1. Головна
  2. >
  3. Аналітика

Експерти прокоментували ситуацію, що склалася в Закарпатті зі створенням ОТГ

268
Аналітика Новини Ужгорода

19 квітня представники Холмківської, Сторожницької і Тарновецької громад провели перед адмінбудинком Закарпатської ОДА мирний мітинг у підтримку створення Холмківської ОТГ.

Експерти прокоментували ситуацію, що склалася в Закарпатті зі створенням ОТГ

Цій громаді тривалий час Закарпатська обласна державна адміністрація не надає висновку про відповідність чинному законодавству рішення про об’єднання рад в громаду.

«Голова Закарпатської ОДА Генадій Москаль вперто шукає зачіпки, щоб не виконувати Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Це узагальнюючий висновок аналізу його пояснень, чому він не дає позитивні висновки на ініціативу щодо створення Холмківської ОТГ», - прокоментував експерт Юрій Ганущак.

На цей раз очільник області заявляє, що у випадку створення ОТГ, районний бюджет суттєво зменшиться, оскільки левову долю надходжень районного бюджету становить ПДФО, яке справляється на території сільрад, які ініціюють створення ОТГ.

Експерти з питань фінансової децентралізації пояснили, що насправді формула вирівнювання частково збалансовує доходну частину бюджету. Також зі зменшенням доходів районного бюджету зменшуються і видаткові повноваження – до ОТГ відходить фінансування дошкільної та середньої освіти, охорони здоров’я, культури, спорту.

«Тому районний бюджет не буде розбалансований – він просто стане меншим. Такий перерозподіл повноважень та ресурсів і є суттю передачі повноважень, яка реалізується в процесі децентралізації. І ті процеси, які проходять по всій Україні вже три роки, свідчать про суттєво вищий рівень надання соціальних послуг мешканцям з боку об’єднаної територіальної громади порівно з районним рівнем», - прокоментувала експерт Яніна Казюк.

«Голова облдержадміністрації очевидно недостатньо обізнаний в суті фіскальної децентралізації, хоча чиновник такого рівня за три з половиною роки міг би  й розібратись зі змінами в бюджетному законодавстві. Але ймовірно Геннадія Геннадійовича просто охоплює відчай від усвідомлення того факту, що він не зможе наказувати керівникам об’єднаних територіальних громад, як це робить з головами райдержадміністрацій», - припускає Юрій Ганущак.

Окремо експерт прокоментував питання доцільності приєднання названі місцеві ради до міста Ужгород. Таку можливість регламентує прийнятий нещодавно закон № 6466.

«Можна було б навіть зрозуміти голову Закарпатської ОДА, якби не дві обставини. Перша – таке приєднання має відбуватись лише при добровільному прийнятті рішень відповідними радами. І друга – приєднання має відбуватись у відповідності до Перспективного плану, проект якого Закарпатська ОДА вперто не хоче виносити на розгляд обласної ради. А поки його немає, добровільне об’єднання відбувається відповідно до законодавства. І ОДА зобов’язана виконувати свої функції по наданню висновків щодо відповідності рішень та процедур об’єднання, а не щодо доцільності таких дій», - пояснив Юрій Ганущак.

«І зовсім вже дивно звучать погрози з уст представника держави на території Закарпатської області відмінити дію Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». І не тільки тому, що Верховний Суд України вже два тижні, як відхилив позовну заяву як таку, що не підлягає розгляду. Критику лінії Президента, Уряду та Парламенту на проведення найбільш успішної реформи цілком очікувано можна було б чути зі сторони політика з опозиційного табору. Але аж ніяк не від чиновника, який представляє цей Уряд і Президента», - додав експерт.

Нагадаємо, села Ужгородщини відстоюють право на децентралізацію мітингом.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber