1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

2018 рік багатий на закарпатські ювілеї: Другети, Перша світова та автономія в складі Чехословаччини

12.01.2018 19:30 Аналітика Ексклюзив Голос Карпат

2018 рік дуже багатий на ювілеї.

2018 рік дуже багатий на ювілеї.

Про це свідчить реєстр пам’ятних дат, щойно опублікований Закарпатською обласною універсальною науковою бібліотекою ім. Ф. Потушняка  (а незабаром очкується і календар зі статтями про ювілярів).

Cеред найбільш круглих ювілеїв – 400-річчя від початку Тридяцятилітньої війни і 100-річчя від закінчення Першої Світової, які обидві тяжким катком пройшлися по Закарпаттю. З останньою датою пов’язано ще ряд ювілеїв – зокрема, сторіччя створення перших народних рад у нашому краї, проголошення Гуцульської республіки, набуття нашим краєм автономії у складі Угорщини – під назвою Руська Країна.  

700 років виповнюється від дати, коли Ужгородом на чотири століття заволоділи графи Другети. 555 років виповнюється найдавнішій письмовій згадці про наші мінеральні води – у листі магната Долгая зі Свалявщини до короля Матяша. 425 років трансильванському князеві Дьордю Першому Ракоці, до чиєї держави входили закарпатські землі. Сам князь був союзником  Богдана Хмельницького, їхні війська спільно билися проти польської знаті, але зазнали поразки.  Також 170 років виповниться від початку «Весни народів”, австрійської революції, в ході якої було скасовано панщину. 50 років виповнюється Карпатському біосферному заповіднику.

Також 80 років виповниться від дати, коли наш край отримав автономний статус у складі Чехословаччини. Відтак 80 років як Хуст на три з лишком місяці став столицею автономної Карпатської України, там створено Карпатську Січ – далекий прообраз нещодавніх наших добровольчих батальйонів. Також 100 років виповниться одному з діячів Карпатської України Юрієві Шанті.

Чимало і суто персональних ювілеїв. Особливо багато їх повязано з майстрами красного слова. Виповнюється 85 років Василеві Попові – літературознавцю, який тривалий час очолював університетську кафедру і обласну спілку письменників. 125 років буде Петру Богатирьову – видатному фольклористу, що проводив дослідження на Закарпатті. Також 160 років виповниться Євменію Сабову – авторові кількох граматичних підручників та укладачеві першої хрестоматії закарпатської літератури. Виповниться 90 років університетському літературознавцю Тамарі Чумак (досліджувала М.Гголя, О.Павловича),. 85 років академіку Олексі Мишаничу, що був провідним фахівцем з давньоруської і староукраїнської літератури. Також буде 85 років нещодавно померлому Василю Німчуку, ще одному нашому академікові, видатному діалектологу.

Будуть ювілеї і в істориків: 100 років Андрію Ігнату (історик освіти), 90 років Василю Ільку, історикові селянства.

Щодо художників, то 65 років виповниться Йосипу Чернію, 90 років Антону Шепі, 100 років Федору Безхверхнєву. Із театральних ювілеїв – 120 років режисерові і історику театру Гнату Ігнатовичу.

А ще 75 років буде від народження Василеві Сливці – найвидатнішого ректора Ужгородського університету за всю його історію. При цьому керівникові вуз максимально розширився і набув статус національного.

Також виповниться 125 років журналістові Івану Мондоку, саме за його редагування «Закарпатська правда” перейшла на українську літературну мову, він реально наближав возз’єднання нашого краю з рештою українських земель, проте сам цього такі не побачив, ставши жертвою сталінських репресій.

Не менше ювілеїв і в нині діючих митців та науковців. То ж рік попри усі свої соціально-економічні складнощі обіцяє бути багатим на різноманітні творчі звіти.

Сергій Федака.  

Читайте також про Закарпаття в 1950-х очима розвідки ЦРУ: закриті церкви, човниковий бізнес та ціни.

Читайте на ГК:Життя закарпатських ромів між світовими війнами: з'явились унікальні кадри (ВІДЕО)
Читайте на ГК:На Закарпатті виявили склади з "сюрпризом": відомо перші подробиці (ФОТО)
Читайте на ГК:Діти залишились без батька: закарпатці провели в останню дорогу полеглого Героя (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська