1. Новини Закарпаття
  2. >

Стало відомо, навіщо в Україні закривають школи та виселяють учнів з класів — СТРАНА

19.07.2019 21:12 Аналітика

Реформа освіти, яка стартувала минулої осені з модернізованими класами і сучасним навчанням, повинна була за рік обкатати нову систему на практиці.

Реформа освіти, яка стартувала минулої осені з модернізованими класами і сучасним навчанням, повинна була за рік обкатати нову систему на практиці.

В реальності обкатувати нічого. "Інклюзивна освіта" застрягло на кількох показових школах. В решті України проблеми залишилися колишніми.

Так, за півтора місяці до нового навчального року на Закарпатті школярі будуть ділити одну парту на трьох, а в Харківській області і зовсім закривають навчальні заклади.

Закриття шкіл задля економії

У місті Первомайський, що в Харківській області, сім шкіл. Правда восени їх стане на дві менше. Поки діти і вчителі на літніх канікулах, за ліквідацію шкіл №1 та №4 проголосували депутати міськради.

"У мене двоє дітей навчаються в четвертій школі, а тепер вони будуть змушені добиратися в сьому, куди приєднали і яка далі розташована. Ніякого підвезення дітей автобусом немає, з нами взагалі з цього приводу не радилися", - розповідає "Країні" місцева жителька Оксана Григорова.

За словами жінки, питання про закриття було піднято місцевою владою з метою економії бюджету. Хоча економія виглядає досить дивною - заробітну плату викладацького складу виплачують з держбюджету, ремонтні роботи в школі більшою мірою лягають на плечі батьків, з державної скарбниці району йде лише оплата комунальних послуг.

"Економія виходить зовсім маленький, при цьому незручності створюються величезні. Як тепер дві школи будуть міститися в одному приміщенні - незрозуміло. Адже у нас в кожному навчальному закладі міста вже є підселення - в одній школі ціле крило займає центр соціального захисту, в інший розташовується будинок творчості. Класів на всіх не вистачить, значить доведеться вчитися у дві зміни ", - розповідає Григорова.

Але головний для батьків питання - все-таки логістика. Ідея шкільної освіти в СРСР, коли і будувалося більшість нинішніх шкіл, була в пішої доступності навчальних закладів для дітей. Тепер же відбувається своєрідна "декомунізація": учням колишньої 1-ї школи, єдиною у всьому мікрорайоні, потрібно буде добиратися на заняття в сусідній район, де розташована альтернативна 5-я школа.

Автобусів на розвезення дітей немає, а дорога пішки навіть у дорослого займає близько години. Громадський транспорт ходить тут нерегулярно.

У влади міста свої резони. Тут кажуть, що в місті меншає дітей, тому стільки шкіл і не потрібно. Хоча депопуляція - не новина. При цьому процес закриття збігся з передачею фінансування шкіл на місця.

"Вперше він (питання про закриття - ред.) Виник, коли фінансування шкіл частково перенесли на місцеві бюджети. І вперше ми намагалися прийняти це рішення в квітні 2017, потім в липні минулого року. І тільки в цьому році все сталося", - повідомляє "Країні" мер міста Микола Бакшеев.

Мерія в числі вимушеної економії називає скорочення населення міста і аварійний стан шкіл. Тому процес ліквідації на їхню думку неминучий, а педагогічний склад вже сповіщений про зміну місця роботи. Хто не напише заяву про переведення в іншу школу - буде звільнений.

Фото Facebook: план реорганізації педскладу знищення шкіл в Первомайську

"На сьогоднішній день ми маємо 3 тис учнів, хоча 30 років тому їх було 7 тис., Які навчалися в тих же самих школах. Треба розуміти, що ми опалюємо і утримуємо порожні класні аудиторії, але чи може дозволити собі місто таку розкіш? Я бачу те, що ми будемо мати менше шкіл, але в них буде вище температури, в них будуть гідні умови для організації навчального процесу ", - розповідає мер.

Заощаджені гроші від закритті двох шкіл, а це майже 3 мільйони на рік, чиновники планують направити на ремонт решти п'яти шкіл і оновлення технічної бази. При цьому пустувати приміщення ліквідованих шкіл не будуть. У будівлі навчальних закладів можуть перевести ВНЗ з непідконтрольних територій. Правда, і в цьому випадку комунальні послуги будуть оплачувати місцева влада, що ставить під сумнів доцільність закриття шкіл.

