1. Новини Закарпаття
  2. >

Міжгірщина лідирує серед районів Закарпаття за темпами провадження медичної реформи

28.07.2018 18:05 Аналітика

13 липня 152 медичних заклади, що уклали договори з Національною службою здоров’я України, отримали на свої рахунки перші кошти — всього 244 мільйони гривень.

13 липня 152 медичних заклади, що уклали договори з Національною службою здоров’я України, отримали на свої рахунки перші кошти — всього 244 мільйони гривень.

Це комунальні і приватні заклади, де надають медичні послуги сімейні лікарі, педіатри і терапевти. Голова Національної служби здоров’я України Олег Петренко розповідає, як працює нова система,повідомляє Voxukraine.org.

Пояснити, що саме зміниться для лікарів та пацієнтів за нової системи, найкраще на прикладі. Для цього найкраще підійде Міжгірський район Закарпатської області, який наразі є чемпіоном з темпів впровадження медичної реформи.

Марія Гримут працює тут лікарем вже 30 років. Тепер вона очолює місцевий Центр надання первинної медико-санітарної допомоги, який обслуговує майже 48 тисяч мешканців гірського району.

Ще у червні цього року міжгірський ЦПМСД отримував від держави трохи більше мільйона гривень. Цих грошей мало вистачити на оплату праці 34 сімейних лікарів та 68 медсестер і на утримання 17-ти амбулаторій.

А вже в липні медзаклад отримав від Нацслужби здоров’я 2 130 000 гривень – удвічі більше, ніж раніше. Все завдяки тому, що з початку року понад половина мешканців району підписали декларації про медичне обслуговування зі своїми лікарями. І тепер держава оплачує їхнє лікування на так званій первинній ланці – у сімейних лікарів, терапевтів чи педіатрів.

Раніше на одну людину, зареєстровану на території медичного закладу держава виділяла 240 гривень, незалежно від того, чи ця людина бігає до лікаря щодня, а чи взагалі не знає, де знаходиться амбулаторія.

Тепер же базовий тариф за обслуговування одного пацієнта на рік становить 370 гривень, якщо це дорослий. За пенсіонера – удвічі більше, тобто 740 гривень. А за дитину віком до 5 років – 1480 гривень.

Два тижні тому на рахунки 152 медичних закладів, які підписали договори з Національною службою здоров’я, прийшли перші 244 мільйони гривень. Реформа в медицині – це, насамперед, зміни у системі фінансування. Тепер гроші не розподіляються волею можновладців, а йдуть за пацієнтом. І тепер за українцями, які вже підписали декларації з лікарями, до медичних закладів уже прийшли перші мільйони.

Платить за обслуговування на первинному рівні держава. Перелік послуг чітко визначений: спостереження за станом здоров’я, консультації, базовий набір аналізів, діагностика та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь та патологічних станів. Також пацієнт безоплатно отримає від сімейного лікаря супровід хронічних захворювань, невідкладну допомогу, деякі види паліативної допомоги, профілактичні огляди та вакцинацію, ведення неускладненої вагітності та скерування до лікаря-спеціаліста у разі потреби. По рецепти на ліки, оформлення довідок та лікарняних листків теж потрібно звертатися до сімейного лікаря. І він має надати їх безоплатно. Таким чином, держава гарантує: будь-яка родина і будь-який пацієнт отримує рівний доступ до необхідного медичного обслуговування.

Що ще змінюється для пацієнтів? Пацієнт не сидить у чергах, а записується до лікаря телефоном або по Інтернету. Йому також організують можливість візиту до лікаря у вихідні дні та свята. Здати базові аналізи людина теж зможе на місці, в амбулаторії. Нова система фінансування спонукатиме заклади та лікарів дбати, аби пацієнти були задоволені сервісом та якістю послуг. Адже саме від кількості людей, які підписують з ними декларації, залежить їхній дохід, а значить – і зарплати лікарів. Людина, в свою чергу, зацікавлена обрати свого лікаря та підписати з ним декларацію. У такий спосіб, вона отримує лікаря, який постійно піклуватиметься про неї та її родину і до якого можна звернутися з будь-якого питання про здоров’я чи здорового способу життя.

Хороший лікар набере більше пацієнтів – значить, медзаклад, де він працює, отримуватиме більше грошей від держави. Із цих коштів ЦПМСД платять зарплати медичному персоналу, купують потрібні ліки та витратні матеріали. А місцева громада через свій бюджет фінансує обладнання, комп’ютери, ремонт приміщень.

У Міжгір’ї місцева влада допомогла з комп’ютерами, електрокардіографами, іншим обладнанням. Зробили пандуси. Провели інтернет – зі складнощами, бо гірська місцевість, але зараз доступ до мережі є у всіх міжгірських амбулаторій. До роботи за новою системою готувалися більше року.

Марія Гримут розповідає, що спочатку працювати за новими правилами було незвично і складно, але згодом переваги стали очевидними. Головний з них – це попередній запис, який дозволяє лікарю планувати свій робочий день та приділяти достатньо уваги кожному пацієнтові.

Нову систему фінансування оцінили ще не всюди, адже для переходу на неї потрібна активна позиція як головних лікарів, так і місцевої влади. Десь НСЗУ зіткнулася з інерцією, десь – із саботажем. Наприклад, жоден державний медичний заклад не підписав договір з Нацслужбою на Сумщині. У списку аутсайдерів також Волинська і Луганська області. Нова хвиля підписання договорів починається 25 липня, і медзаклади повинні реорганізуватися, виконати всі необхідні вимоги та укласти договір з Нацслужбою. Це потрібно для того, щоб заклади змогли отримати більше фінансування, лікарі – достойні зарплати, а жителі громади – якісніше медичне обслуговування та піклування.

Про результати реформованого фінансування медицини можна запитати у тих закладів, які вже підписав договори з НСЗУ і замість субвенцій отримують кошти за обслуговування пацієнтів. Поки що фінансування за новим принципом отримали 152 медичні заклади з 21 області України. У місті Селидове Донецької області місцевий ЦПМСД наростив бюджет на 90%, у Балті на Одещині – на 80%. Межигірський ЦПМСД – один із чемпіонів в Україні, бо завдяки укладеним деклараціям та договору з Нацслужбою здоров’я, збільшив свій місячний бюджет на 103%.

Міжгірський головний лікар Марія Гримут задоволена змінами. Вона зазначає, що попереду багато роботи, але тепер лікарні можуть самостійно планувати і розподіляти кошти на свої потреби.

До кінця року всі заклади первинної медицини повинні укласти договір з Нацслужбою, адже це буде єдиною можливістю отримати державне фінансування. Гроші зможуть прийти лише за пацієнтом.

Нагадаємо, пенсії, розвиток медреформи і "реформа решти": Що чекає на українців у липні.

Читайте на ГК:Пригодницький трилер по-Закарпатськи: горе-“гід” привів “туристів” до берега Тиси та накивав п'ятами (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Дюни стануть реальністю?: пил із Сахари знову накриє Захід України цими вихідними
Читайте на ГК:Один з них пройшов пекло ворожого полону:  демобілізовано першу команду строковиків із Закарпаття
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська