1. Новини Закарпаття
  2. >

Україна vs Чехія та Словаччина: Експерти прокоментували чому ціни вищі, а зарплати нижчі

03.04.2019 10:30 Аналітика

В Україні ціни на продукти першої необхідності уже давно перевершили польські, при тому в Польщі рівень життя та зарплати значно вищі.

В Україні ціни на продукти першої необхідності уже давно перевершили польські, при тому в Польщі рівень життя та зарплати значно вищі.

Про це пише Вголос. 

 

СЛОВАЧЧИНА

Словаччина — одна з країн Європейського Союзу, що межує з Україною. Мінімальна заробітна плата у цій країні — 480 євро. Середня — 1 319 євро. Щодо пенсій, то мінімальна становить — 230 євро, а середня — 385 євро.

Українські сайти з працевлаштування закордоном пропонують українцям роботу в цій країні, залежно від виду діяльності та кількості годин з оплатою від 800 до 1 200 євро. Усі пропозиції – в основному, некваліфікована робота та чорноробочі.

 

ЧЕХІЯ

Чехія — це країна Європейського Союзу. Мінімальна заробітна плата там — 475 євро. Прикметно, що відповідно до офіційної інформації, таку зарплату отримує лише 4 % працевлаштованих чехів.

Середня зарплата у цій країні — 1 200 євро, людина з вищою освітою в отримує 1 800 євро. Середня пенсія у Чехії — 400 євро. Проте у цій країні для пенсіонерів передбачено ряд пільг, як-от: страховка, яка покриває усі види медичних послуг та пільгове придбання медикаментів. Люди на пенсії також раз на рік мають право відвідати безкоштовно санаторій.

Українським заробітчанам там пропонують некваліфіковану роботу з оплатою від 800 до 1 500 євро. Все залежить від умов.

Тоді як в Україні мінімальна заробітна плата — 4 173 гривень, що становить 135 євро.

Середьомісячна плата, за даними Пенсійного фонду України, за 2018 рік — 7 810 гривень, або 253 євро. Мінімальна пенсія в Україні з 2019 року — 1 497 грн, що дорівнює 48 євро, середня — станом на 1 січня 2019 року — 2 645,6 грн, або 86 євро.

Українські урядовці дуже часто люблять заявляти, що, мовляв, зате у нас ціни продукти харчування значно нижчі. Та це не правда. Ми порівняли ціни на продукти харчування у супермаркетах Чехії, Словаччини та України, беручи до уваги й ті продукти, які через високу вартість можуть собі дозволити не всі українці, проте вони необхідні у щоденному раціоні. Усі ціни ми конвертували у гривні, відповідно до офіційного курсу.

(До уваги брали супермаркети межі Теsko у Чехії та Словаччині, Billa у Чехії та Україні, а також українські роздрібні мережі з урахуванням акційних пропозицій).

 

Йосиф Ситник, економічний експерт:

В Україні ціни на продукти харчування дійсно вищі, ніж у країнах-членах Європейського Союзу. Це при тому, що там зарплати та пенсії набагато вищі, ніж в Україні. І якщо наш громадянин може собі дозволити на 1 497 гривень пенсії купити 12,5 кілограм свинячого м’яса або 8 кілограм сиру, то словацький — 63 кілограми свинини чи ж 43 кілограми твердого сиру. Відтак, про здоровий раціон харчування, куди входять овочі, фрукти, м’ясо, риба для українців не може бути й мови. Наші урядовці натомість звинувачують нас у тому, що ми «забагато їмо» чи  неправильно харчуємось, розповідаючи казки про дешеві продукти харчування. Звісно, у нас замість масла є спред, м’яса — дешева ковбаса, але це явно не принесе людині користі. Навпаки.

У нас такі високі ціни на продукти харчування через кілька причин. Перша — це податок на додану вартість. В Україні він становить 20 % на все, тобто на продовольчі та непродовольчі товари. Тоді, як у країнах Європи цей податок диференційований. Тобто на товари, що є предметами розкоші він високий, а на продукти харчування може бути навіть 5…11 %.

Друга — у нас мало виробників на ринку. От, наприклад, виробників молочної продукції в Україні можна перелічити на пальцях однієї руки. Тоді як у Польщі, Чехії чи Словаччині їх значно більше, там фактично у кожному районі є свої маленькі та середні виробники тієї ж молочної продукції, котрі постачають свої товари у місцеві супермаркети.

«В Україні дотації йдуть не на розвиток фермерського господарства, а лише компаніям наближеного до влади Юрія Косюка»

Далі — багатьох європейських виробників сільськогосподарської продукції дотує бюджет Європейського Союзу та державний. В Україні такі дотації йдуть не на розвиток фермерського господарства, а лише компаніям наближеного до влади Юрія Косюка, котрий продає свою продукцію за кордон інколи за нижчою ціною, ніж в Україні.

За таких умов ціни на продукти в Україні не тільки не знижуватимуться, а постійно зростатимуть, що ми й спостерігаємо.

 

Олексій Дорошенко, директор  Української Асоціації постачальників торговельних мереж:

В Україні найдорожчі молочні продукти у Східній Європі. Причина — у дефіциті сировини. Інвестицій у молочний сектор немає, кредити для відкриття цього бізнесу — дорогі.  Імпортувати ми можемо лише ті молочні продукти з високим терміном зберігання (від 30 днів та більше, а це хіба сир). Також у нас є розбалансування ціни між виробником та рітейлом. Наприклад, виробники молока дуже часто нарікають на те, що попри низьку закупівельну вартість, ціна у магазинах дуже висока і може відрізнятись у 3-4 рази.

Справді у нас високий податок на додану вартість: якщо у Польщі він — 5 %, у Чехії та Словаччині на рівні 7…10 %, то в Україні — 20 %. Це впливає на ціну продуктів.

Важливе значення мають і агродотації. В Україні вони є, але у Європі підтримка агровиробника значно серйозніша. Там дотації становлять десятки мільярдів євро залежно від країни.

Зазвичай м’ясо у Західній Європі коштує дорожче, ніж в Україні. Це через його високу якість: у них куркам крутять музику Бетховена, а свиней утримують у санітарних нормах і це дорого.  Те м’ясо, яке виробляють у нас, у Європі коштувало б взагалі копійки. Натомість у Східній Європі, не лише у Чехії, а й Польщі, та ж свинина справді є дешевшою, ніж в Україні.

Те, що у них дешеві овочі, свідчить про те, що Україна залежна від сезонності: відкритий у нас ґрунт чи ні. У нас теплиці повноцінно починають працювати у квітні.  У зимовий період ціни на наші овочі будуть вкрай високими через брак виробників. Тоді як у Європі є багато теплиць  і відповідно ринок насичений. Одним словом, нам навіть до Словаччини — як до Місяця рачки.

Нагадаємо, що сироварня у Перечині почала виробляти сир із сушеною цибулею.

Читайте на ГК:Стане спекотніше: якою буде температура  в Україні 7 квітня
Читайте на ГК:Гороскоп на 7 квітня для всіх знаків Зодіаку: кому потрібно тримати себе в руках
Читайте на ГК:В Україні знову може подорожчати електроенергія, — Галущенко
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська