1. Новини Закарпаття
  2. >

В Україні важко знайти навіть продавця, - експерт розповів про заробітки

19.10.2018 17:49 Аналітика

Від початку жовтня польські прикордонники почали проводити ретельнішу перевірку документів українців, які повертаються з Польщі, перебувавши там безперервно більше двох місяців.

Від початку жовтня польські прикордонники почали проводити ретельнішу перевірку документів українців, які повертаються з Польщі, перебувавши там безперервно більше двох місяців.

Про це пише Перший.

За словами голови правління ГО «ВЕЛЕС+» Віктора Вальчука, це зроблено з метою посилення контролю за трудовою міграцією. Міністерство сім’ї, праці та соціальної політики в Польщі надіслало лист до прикордонної служби, аби на кордоні перевіряли людей, які повертаються на свою батьківщину, – пояснив він.

«Це нормальна практика – турбуватися про міграційну політику своєї країни», – зауважив Віктор Вальчук.

Голова правління розповів, що такі перевірки виникли через зміни в законодавстві Польщі, тому вони й намагаються врегулювати міграційні потоки. Польська влада зацікавлена в українцях, але при тому хоче, аби вони працювали у Польщі законно.

«За статистикою польських правових захисників, близько 70% громадян України, які отримали польську робочу візу, не працюють в їхній країні, а їдуть далі – Голландія, Нідерланди, Норвегія, Німеччина. Тобто в цих країнах вони перебувають не легально, але перетинають Польщу й повертаються також через неї. Тому саме з цим і пов’язані такі перевірки, – додав Віктор Вальчук.

Він наголосив, що зазвичай цих громадян депортують на півроку та дають штраф, який коливається від 1000 до 3000 злотих.

«Були випадки, коли чоловік працював у березні, а в кінці вересня йому прийшов лист з польського суду про те, що він має сплатити податок і штраф. Тобто обов’язок сплатити дохід з тої суми, яку він отримав, покладається на нього, а не на роботодавця», – пояснив правозахисник.

За словами Віктора Вальчука, прикордонники мають право перевіряти документи з роботи, навіть якщо українець перебував на теренах Польщі всього тиждень.

«Якщо прикордоннику під час в’їзду розповідають, що ви їдете з метою подорожі, а самі не повертаєтеся вже два місяці, то в будь-якої прикордонної служби виникнуть підозри. Але така перевірка навряд зараз зменшить нелегальну кількість працівників за кордоном. Ми бачимо, які суспільно-економічні тенденції відбуваються. Люди зневірилися у реформах в нашій країні, через що зараз важко знайти навіть продавця в Луцьку. Бо в день в Україні ти отримуватимеш 300 гривень, а в Польщі – 700», – наголосив Віктор Вальчук.

Він зазначив, що наразі в Україні – «маятникова» міграція, тобто після одного-двох місяців заробітку люди повертаються назад. Проте навіть на такий короткий термін потрібно офіційно працевлаштовуватися.

«Людина, яка їде законно працювати в Польщу, в податковій бере довідку про те, що вона сплачує податки в Україні. Потім цей документ надає польському роботодавцю, в свою чергу він фіксує її в фіскальних органах і тоді не стягує з працівника 23% від зарплати. Повернувшись додому, заробітчанин платить 19,5% від заробленої суми. Але люди ж думають, що вони важко працювали, то чому з них держава вимагає ще якісь кошти. Але не можна так, що ти і в Польщі, й в Україні не платиш податок. Ми маємо жити у правовій державі та починати зміни з себе», – сказав Віктор Вальчук.

Читайте на ГК:Майбутні місцеві вибори стануть "найбільш заполітизованими" в історії України
Читайте на ГК:У Кабміні спрогнозували курс гривні на 2021 рік
Читайте на ГК:Курси валют: гривня дещо відіграла падіння
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська