1. Новини Закарпаття
  2. >

Ціни на продукти в Україні: чому ростуть і де знайти дешевше

24.12.2017 21:08 Аналітика

Падають ціни на м'ясо, а овочі доступні через велику пропозицію.

З настанням зими в Україні почали дешевшати продукти. За даними Держслужби статистики, перш за все це - м'ясо, картопля і бакалія: цукор, крупи. Овочі, схоже, досягли мінімуму цін, адже їх зміна за місяць - в межах статистичної похибки. Сегодня публікує черговий рейтинг цін і на десять найбільш споживаних продуктів по регіонах і окремо в Києві (див. інфографіку).

Сало

Як видно з інфографіки, за листопад і першу декаду грудня проявилися два тренди - зниження цін на м'ясо, ковбасні вироби, бакалію та підвищення вартості хліба і молока. Також традиційними можна назвати найвищі ціни на бакалію, картоплю і овочі борщового набору в Донецькій області. І, навпаки, найдешевші овочі у Львівській області. В Одеському регіоні третій місяць стабільні ціни на хліб, причому вони найнижчі в Україні.

Але найбільш грандіозний розкид цін – в 2,5 рази (!) – спостерігається на український національний продукт — сало. Якщо в Тернопільській області кілограм сала коштує в середньому 47 грн, то в Києві його середня ціна - 120 грн/кг. Одні з найнижчих цін на сало - в Рівненській, Чернівецькій та Черкаській областях: менше 52 грн за кіло. На другому місці за дорожнечею цього продукту - Одеса, хоча її ціни навіть близько не підбираються до столичних: 84,77 грн/кг.

Експерти

Сало — это продукт, который не возят на длинные расстояния. Так же, как молочную продукцию и хлеб. Хотя это не скоропортящийся продукт. Поэтому получается так: в тех регионах, где вырезали больше свиней, там сало продают дешевле, — объясняет одну из причин разброса цен на сало директор Украинской ассоциации поставщиков торговых сетей Алексей Дорошенко.

Крім того, експерт допускає, що різниця в цінах може бути пов'язана з епідемією африканської чуми у свиней.

У нас уже два года бушует африканская чума у свиней, и она очень сильно влияет на цены. В тот момент, когда она фиксируется в конкретном регионе, многие начинают вырезать свиней. И в эти моменты цены обваливаются. Раньше, когда где-то регистрировалось заболевание, населенный пункт оцепляли, ветеринарная милиция вырезала все поголовье скота, а селянам потом компенсировали убытки. Сейчас компенсацию не платят. Поэтому, если в район приходит чума, все стараются поскорее забить скот и продать мясо, чтобы не остаться в убытке, — говорит Дорошенко.

А ось президент Асоціації фермерів і приватних землевласників Іван Томич здивований рівнем цін в даних Держстату.

Наша Ассоциация несколько недель назад делала внутренние исследования, так нигде не было сала по 50 грн/кг, минимум 80 грн. И такая цена держится около года, — говорит Томич.

На думку президента Украналітцентра Олександра Охріменка, ціни на м'ясо відрегулював ринок:

Коли м'ясо з настанням осені стало стрімко дорожчати, додаючи до ціни 8-10% щомісяця, різко зросла пропозиція. В результаті вже до кінця листопада ціна добірного м'яса поступово впала насамперед в Києві, з 120 і більше гривень за кіло до 100-110 грн. Подешевшало і сало, крім добірного, розрахованого на гурманів.

Також Охрименко пояснює триваючу дешевизну овочів і картоплі тим, що перед настанням морозів виробники по будь-якій ціні віддають на оптових ринках продукцію не найвищої якості, щоб не витрачатися на її зберігання.

Після свят ціни спадуть

Олексій Дорошенко каже, що до кінця року не варто очікувати великих коливань цін на українські овочі і картоплю. А ось імпортні овочі (перець, помідори, огірки, салат і т. д.) можуть подорожчати пропорційно курсу долара, який з другої декади декабря різко пішов вгору. Також, за його прогнозами, стабілізуються ціни на м'ясо і яйця, зате молокопродукти традиційно будуть дорожчими, ніж в листопаді.

Цены на них повысятся еще на 3—4%, например литр молока прибавит еще 30—40 копеек, — оценил Дорошенко.

А ось Охріменко чекає, що до свят подорожчають м'ясо і яйця через попит:

Торгівля захоче заробити на любителях буженини і олів'є, тому м'ясо вищого сорту повернеться до 120-130 грн/кг, а яйця додадуть 2-3 грн на десятці. але після Різдва чекаємо відкат цін.

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська

Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Стрічка
Система Orphus