Про передноворічні та різдвяні черги в пунктах пропуску сьогодні не говорить хіба що лінивий.
В останні тижні грудня на західних кордонах України спостерігається справжній бум на пунктах пропуску. Повертаються на свята додому (а потім знову виїжджають) українські заробітчани та студенти з країн Європи, вантажні автомобілі везуть товар по обидві сторони кордону до точок реалізації чи складів, сезонні поїздки туристів тощо.
Окрім цього, маємо згадати й постійний рух на кордоні так званих “човників”. Люди, для котрих поїздки за кордон на закупки є бізнесом, майже щодня возять товари через митницю.
Звичайно ж, не варто забувати й про “пересічників” - на Закарпатті, Львівщині та Волині тисячі власників авто на європейській реєстрації, котрі змушені кожні 5 днів робити перетин митного кордону України.
Як повідомили Голосу Карпат водії, на вихідних “коло” перед католицьким Різдвом у пунктах пропуску в Ужгороді та Малому Березному тривало іноді й понад 10 годин!
Самі автомобілісти зазначили, що причиною таких затримок на кордоні були звичні перевірки як словацьких, так і українських митників з прикордонниками, які наклались на велику кількість бажаючих перетнути кордон.
То чому ж така навантаженість на українських західних дверях до Європи?
По-перше, заробітчани щороку стараються потрапити додому до сімей саме на великі релігійні свята - Різдво та Великдень. Тут можемо виділити кілька “хвиль” поїздок через кордон саме в ці дні:
-католики та протестанти їдуть в основному до 24 грудня, аби на святвечір бути вже вдома;
-наступна хвиля на кордоні спостерігатиметься напередодні 31 грудня, в переддень Нового року;
-ті українці, котрі не приїхали додому в попередні дні, намагаються проїхати через пункти пропуску вже до Різдва, котре святкують православні 6-7 січня.
Логічно, що всі ці люди після святкувань в рідних домівках знову повертатимуться до місць роботи через кілька днів. Тому, черги на кордонах не зникатимуть ще приблизно зо два тижні - до 14 січня (Новий рік за старим стилем та День Василя).
По-друге, далекобійники також через свята затримуються в пунктах пропуску довше, ніж зазвичай. Причинами цьому є збільшення вантажівок, котрі до новорічно-різдвяних свят перевозять більші об’єми товарів для замовників. А звідси й більша кількість фур в пунктах пропуску. Крім того, як вже повідомляв Голос Карпат раніше, накопичення вантажних транспортних засобів саме протягом суботи-неділі, зумовлено тим, що на території сусідніх європейських держав у ці дні рух вантажівок заборонено.
Також далекобійники скаржаться на прискіпливу та повільну роботу працівників пунктів пропуску.
В Державній прикордонній службі України підтверджують, що кілометрові черги на кордоні з Польщею та Словаччиною утворилися через повернення українців додому на свята.
Це пов’язано з тим, що значна кількість громадян України, хто працював за кордоном або перебував за межами країни з метою навчання, повертаються на свята додому. Також ситуація ускладнювалася і важкими погодними умовами, - йдеться у повідомленні на сайті ДПСУ.