1. Новини Закарпаття
  2. >

Затримка паспортів, черги на кордоні та незаконне працевлаштування: підсумки 100 днів безвізу

21.09.2017 16:37 Аналітика Ексклюзив

«Голос Карпат» підбив підсумки перших ста днів безвізового режиму з країнами-членами Шенгенської зони.

«Голос Карпат» підбив підсумки перших ста днів безвізового режиму з країнами-членами Шенгенської зони.

Труднощі з отриманням паспорту

Ще задовго до впровадження безвізу почалось пожвавлення у міграційних службах краю та в сервісних центрах. А вже після 11 червня черги за закордонними паспортами зросли в декілька разів. Пік охочих отримати біометричний паспорт припав на липень-серпень. Відтоді ж припинилась і видача термінових паспортів. Багато наших співвітчизників не змогли поїхати у літню відпустку закордон, оскільки не отримали свої паспорти вчасно. Наразі міграційна служба та сервісний центр в Ужгороді видають паспорти за липень.

Попри проблеми з видачею паспортів за літній період кількість поїздок українців у країни Євросоюзу зросла на 10% порівняно з аналогічним періодом минулого року. 

Туризм

Кількість українців, які скористалися безвізом, могла бути більшою, якби наші співгромадяни більш активно їздили в Європу з туристичною метою. Але фінансові можливості поки що не дозволяють жителям України відвідувати як туристи найбагатші європейські країни. Щоб подорожувати Європою, українцям ще потрібно дочекатися економічної стабільності і зростання доходів.

Можливість перетинати кордон без візи спричинила збільшення кількості автомобілів на пунктах пропуску області майже вдвічі. Туристичних автобусів ж побільшали в кілька разів. Саме це є найголовнішою причиною збільшення часу очікування на кордоні. Найбільше скупчення автомобілів спостерігається на КПП «Чоп (Тиса)» та «Ужгород».

Легальне та не дуже працевлаштування

Хоча українців відразу ж попередили, що безвізовий режим не дозволяє їм вільно влаштовуватися на роботу в Європі, українські трудові мігранти все ж таки отримали величезний бонус від введення безвізу. Мовиться про можливості працевлаштуватися в Польщі без оформлення робочої візи.

Це нововведення почало діяти якраз після введення безвізового режиму з ЄС. Раніше однієї шенгенської візи, виданої Польщею, було недостатньо для легального працевлаштування в цій країні. Тепер же українці можуть працювати в Польщі без оформлення робочих віз і ПНП, якщо вони при цьому не порушують правило «90/180». Таким чином вони можуть працювати 90 днів протягом 180-денного періоду.

Втім, Польща передбачила механізми, які допомагають робітникам з України залишатися на території країни протягом більш тривалого періоду часу без оформлення дозволу на роботу. Ще в 2015 році польська влада надала українцям та жителям деяких інших країн колишнього СРСР право працювати 6 місяців протягом року без додаткових процедур. В цьому випадку достатньо, щоб роботодавець подав заяву до регіонального управління праці.

У 2018 році в Польщі вступить в дію нова редакція трудового законодавства, згідно з якою на сезонну роботу до 8 місяців протягом року можна буде оформити дозвіл за спрощеною процедурою. Якщо людина захоче працювати довше, то їй доведеться отримувати робочу візу.

Такі нововведення неабияк підірвали бізнес підприємливих закарпатців, які допомагали оформити робочі візи. Проте, фірми, які допомагають працевлаштуватись закордоном, активніше почали пропагувати свої послуги. З’явилась реклама на радіо та в інтернеті. Дедалі більше закарпатців обирають для себе саме такий спосіб заробітку.  Проте, легально працювати українцям, які виїхали по біометричному паспорту можна лише в Польщі. У решті ж країн наші працюють нелегально. Найбільше закарпатців традиційно у Чехії, Польщі та Словаччині. 

Нагадаємо, «Спочатку вирішіть питання у себе», - реакція МЗС Словаччини на лист закарпатських «пересічників».

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська