Державний секретар Ватикану кардинал П'єтро Паролін вперше прибув в Росію і зустрівся з президентом Володимиром Путіним і патріархом Кирилом.
Російське духовенство розповіло йому про конфлікти з українською греко-католицькою церквою, але невідомо, чи вдасться Ватикану виступити посередником в цьому питанні, повідомило ВВС.
Держсекретар Ватикану П'єтро Паролін - права рука папи римського. Це посада другої особи в католицькій церкві після понтифіка.
Це продовження діалогу між Російською православною церквою і Ватиканом, розпочатого під час зустрічі тата Франциска і патріарха Кирила в Гавані в 2015 році. Очікувалося, що Паролін, можливо, обговорить з російськими духовними і світськими властями можливість приїзду в Росію тата Франциска.
Однак приїзд Папи не входив до порядку переговорів, заявив напередодні візиту сам Паролін. "Росія і російське суспільство ще не готові для прийняття такого високого особи", - повідомив генеральний секретар Конференції католицьких єпископів Росії Ігор Ковалевський. У РПЦ також заявили, що питання про візит понтифіка до Росії поки не варто.
Сам приїзд Паролін свідчить про "добрих відносинах між Росією і Святим престолом, Римсько-католицькою церквою і Російською православною церквою", вважає Ковалевський. Він висловив надію на те, що візит держсекретаря Ватикану допоможе Росії поліпшити відносини з іншими західними країнами.
"Ми цінуємо довірчий конструктивний діалог, який склався між Святим престолом і Росією", - сказав Путін за підсумками зустрічі з держсекретарем Ватикану.
Між РПЦ і Ватиканом
Однією з головних тем переговорів став конфлікт на сході України: за офіційними повідомленнями, сторони поговорили про необхідність дотримання "мінських домовленостей". Лавров також розповів, що Ватикан направив гуманітарну допомогу в зону конфлікту.
Тема України обговорювалася і під час зустрічі держсекретаря Ватикану з патріархом Кирилом, і під час діалогу з Лавровим.
"Церква не може грати ніякої іншої ролі, крім миротворчої, коли люди знаходяться в конфлікті один з одним. Ми з задоволенням відзначаємо близькість позицій наших церков з цього питання - з питання про роль церкви в конфлікті на Україні", - заявив патріарх Кирило на зустрічі з кардиналом.
Однак тема України в цілому - камінь спотикання у відносинах між Римо-католицької і Російської православної церквами через позицій Греко-католицької церкви, яка знаходиться, як вважається, під впливом Риму. Греко-католики негативно налаштовані по відношенню до Росії, і це є перешкодою у відносинах між РПЦ і Ватиканом, відзначає видання Vatican Insider.
З іншого боку, пише видання, саме Ватикан може стати посередником у поліпшенні діалогу між двома церквами. Більш того, "Ватикан може стати бути посередником між Росією і рештою західним світом", цитує Vatican Insider католицького експерта Стефано Капріо.
Конфлікт між греко-католиками (уніатами) і православними в Україні розгорівся в 90-і роки, коли греко-католицька церква заволоділа великим числом храмів на території західної України, якими раніше керувала РПЦ.
Українська греко-католицька церква (УГКЦ) протягом багатьох років домагається створення свого патріархату на Україні, щоб отримати статус національної церкви. Однак Російська православна церква активно виступає проти створення патріархату УГКЦ та поширення впливу цієї церкви на традиційно православних територіях східної України.
"[Створення патріархату УГКЦ] матиме катастрофічні наслідки для відносин між Російською православною і Римо-католицькою церквами, поставить хрест на цих відносинах на десятиліття. Сподіваюся, що Ватикан утримається від такого кроку", - говорив у 2004 році протоієрей Всеволод Чаплін, який займав тоді пост голови синодального відділу із взаємин церкви і суспільства РПЦ.
Які заходи щодо вирішення конфлікту між православними і греко-католиками в Україні обговорювалися на зустрічі кардинала і патріарха, не повідомляється. Митрополит Іларіон, який зустрічався з кардиналом, розповів йому про "агресивну риторику" представників греко-католицької церкви по відношенню до РПЦ, розповів митрополит в інтерв'ю "Российской газете".
"Ми цінуємо позицію Ватикану в тому, що стосується неприпустимості використання релігійних чинників на Україні з метою досягнення політичних переваг", - зазначив після зустрічі міністр закордонних справ Росії.
Миротворча місія
Експерти розійшлися в думках про те, чи може Ватикан виступити посередником в примиренні російської та української церков. На думку українського релігієзнавця Людмили Филипович, Ватикан міг би допомогти налагодити цей діалог, але він не вигідний в першу чергу Російської православної церкви.
"Погані стосунки з греко-католиками - хороший аргумент для Російською православною церквою, коли потрібно щось вимагати від Ватикану", - говорить український релігієзнавець. "Якщо РПЦ помириться з греко-католиками, то не буде вже механізму для досягнення своїх цілей", - вважає експерт.
За її словами, мета Російської православної церкви на Україні - "не скласти позиції", а Ватикан намагається проникнути на схід. "Це постійна балансування між консерваторами в суспільстві, яких влаштовують позиції РПЦ, і реформаторами, яким ближче позиція Ватикану", - говорить експерт.
На зустрічі патріарха Кирила з Папою Римським у Гавані в 2015 році пара Франциск визнав, що РПЦ - єдина канонічна церква на Україні, сперечається російський релігієзнавець Роман Лункін.
"Це побічно дало греко-католикам зрозуміти, що вони повинні стримати свою критичну риторику на адресу патріарха Кирила і московської патріархії", - говорить він.