1. Головна
  2. >
  3. Аналітика

Замість старих реквізитів — один код. Що таке міжнародний номер банківського рахунку IBAN, - НВ

209
Аналітика Україна

5 серпня в Україні почалося впровадження міжнародного номера банківського рахунку IBAN. НВ Бізнес з’ясував, що це таке і навіщо це потрібно клієнтам українських банків.

Замість старих реквізитів — один код. Що таке міжнародний номер банківського рахунку IBAN, - НВ

Пропонуємо вашій увазі статтю від видання НВ:

1 IBAN – що це?

Із 5 серпня 2019 року в Україні банки почали відкривати нові рахунки клієнтам відповідно до вимог стандарту IBAN.

IBAN — це абревіатура, яка розшифровується як International Bank Account Number. Це міжнародний номер банківського рахунку відповідно до стандарту №13616 Міжнародної організації зі стандартизації ISO та Європейського комітету з банківських стандартів ECBS.

Код IBAN спочатку використовували для стандартизації міжбанківських розрахунків у Європейському союзі. Але тепер його використовують і в більш ніж 60 країнах світу. З 2007 року офіційним реєстратором стандарту IBAN стала компанія SWIFT. Максимальна сума переказу із застосуванням IBAN становить 50 000 євро.

 

2 Навіщо IBAN клієнтам українських банків?

Введення IBAN дозволить гармонізувати український платіжний простір з європейським, а також допоможе модернізувати систему електронних платежів Нацбанку. Заміна двох реквізитів (МФО, номер рахунку) одним кодом зробить зручнішим оформлення розрахункових документів.

Завдяки цьому клієнти банків зможуть:

● за одним реквізитом ідентифікувати платника і одержувача коштів, а також банк України, який обслуговує;

● уникнути помилок у реквізитах рахунків завдяки скороченню реквізитів у розрахункових документах;

● швидше здійснювати перекази і отримувати кошти.

Серед інших переваг для клієнтів банків Нацбанк планує введення стандарту для здійснення платежів з використанням QR-кодів для учасників платіжного ринку. Використання QR-кодів, які міститимуть інформацію про IBAN, спростить оплату рахунків і обмін платіжною інформацією.

 

3 Як виглядатиме IBAN у вашому банку?

Максимальний розмір IBAN може досягати 34 символів.

IBAN в Україні складається з 29 літерно-цифрових символів.

Серед них перші 10 знаків — код країни, контрольне число і код банку. Зокрема, перші дві літери UA вказують код України, наступні два символи — контрольні, вони призначені для перевірки достовірності рахунку та захищають інформацію від помилок. Наступні шість цифр — код МФО банку.

Друга група символів із 19 знаків — безпосередньо номер рахунку клієнта банку. До того ж перші в цій групі п'ять нулів, як правило, доповнюють IBAN до 29 знаків, а останні 14 символів є безпосередньо номером рахунку.

 

 

4 Старі реквізити – все? В які терміни відбуватиметься перехід на IBAN

У період з 5 серпня до 31 жовтня 2019 року в документах на переказ коштів можна заповнювати реквізити «код банку» і «рахунок» у будь-яких варіаціях.

З 1 листопада 2019 року застосування IBAN стане обов'язковим для клієнтів усіх банків України під час здійснення переказів грошових коштів як у національній, так і в іноземних валютах, зокрема і транскордонних переказів.

Всі перекази з 1 листопада 2019 року здійснюватимуться тільки з використанням IBAN

 

5 Чи потрібно йти в банк, щоб міняти реквізити?

Великі банки проводять заміну реквізитів на новий формат автоматично. ПриватБанк до 5 серпня для всіх корпоративних клієнтів і підприємців присвоїв нові номери рахунків IBAN. «Переказ на нові реквізити рахунків відбуватиметься автоматично, до 5 серпня нові рахунки та виписки будуть доступні в «Приват24 для бізнесу», – повідомили в банку.

Як зазначено на сайті Альфа-Банку, для приватних клієнтів нові номери рахунків стануть доступними для перегляду та здійснення переказів у їхньому інтернет-банкінгу і в мобільному додатку з 5 серпня 2019 року. Водночас у банку звертають увагу на те, що номер платіжної картки не змінюється. «Якщо ви поповнюєте кредитну картку або інший картковий рахунок за реквізитами номера рахунку, з 5 серпня 2019 року рекомендуємо використовувати для поповнення нові реквізити – рахунок за стандартом IBAN», – йдеться в повідомленні.

В Альфа-Банку зазначають, що номери рахунків приватних осіб-підприємців, відкритих до 5 серпня 2019 року, будуть направлятися банком у новому форматі IBAN у Державну фіскальну службу України для постановки на облік у термін до 1 листопада 2019 року, як того вимагає чинне законодавство України . Нові номери рахунків фізосіб стануть доступними для перегляду та здійснення переказів в інтернет-банкінгу з 5 серпня 2019 року.

Номери рахунків юросіб та ФОП, відкритих до 5 серпня 2019 року в Альфа-Банку, будуть направлятися банком також у новому форматі IBAN у Державну фіскальну службу України для постановки на облік в термін до 1 листопада 2019 року.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber