Фахівці проекту DoZorro створили інструкцію, в якій пояснюють батькам, як відстежити і контролювати фінансування і закупівлі навчального закладу.
Багато батьків досі продовжують сумніватися, чи потрібно здавати гроші в міфічний батьківський фонд, і постійно задаються питанням, хто і яким чином повинен забезпечувати навчальні заклади необхідним обладнанням та інвентарем.
Сайт "Сьогодні" поспілкувався з експертами і з'ясував, чи повинні батьки надавати фінансову допомогу школам, і як вони можуть впливати на фінансове забезпечення та закупівлі в установах.
Перше, що повинні запам'ятати батьки: середня освіта в Україні є безкоштовною і, крім того, обов'язковою. При цьому батьки не повинні спонсорувати школи і за свої кровно зароблені міняти вікна і робити ремонт в класі.
"Ми постійно намагаємося розвіяти цей міф. Щороку на фінансування освіти виділяється все більше коштів з боку держави і з боку місцевої влади. При цьому батьки не повинні щось купувати для школи. Це не входить в їх обов'язок. Вони не мають ніяких фінансових зобов'язань перед школою. Середню освіту у нас є безкоштовною та обов'язковою , – розповідає" Сьогодні "співголова ГО" Батьки SOS "Олена Бондаренко.
Крім того, батьки мають право і можуть відстежувати і контролювати фінансування і закупівлі навчального закладу, в якому навчається їхня дитина. Для цього їм необхідно скористатися системою електронних закупівель ProZorro. А для тих, хто сам не зможе розібратися з цим сервісом, фахівці проекту DoZorro розробили покрокову інструкцію "Батьківський дозор: непрозорі закупівлі шкіл", в якій буквально на пальцях, з ілюстраціями і прикладами пояснюють, як можна перевірити виділення грошей на будь-яку установу середньої освіти.
"За інформацією за 2017 рік, на закупівлі шкіл було витрачено майже 13 млрд гривень (та частина, від якої відображається в системі ProZorro, – Ред.). І 78% цих грошей було витрачено на ремонт навчальних закладів. А батьки продовжують здавати на це кошти, на жаль. Ми ж підготували не тільки інструкцію, а зробили цілий звіт, де є вся інформація про те, як працює система фінансування навчальних закладів, як і ким здійснюється забезпечення шкіл, як відбуваються закупівлі. Це потрібно для того, щоб батьки розуміли, хто і на які гроші має закуповувати обладнання та інвентар, і що робити, якщо їх немає. В інструкції розписано, як перевірити, що фактично вже закуповувалося і зараз закуповується для конкретної школи, побачити вартість цих послуг. Плюс ми надали інформацію, як залишати відгук, якщо батьки бачать, що певна закупівля відбувається з порушеннями. Ці відгуки будуть перевірятися нашими колегами-юристами і потім, в разі виявлення порушення, направляти їх в правоохоронні органи", – розповідає сайту "Сьогодні" автор інструкції Аріна Куц.
Завдяки інструкції, батьки зможу вберегти себе від необґрунтованих витрат і, навпаки, контролювати закупівлі школи. При цьому, якщо у них є бажання і можливість добровільно допомогти школі, є механізм здійснення благодійного внеску, який описаний в Постанові КМУ №1222 "Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування".
"Якщо батьки хочуть зробити благодійний внесок, вони можуть перевірити, чи передбачені подібні витрати в кошторисі установи, чи не купувалися вже подібні речі для школи, чи є в цьому необхідність, чи інформував директор закладу про цю потребу управління освіти. І лише тільки тоді перерахувати кошти на спецрахунок закладу цільовим призначенням, де вкажуть, що треба придбати і для учнів якого класу. Крім того, батьки можуть придбати необхідну річ самостійно і відповідно до актів передати на баланс навчального закладу", – додає Олена Бондаренко.
За словами експертів, ця інструкція буде корисна для всіх батьків, але, в першу чергу, для сімей тих учнів, які навчаються в сільських школах. Адже саме в сільській місцевості багато батьків продовжують вірити в те, що батьківський фонд є обов'язковим, і іншим способом, без виділення грошей з власної кишені, неможливо поліпшити умови в школах і якість освіти їхніх дітей.