Якщо ж нових постояльців на №1 і №4 не знайдуть, то залишається відкритим питання, що буде з майном ліквідованих шкіл?

"Основну причину економії пов'язують зі скороченням населення міста, мовляв школярів стало менше і пустують класи. Але приміщення не пустують, їх здають в оренду, яка також приносить дохід. Ось ми повинні будемо переїхати з нашої школи в №5. Якщо нові парти ще й зможемо перевезти з собою, то нові шпалери і вибілений стеля не стануть же здирати при переїзді? Просто прийде в школу хтось на готовий ремонт і стане знімати собі приміщення в оренду для якоїсь компанії ", - розповідає" Країні "мама учня Наталя .

Троє за однією партою

За сотні кілометрів від Харкова в селі Нересниця Закарпатської області і зовсім школи немає. При цьому учнів - кілька сотень людей.

Тут вже не перший десяток років школярі навчаються в гуртожитку і дитячому садку, які "тимчасово" переобладнали під школу. Місцеві ЗМІ повідомляють, що за цей час фундамент справжньої школи, який почали зводити поблизу, заріс бур'яном. А число учнів з кожним роком зростає.

"Був кабінет завідувача дитячим садом, кабінет медсестри, коридор і каптьорки, де складали різні речі. Все це з'єднали в один клас, в якому навчається тепер початкова школа", - розповідає вчитель початкових класів Лариса Короскіна.

Через тісноту в "школі" немає спортивного залу, туалетів, а учні змушені навчатися за три людини за однією партою. Всього тут навчається близько 500 осіб, при цьому тільки на прийдешній навчальний рік очікують близько 80 першокласників, які також сядуть за три людини - адже розрекламованих Міносвіти "інклюзивних" парт "нової української школи" тут ще не бачили.

Втім страждає не тільки глибинка - в столичній області аналогічна ситуація.

"Такий безвихідній ситуації у нас ще не було. У школі не поміститься більше 60 майбутніх першокласників. На новий навчальний рік школа набрала понад 170 дітей - це шість перших класів. А так як зі школи виходить тільки один 11 клас, фізично розмістити всіх першокласників НЕ вистачає місця ", - пише в групі" діти Вишневого "місцева жителька Олена Лелека.

З №1 школою в місті Вишневе під Києвом ще торік улітку сталася скандальна історія. Тоді шляхом жеребевкі було вибрано кілька других класів, які повинні були з'їхати зі стін школи в приміщення житлового будинку, щоб звільнити свої місця першокласникам. Загальна кількість учнів перевищила норму в шість разів, і керівництво школи змогло знайти лише один вихід - обладнати аудиторії для другого класу в житловому будинку.



Житловий будинок, в якому відповідно до жереб'евке повинні навчатися другокласники. Фото "Країни"

Такі проблеми в містечку виникли через те, що забудова тут йде своєю чергою, а чиновники працюють своїм. Вишневе - це один з найпопулярніших передмість столиці, де йде будівельний бум. При цьому, продаючи забудовникам землю і отримуючи кошти в бюджет, влада не вирішили створити інфраструктури для прибуває числа жителів.

"Панове чиновники! Ви розумієте, що 2 вересня можуть бути бійки між батьками за місце дітей за партою? Ось уже який рік батьки дітей оббивають пороги чиновників, випрошуючи фінансування для добудови" нового "корпусу школи", - пише в соцмережі Марина Мозгова.

До літніх канікул і Крюковська школа навчала своїх учнів в кілька змін, при цьому в окремих випадках парти виносили в коридори, створюючи там імітацію класного приміщення. На нинішній навчальний рік школа отримала заявок на вісім повноцінних класів.

Новий глава Київської ОДА Михайло Бно-Айріан вже пообіцяв вирішити питання з нестачею шкіл в Київській області. Зокрема був обговорений термін до 1 листопада добудувати школу в Вишневому - правда рік побудови не уточнюється.

Джерело: СТРАНА

Читайте на ГК:Отримав повістку і не прийшов до ТЦК через "тяжкий емоційний стан": як покарали чоловіка
Читайте на ГК:Нові правила мобілізації: що чекає на українських чоловіків вже у травні
Читайте на ГК:Україна може зануритися в нову темряву: до чого слід готуватися
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська