1. Головна
  2. >
  3. Аналітика

Кожен українець винен 1725 доларів: як Кабмін віддаватиме зовнішні борги

259
Аналітика Україна

Кабмін хоче до 2020-го зменшити борги до 49% ВВП і збільшити в них гривневу частку.

Кожен українець винен 1725 доларів: як Кабмін віддаватиме зовнішні борги

Український уряд турбується про питання, як зменшити державний борг України. Для цього чиновники вже переглянули план на найближчі три роки за нашими зобов'язаннями і хочуть "віддати" його незалежному агентству, повідомило Сегодня.

По 50 тисяч

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман минулого тижня поскаржився, що з 2005 року по сьогодні сума українських зобов'язань збільшилася з 12,5 млрд доларів до 72,6 млрд доларів..

"Тільки на обслуговування ми витрачаємо 130 млрд грн щорічно. І це тільки обслуговування за відсотками", – додав прем'єр.

За даними Держстату, в країні налічується трохи більше 42 млн громадян і кожен, включаючи людей похилого віку і дітей, винен іноземним кредиторам близько $ 1725 (майже 47,5 тис. грн). До цієї суми можна додати ще 3000 грн відсотків. В результаті кожен українець повинен 50,5 тис. грн. З огляду на, що середня зарплата в липні становила 9141 грн, то, за умови виплати держборгу за рік, потрібно буде щомісяця віддавати по 4210 грн, або 46% від місячного заробітку.

11% за три роки

В уряді додають, що у відсотковому відношенню до ВВП (2,9 трлн грн) держборг зменшується. Для прикладу, минулого року він становив 61,5% від ВВП, а цього – 60%. Це, за словами чиновників, пов'язане з оздоровленням української економіки.

Минулого тижня Кабмін прийняв стратегію управління боргом до 2020 року. За нею зобов'язання країни наступного року хочуть знизити до 52,2% від ВВП, а 2020-го – до 49%. У стратегії йдеться, що насамперед потрібно скласти і затвердити рівномірний графік виплат, розвивати внутрішній ринок цінних паперів і збільшити в державному борзі частку гривні. Співвідношення зараз – 36% у гривні, 45% в доларах і 19% в інших валютах. За словами фінансового аналітика Андрія Шевчишина, головним механізмом зменшення держборгу може стати зростання національної економіки:

"Поліпшення економічного клімату автоматично призведе до того, що наш борг коштуватиме менше. І виплачувати його стане комфортніше. З іншого боку, потрібно розробити механізми для зниження відсоткової ставки запозичень, щоб знизити і вартість обслуговування боргу. Нарешті, потрібно переглянути графік – трохи розтягнути виплату боргу і згладити так звану криву виплат, щоб не було пікових навантажень".

"Віддати" борги агентству

Міністерство фінансів також виступило з ініціативою передати управління держборгом незалежного установі. У Мінфіні зазначають, що зараз вони відповідають за розробку і впровадження Стратегії поводження з зобов'язаннями країни, але якщо управлятиме боргами незалежне агентство, то працюватиме такий план ефективніше. Така організація отримає можливість проводити "голландські" аукціони (аукціон, в якому ціна знижується, а не росте) з цінними паперами і управляти їх випуском (встановлювати різні умови погашення).

Крім того, за словами в.о. міністра фінансів Оксани Маркарової, Мінфін спільно зі Світовим банком вже зараз напрацьовує основу для створення такого агентства.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber