інших депутатів до агробізнесу, зокрема існує версія, що Наталія Королевська лобіює інтереси луганського агрохолдингу "Агротон" Юрія Журавльова чи причетність Сергія Шахова до лобіювання інтересів агробізнесу в Луганському регіоні, але в цій статті ми використовували лише ті дані, які можна підтвердити в офіційних реєстрах. Вже має настати час, коли відкриті та приховані лобісти агробізнесу у Верховній Раді почнуть розробляти програми для малих і середніх фермерів з метою збільшення урожайності з гектару з бережним ставленням до грунтів, а не використовувати експансію земель по занижених цінах з метою отримання надприбутків ціною бідності землевласників. Адже найбільші розміром з Хорватію агрохолдинги Європи сконцентровані в Україні - через дешеву оренду вони сконцентрували 6 млн га.

Джерело: Цензор.НЕТ

загрузка...