1. Новини Закарпаття
  2. >

Вартість хліба в Україні вже фактично зрівнялась із цінами наших європейських сусідів, – експерт

27.09.2018 23:26 Аналітика

Осінь в Україні – це час традиційного зростання цін на продукти харчування, товари побутового вжитку та житлово-комунальні послуги.

Поточний 2018 рік не став винятковим і продовжив цю ганебну традицію, - інфформує uainfo.

Насамперед зростати в ціні продовжили так звані "соціальні" продукти харчування: хліб, молоко, макаронні вироби, яйця, пшоно та манна крупа. За прогнозами експертів до кінця року хліб може подорожчати на 10-30% залежно від того, як будуть змінюватися ціни на збіжжя на світовому ринку, а також через зростання вартості газу та електроенергії в Україні.

За даними Української асоціації постачальників торгівельних мереж, вартість хліба в Україні вже фактично зрівнялась із цінами наших найближчих європейських сусідів. Так, найдешевший білий хліб в Україні коштує за 28 грн за кілограм. У той час у Литві найдешевший вартує 44 грн (в перерахунку) за кілограм. У Польщі хліб – від 27 грн, тобто дешевше, ніж у нас. В Естонії – від 39 грн, в Румунії – від 38 грн, в Угорщині – від 34 грн за кілограм.

Найдешевший чорний хліб у нашій країні коштував цього тижня так само, як і білий – 28 грн за кілограм. Тоді як у Литві – від 13 грн. У Польщі – від 45грн, в Естонії – також від 28 грн, як в Україні, в Румунії – від 41грн, в Угорщині – від 58грн.

Найближчим часом, після нетривалого зниження ціни, очікується зростання вартості овочів, зокрема, картоплі, цибулі, моркви та буряка. А також фруктів і ягід, насамперед яблук та слив.

У свою чергу, подорожчання збіжжя, соняшника та кукурудзи призведе до збільшення вартості кормів для худоби та птиці, що позначиться на вартості свинини, яловичини, курятини, а також яєць.

Девальвація гривні, що вже призвела до збільшення вартості пального та мінеральних добрив, які Україна переважно імпортує, позначиться і на посівній. Тому вже зараз можна прогнозувати додаткове зростання вартості продуктів харчування як восени так і навесні. Чому восени? – так тому що до девальвації гривні додається ще й зростання вартості кредитів через підвищення Нацбанком облікової ставки. А всі сільгоспвиробники працюють саме за допомогою кредитних коштів. І чим більше вартують кредити, тим вищі будуть ціни, бо іншого джерела, щоб їх віддати – немає.

І... щодо газу. Цього тижня Уряд і МВФ домовилися про поступове підвищення ціни на газ для населення до рівня імпортного паритету до 2020 року. Наразі, рівень цього паритету майже 14 000 грн і надалі, до 2020 року, він буде безумовно рости. До 2020 – рік і три місяці. І за цей термін ціна на газ для домогосподарств зросте майже в 2 рази.

Відповідно, кумулятивний ріст ціни на газ за три роки складе... 14 (!!!!) разів! Якщо декого дивує подібний розмір "паритету", то наведу простий приклад. Так, нещодавно, ТОВ "Львівгаззбут" повідомило свої клієнтів про зміну вартості природного газу з 01 вересня 2018 року. Ціна природного газу з 01 вересня 2018 року становитиме 11 441,60 грн. за 1000 куб. м., крім того ПДВ – 2 288,32 грн., всього з ПДВ – 13 729,92 грн. (тринадцять тисяч сімсот двадцять дев’ять грн. 92 коп.) з врахуванням тарифу на транспортування природного газу магістральними газопроводами.

Майже таке саме попередження отримали і клієнти інших компаній, що продають газ непобутовим споживачам. Це і є ціна для промисловості, до якої, впродовж наступного року, будуть прирівняні ціни на газ для населення. До речі, у поданому урядом Володимир Гройсмана до Верховної Ради проекті закону про державний бюджет на 2019 рік, обсяг коштів на субсидії по оплаті послуг з ЖКГ для населення скорочено до 55 млрд грн з цьогорічних 71 млрд грн. Тобто газ –дорожчатиме, а компенсувати збільшення тарифів на ЖКГ влада не збирається. Відповідно, криза неплатежів, а населення вже заборгувало за ЖКГ близько 40 млрд грн, буде лише поглиблюватись.

Нагадаємо, що 

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська

Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Стрічка
Система Orphus