1. Головна
  2. >
  3. Аналітика

Інтриги Орбана і Беннона: В Угорщині почали підготовку до виборів у Європарламент

520
Аналітика Угорщина

Вже більше тижня триває конфлікт між "Європейською народною партією" і прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном, лідером правлячої консервативної партії "Фідес".

Інтриги Орбана і Беннона: В Угорщині почали підготовку до виборів у Європарламент

"Європейська народна партія" є об'єднанням правоцентристських партій, включаючи "Фідес", з 27 країн-членів. Про це пише 112.ua.

Вона займає найбільше місць в Європарламенті. Представники політичних сил з "Європейської народної партії" обіймають високі пости в ЄС, як наприклад, голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер або президент Європейської ради Дональд Туск. Об'єднання має безпосередній вплив на рішення, що приймаються в ЄС.

Невдоволення його учасників викликала інформаційна кампанія проти ЄС прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана напередодні виборів у Європарламент.

На вулицях Будапешта з'явилися постери і плакати з зображенням голови Єврокомісії Жан-Клода Юнкера і американо-угорського мільярдера Джорджа Сороса і текстом про те, що вони нібито хочуть ввести обов'язкові квоти для мігрантів, послабити можливості у сфері охорони кордонів країн-членів ЄС і полегшити імміграцію з введенням міграційних віз.

У відповідь голова фракції "Європейської народної партії" в Європарламенті і можливий кандидат на посаду майбутнього голови Єврокомісії Манфред Вебер (німецький "Християнсько-соціальний союз") 5 березня в ультимативній формі зажадав від Орбана принести вибачення, припинити інформаційну кампанію проти ЄС і забезпечити роботу "Центрально-європейського університету" в Будапешті, який фінансує Сорос (керівництво навчального закладу вирішило перенести діяльність у Вену після заборони угорською владою видавати американські дипломи), якщо "Фідес" хоче зберегти участь в "Європейській народній партії".

Голосування щодо подальшого членства "Фідес" в об'єднанні планується провести 20 березня. Президент "Європейської народної партії" Джозеф Дойль (французька партія "Республіканці") засудив демарш Орбана і підкреслив, що рішення з приводу міграції приймаються в Брюсселі колективно урядами країн-членів ЄС, депутатами Європарламенту, серед яких є представники Угорщини.

На думку Дойля, 12 партій з європейських країн просять виключити "Фідес" з "Європейської народної партії". Однак, Орбану немає сенсу перед кимось вибачатися, оскільки з допомогою інформаційної кампанії проти Юнкера і Сороса він розраховує отримати для себе політичні дивіденди на виборах до Європарламенту, які відбудуться в травні 2019 року.

Інтриги Беннона і Орбана

Через три дні після обурення європейських чиновників Орбан заявив, що все ще розраховує реформувати "Європейську народну партію", домогтися посилення міграційної політики ЄС, але не виключає, що засідання "Європейської народної партії" 20 березня може закінчитися виходом "Фідес" з її складу.

Прем'єр додав, що якщо потрібно буде створювати щось нове, то першою країною, де про це потрібно говорити, стане Польща. Будапешт вже давно дратують нападки з боку Брюсселя, який не приховує свого невдоволення зміцненням авторитарних тенденцій в Угорщині, а "Європейська народна партія" є безпосереднім провідником політики тиску на режим Орбана.

У вересні 2018 року більшість євродепутатів з фракції "Європейської народної партії" підтримали доповідь голландського законодавця Джудіт Саргентіні про порушення угорською владою верховенства права, обмеження незалежності судової влади, свободи слова і преси, прозорості виборчої системи, тиск на громадянське суспільство.

Народники голосували за застосування щодо Угорщини санкцій ЄС, у тому числі позбавлення права голосу в Європейській раді, згідно ст. 7 Лісабонського договору. У листопаді 2018 року президент Європейської ради Дональд Туск звинуватив Орбана в заохоченні ксенофобії, антисемітизму, в підриві ліберальної демократії, заявив, що він не є християнським демократом, оскільки виступає проти дотримання влади закону, незалежності судів.

Складається враження, що угорський прем'єр шукає новий "дах" в Європарламенті і розраховує на сприяння з боку польських євроскептиків. Лідер правлячої польської консервативної партії "Право і справедливість" Ярослав Качиньський, як і Орбан, відмовляється приймати біженців-мусульман і бачить в них загрозу для безпеки і національної ідентичності поляків, знаходиться у складних відносинах з Єврокомісією.

"Право і справедливість" не входить в "Європейську народну партію", а представлена в об'єднанні євроскептиків "Альянс європейських консерваторів і реформістів", куди також входить Консервативна партія Великої Британії.

Консерватори і реформісти віддають високий пріоритет відносинам з США і НАТО, виступають за посилення контролю за міграцією, проти європейської бюрократії і ставлять інтереси національних урядів вище ініціатив наднаціональних органів ЄС.

Вступ нових партій у "Альянс європейських консерваторів і реформістів" дуже до речі, оскільки після виходу Великої Британії з Євросоюзу британські консерватори не будуть впливати на рішення Європарламенту, що знизить політичну вагу даного об'єднання.

У лютому 2019 року в "Альянс європейських консерваторів і реформістів" вступила ультраправа партія "Брати Італії" Джорджії Мелоне, яка у вересні 2018-го висловила намір вступити в організацію "Рух" міністра внутрішніх справ Італії і лідера партії "Ліга Півночі" Маттео Сальвіні і американського політтехнолога Стіва Беннона, який курирував виборчу кампанію президента США Дональда Трампа в 2016 році.

Беннон і Сальвіні хочуть зібрати в одну фракцію в Європарламенті як можна більше консервативних партій Європи, щоб створити противагу "Європейській народній партії" і "Прогресивному альянсу соціалістів і демократів", просунути євроскептиків на керівні посади в ЄС і провести реформу інтеграційного утворення.

Качиньський мабуть теж знайомий з даною ідеєю, оскільки в січні 2019 року він обговорював вибори в Європарламент з Сальвіні. "Альянс європейських консерваторів і реформістів" міг би стати кістяком майбутньої фракції євроскептиків у Європарламенті.

Орбану також припала до душі ідея Беннона. Вони зустрілися в Будапешті в травні 2018 року. Недарма американський політтехнолог одного разу заявив, що він із задоволенням зробив би угорську столицю штаб-квартирою свого руху. На відміну від Юнкера і Туска, Орбан знаходиться в хороших відносинах з Трампом.

Американський президент підтримує жорстку міграційну політику угорського прем'єра і посилення впливу консерваторів на політичній арені ЄС. Трамп призначив послом США в Німеччині Річарда Гренелла, у якого схожі політичні погляди з Бенноном.

Гренелл відомий своїми висловлюваннями на підтримку європейських консерваторів, критикою традиційних еліт лівого толку.

Інформаційна кампанія проти ЄС в Угорщині грає на руку "Руху" Беннона, оскільки Орбан створив прецедент розколу всередині самої впливової політичної групи в Європарламенті, дав зрозуміти, що консерваторам, зацікавленим у реформуванні ЄС і посиленні міграційного режиму, нічого робити в рядах "Європейської народної партії" і потрібно співпрацювати з однодумцями.

Мелоне вважає, що "Альянс європейських консерваторів і реформістів" буде працювати з усіма консерваторами, щоб витіснити центристів на зразок президента Франції Еммануеля Макрона на периферію європейської політики.

Підготовка до виборів в Європарламент

Інформаційна кампанії проти Юнкера і Сороса і конфлікт з "Європейською народною партією" це продуманий піар-хід Орбана для того, щоб переконати угорське суспільство у необхідності активного голосування на виборах в Європарламент за партію "Фідес", яка нібито є єдиною політичною силою, здатною захистити їх від диктату ЄС.

Звичайно на виборах у Європарламент спостерігається низька явка і крім "Фідес" у них буде брати участь друга за популярністю в Угорщині ультраправа партія "Йоббік" Габора Вона, яка також стоїть на антимігрантських позиціях. Зараз вони займають три місця в Європарламенті ("Фідес" – 13 місць).

Інформаційна кампанія Орбана розрахована на те, щоб відвернути увагу угорців від виступів опозиційних партій. У грудні 2018 – січні 2019 років в Угорщині відбулися великі акції протеступроти посилення владою трудового законодавства, збільшення тривалості робочого дня.

Напередодні виборів у Європарламент угорська опозиція могла б знову акцентувати увагу суспільства на цю проблему. Орбан зіграв на випередження і занурив Угорщину в черговий конфлікт з Брюсселем, щоб у суспільстві зростали євроскептичні настрої.

Не дивно, чому Орбан в якості персонажів для своєї постановки вибрав саме голову Єврокомісії Жан-Клода Юнкера і мільярдера Джорджа Сороса. Дані діячі не популярні серед угорців. У травні 2015 року Юнкер напівжартома назвав Орбана диктатором.

У грудні 2018 року європейський чиновник звинуватив угорського прем'єра в поширенні недостовірної інформації. Нещодавно Юнкер закликав "Фідес" покинути "Європейську народну партію". Угорці не згодні з пропозицією Юнкера розселити на території європейських країн 50 тисяч біженців протягом 2019 року.

Єврокомісія безрезультатно домагається від уряду Угорщини прийняти 1294 біженця. Образ ворога навколо олігарха Сороса сформований Орбаном вже давно. Орбан звинувачує його у фінансуванні ліберальної опозиції, заохоченні міграції та намірі стерти угорську ідентичність. Під час передвиборчої кампанії 2018 року "Фідес" розміщувала схожі банери та плакати із зображенням Сороса і лідерів опозиції.

Гра на нервах ЄС

Не виключено, що своєю поведінкою Орбан шантажує "Європейську народну партію" і розраховує домогтися поступок з існуючих проблемних питань. У той час як угорський прем'єр міркував про можливий вихід "Фідес" "Європейської народної партії", його соратники говорили по-іншому.

Міністр канцелярії прем'єр-міністра Угорщини Гергель Гуляш пообіцяв незабаром замінити провокаційні плакати з Юнкером і Соросом на постери про плани збільшити народжуваність в країні і висловив зацікавленість зберегти участь в "Європейській народній партії".

Угорська влада дає зрозуміти Веберу, що якщо Брюссель не буде втручатися у внутрішні справи Будапешта і не буде загострювати увагу на відмові Угорщини приймати біженців, "Фідес" не буде підривати своїм виходом імідж "Європейської народної партії".

Веберу, у якого є шанси стати наступним головою Єврокомісії, не потрібен розкол в "Європейській народній партії", оскільки прикладу Орбана можуть послідувати інші популісти, як, наприклад, партія "Вперед, Італія" колишнього італійського прем'єра Сильвіо Берлусконі.

Під час останніх парламентських виборів в Італії Берлусконі активно співпрацював з партіями Сальвіні і Мелоне і навіть пропрацьовувався варіант створення правої коаліції. Слідом за Орбаном у фракції євроскептиків з "Європейської народної партії" можуть потягнутися інші консерватори, незгодні з існуючими політичним курсом ЄС.

Не дивно, чому Вебер зібрався зустрітися з Орбаном та спробувати знайти шляхи виходу з кризи, що склалася. Йому вигідніше, щоб євроскептики і популісти залишалися розкиданими по різних фракціях у Європарламенті і не намагалися об'єднатися в одну, яка стане противагою традиційним елітам.

Вебер займає більш конструктивну позицію по відношенню до Орбана, ніж його однодумець Юнкер. Він вважає, що Орбан заслуговує на повагу за те, що ефективно захищає зовнішні кордони ЄС. У минулому році Вебер підтримав пропозицію свого однопартійця міністра внутрішніх справ Німеччини Хорста Зеехофера посилити боротьбу з нелегальною міграцією.

Вебер вважає, що потрібно посилити охорону зовнішніх і внутрішніх кордонів ЄС (чим власне і займається угорський прем'єр), організувати виїзд з Європи мігрантів, у яких немає права на постійне проживання в ЄС. Перспектива збереження участі "Фідес" у "Європейській народній партії" залежить від того, чи зможуть Орбан і Вебер домовитися.

Георгій Кухалейшвілі, політолог-міжнародник

Нагадаємо, що Угорщина прийме на лікування 20 українських військових.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber