1. Головна
  2. >
  3. Аналітика

До кінця XXI століття люди розділяться на біологічні касти

385

Через 90 років відбудеться поділ людей на касти, вважають вчені.

До кінця XXI століття люди розділяться на біологічні касти

Йдеться про реалізацію сценаріїв, які очікують землян в середньостроковій перспективі. З'явиться «марний» прошарок людей, не здатних зайняти вільні вакансії через відсутність досвіду роботи в нових сферах діяльності, пише u-news.com.ua.

Професор Ювал Ной Харарі, історик Єврейського університету (Єрусалим, Ізраїль), вважає що протягом всієї історії розвитку людства нерівність між людьми посилювалася. Такі напрямки, як гуманізм, соціалізм і лібералізм лише виправляли існуючу нерівність у розподілі благ в суспільстві. Велика частина людей є продуктивною силою, саме тому еліта в особі забезпеченої верхівки мала всіляко підтримувати стан здоров'я, освіти і життєвий рівень малозабезпечених мас. З розширенням застосування роботів, які витісняють людину зі сфери виробництва, число безробітних збільшується щорічно, поряд з цим відзначається збагачення елітних кланів. Харарі вважає, що в процесі подальшого розвитку суспільство розколеться на своєрідні біологічні касти, причому це станеться тоді, коли світова спільнота досягне історичного максимуму.

Економічна нерівність породить біологічну. Одні люди зможуть за допомогою нових біотехнологій вдосконалюватися фізичні і розумово, тоді як іншим це буде недоступно. Побоювання масового безробіття у зв'язку з розвитком технологій ще ніколи не виправдовувалися, оскільки на зміну одним професіям завжди приходили інші - нові. Але навряд чи так буде завжди.

«Непотрібний клас» і віртуальні світи

У якийсь момент більшість не зможе перевчитися, зрозуміти оновлені вимоги і нові вакансії стануть їм не доступні. Як приклад Харарі наводить професію дизайнера віртуальних світів. Чи зможуть претендувати на неї, припустимо, 40-річний таксист або страховий агент, адже нові професії, як правило, освоює молодь. Процес, коли люди похилого віку допрацьовують до пенсії на своїх колишніх робочих місцях, а молоді займають нові, згодом тільки прискориться і безліч працівників виявляться незатребуваними практично одномоментно. Харарі вважає, що до середини XXI століття сформується так званий «марний клас»: не просто безробітні, а люди, які не здатні в принципі зайняти нечисленні вільні вакансії, які з'являться в нових галузях. Правда, це не зробить їх жебраками, оскільки вони зможуть жити за рахунок безумовного основного доходу.

Але проблема, на думку історика, буде полягати в тому, що без діла і конкретних цілей люди почнуть божеволіти. Людині потрібно відчувати емоції, почуття задоволення, досягати будь-яких цілей. Харарі передбачає, що люди, які не знайшли собі застосування в економіці - в реальному світі, знайдуть свої цілі життя у світах віртуальних. Не даремно він говорить про професію дизайнера віртуальних світів як про одну з популярних професій майбутнього. Це компенсує людям емоції, які його представники не отримають в реальному світі.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber