1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Україна

ВВС: П'ять разів - не межа? Хто з кандидатів балотується найчастіше

14.02.2019 21:10

Деякі кандидати на нинішніх виборах намагались стати президентом тоді, коли багато молодих виборців ще навіть не народились.

Для когось ця виборча кампанія стала вже п'ятою в кар'єрі. Хтось балотується вчетверте, а для частини лідерів кампанії це - третя спроба. Про це пише ВВС.

А дехто, як у фільмі "Мушкетери 20 років потому", вирішив "штурмувати" президентський пост акурат після двадцятирічної перерви.

Аксакали виборів

Старожилом виборів по праву можна назвати Олександра Мороза.

Із семи президентських перегонів в історії незалежної України пан Мороз пропустив тільки дві кампанії - в 1991 та в 2014 роках.

Для молоді це прізвище може бути не дуже відомим, але в 90-х та у середині 2000-х років він був одним з найвпливовіших політиків. Двічі був спікером парламенту.

Багаторічний лідер Соціалістичної партії в 1994 році фінішував третім з 13,3% голосів, у 1999 році - так само замкнув трійку з 11,29%, а у 2004 знову мав "магічне" третє місце, проте тільки з 5,8% голосів.

Після союзу соціалістів з Віктором Януковичем у 2006 році і дочасних виборів Ради його політична кар'єра пішла на спад. Згодом він покинув кермо партії.

У 2010 році він, вже майже "політичній пенсіонер", став одинадцятим з результатом в 0,4%.

29 лютого Олександру Морозу виповниться 75 років. На вибори 2019 року він іде під з такою місією: захистити землю від продажу та відродити лівоцентристську ідею.

Позмагатись з паном Морозом за звання п'ятиразового кандидата міг лідер комуністів Петро Симоненко.

Проте через "декомунізаційні закони" і заборону КПУ Симоненку відмовили у реєстрації.

В 1999 році він виходив у другий тур з Леонідом Кучмою, набрав 37,8%. У 2004 році посів 4 місце - 5%, а в 2010 році був шостим - 3,5%.

У 2014 році на тлі втрати проросійського електорату в Криму та на частині Донбасу Симоненко вже був 9-м з 1,5%.

Третя спроба

Спортсмени кажуть, що третя спроба може бути найвдалішою: можна врахувати помилки попередніх двох.

Перевірити цей принцип у політиці зараз мають нагоду Юлія Тимошенко та Анатолій Гриценко, для яких нинішня президентська гонка є третьою.

Екс-прем'єрка Юлія Тимошенко у 2004 році відмовилась від балотування на користь Віктора Ющенка.

А найвдалішими виборами для Юлії Володимирівни поки що були перегони 2010 року. Тоді чинний прем'єр-міністр за підтримки значної частини виконавчої вертикалі вийшла до другого туру, де набрала 45,5% і програла Віктору Януковичу.

На дочасних президентських виборах 2014 року Юлія Володимирівна також була другою.

Після перемоги Революції гідності у лютому 2014 року вона вийшла з в'язниці й вирішила балотуватись.

Значна частина її соратників відмовляли від походу на вибори й врешті покинули команду Тимошенко.

У такому послабленому форматі пані Тимошенко набрала майже 13%. Петро Порошенко переміг у першому турі з 54,7%.

Зараз Юлія Тимошенко знову сформувала сильну команду. Певну лояльність до неї приписують навіть міністру внутрішніх справ Арсену Авакову.

Згідно з останніми рейтингами, лідерка партії "Батьківщина" ділить друге місце з Петром Порошенком та претендує на вихід до другого туру.

Колишній міністр оборони часів Віктора Ющенка Анатолій Гриценко також втретє бореться за крісло президента.

В 2010 році ЗМІ часто називали його "першим непрохідним", не особливо вірячи в його успіх. Тоді він став дев'ятим, набравши всього 1,2% голосів.

Друга спроба 2014 року була вдаліша. Тоді він, одне з пізнаваних облич Революції гідності, мав досить високий рейтинг. Набрав 5,5% і фінішував четвертим.

Показово, що свій президентський рейтинг пан Гриценко не зміг капіталізувати на парламентських виборах восени 2014 року.

Тоді "Громадянська позиція" набрала тільки 3% й не потрапила в Раду.

Зараз Анатолій Гриценко має рейтинг на рівні 5-7%, замикаючи п'ятірку лідерів у багатьох опитуваннях.

"20 років потому"

Своєрідний політичний "флешбек" з 90-х років - балотування Миколи Габера.

В 1998 році він став депутатом Ради від Прогресивної соціалістичної партії. Але потім покинув її та балотувався у президенти в 1999 році.

Тоді він посів останнє місце, набравши 0,12% голосів.

На цих виборах він не претендує на суттєво кращий результат. Широка публіка майже нічого не чула про нинішнього голову Патріотичної партії України.

Влітку 2018 року пан Габер організовував в "Українському домі" форум патріотичних сил. Його зірвали націоналісти з різних організацій, звинувативши зібрання у зв'язках з Віктором Медведчуком. Сам Габер будь-який зв'язок з ним заперечував.

Ще одним політиком, який через 20 років вирішив повторити спробу обратись президентом, став Юрій Кармазін.

В 1999 році він посів десяте місце з 13 кандидатів, набравши 0,35%.

Колись він був у команді президента Ющенка, чотири рази обирався до Ради. Його депутатська кар'єра закінчилась в 2012 році.

У часи президентства Януковича пан Кармазін запам'ятався тим, що за його позовами деяких опозиційних членів парламенту позбавляли мандатів.

У лютому 2016 року активісти з маловідомої організації "Рух революційних сил" намагались влаштувати "Третій Майдан" на головній площі Києва. Серед лідерів акції був Юрій Кармазін.

В 2018 році він став гетьманом маловідомої організації "Козацтво всієї України" замість Віктора Ющенка.

Ляшко, Бойко, Богомолець і Богословська

Ще четверо політиків перевіряють свої сили на президентських перегонах вдруге.

Лідер партії і однойменної парламентської фракції "Радикальної партії" Олег Ляшко є одним з найбільш епатажних політиків.

У середині 2000-х років був соратником Юлії Тимошенко. Після її ув'язнення пішов у самостійне "плавання" й створив власну партію.

У 2012 році знову потрапив до Ради як мажоритарник, де привертав увагу вилами, їв на трибуні землю та водив корову біля парламенту.

На патріотичній хвилі та з обіцянками повернути Крим на виборах президента 2014 року зайняв третє місце, набравши 8,3% голосів.

Зараз опитування показують для нього майже ті самі 7-8% й 4-5 місце.

Колишній урядовець часів Віктора Януковича та один з керманичів Партії регіонів Юрій Бойко зараз має чи не найбільший рейтинг з поміж кандидатів "проросійського спектра".

Після розвалу Партії регіонів навесні 2014 року пан Бойко усіляко намагався уникнути переслідування нової влади та балотувався у президенти як самовисуванець. Посів 14 місце і набрав 0,19%.

Зараз він також самовисуванець. Але розраховує не тільки на підтримку свого соратника Дмитра Фірташа, а й команду кума Володимира Путіна Віктора Медведчука.

Нинішній його рейтинг - близько 8%, це - умовне четверте місце.

На президентських виборах 2010 року Інна Богословська, яка була членом парламенту від Партії регіонів, багато критикувала Юлію Тимошенко.

Тоді пані Богословська посіла десяте місце з результатом у 0,41%. Зараз її рейтинг не вищий, але на ефірах вона все же критикує головних претендентів, зокрема і Юлію Тимошенко.

Ще одна жінка-політик - відомий лікар Ольга Богомолець - у 2014 році була одним з облич медичної служби Майдану.

На минулих виборах вона отримала восьме місце з майже 2% голосів і одразу ж конвертувала це в результат на парламентських виборах: отримала третє місце у списку БПП та очолила комітет з охорони здоров'я.

Нагадаємо, що пенсіонеру запропонували 500 грн за його голос.

Читайте на ГК:Знайшли спосіб ухилитися від покарання за злочини: невже мобілізація допомагає втекти від закону?
Читайте на ГК:Гороскоп на 8 травня для всіх знаків Зодіаку
Читайте на ГК:“Де на них сядеш там і злізеш”: астрологи назвали відповідні знаки Зодіаку