1. Новини Закарпаття
  2. >

Третя світова війна почнеться у 2050 році - Блюменфельд

17.08.2017 20:57 Аналітика

Погляд у майбутнє.

Багато фахівців намагалися зазирнути в суспільство завтрашнього дня. У 2009 році Джордж Фрідман писав про протидію впливу США в книзі «Наступні 100 років: прогноз на XXI століття», пише inosmi.ru.

Самюель Блюменфельд (Samuel Blumenfeld)
Джордж Фрідман (George Friedman) регулярно нагадує про це без натяку на іронію і з холодною упевненістю: в сфері геополітики і прогнозування все потрібно вміти ставити в чіткі тимчасові рамки. За кілька місяців до виходу його книги «Наступні 100 років: прогноз на XXI століття» в грудні 2009 року банк Lehman Brothers оголосив себе банкрутом, поклавши початок кризи, від якого здригнулися основи світової фінансової системи.

Тобто, апріорі це був абсолютно невідповідний момент для роботи на захист ідеї про те, що США збережуть домінуюче становище в XXI столітті завдяки економічній та військовій потузі. «Деякі вважали мій прогноз мертвонародженим, оскільки американська економіка руйнувалася і не могла оговтатися», - згадує Фрідман.

Як би там не було, місяці після публікації американська економіка все ще трималася, а книга засновника Stratfor (приватна американська розвідструктури) виявилася на п'ятому місці в списку бестселерів The New York Times.

Центр ваги світової системи

США переживали важкий фінансову кризу, яка переросла в рецесію, однак зовсім не встав на один рівень з Великою депресією 1930-х років. Крім того, на думку політолога, ця рецесія аж ніяк не стала найгіршою з закінчення Другої світової війни. У будь-якому випадку, вона знову показала, що Америка є центром тяжіння світової системи: якщо вона переживає кризу, під загрозою опиняється весь світ.

До того ж, криза куди сильніше лютував за межами США, ніж на їх території. З усього це Фрідман робить наступний висновок: світ зможе оговтатися лише після того, як Америка встане на ноги. Зазначає він і інші змінні: недавнє катастрофічне втручання в Іраку зробило менший вплив, ніж це можна було уявити.

США відправили туди менше 200 000 чоловік і втратили менше 5 000, що становить від 6% до 8% втрат у В'єтнамі і всього 1% втрат у Другій світовій війні.

Безпрецедентні події

Ще один аргумент на його користь полягає в збереженні структурної геополітичної риси США: вони все ще тримають під контролем все моря. Цей контроль є основою не тільки безпеки Америки, але і її здатності впливати на міжнародну систему.

Крім вторинної симптоматики фінансової кризи Джордж Фрідман підкреслює його вплив на сприйняття геополітики: за його словами, він демонструє, що майже у всіх подій вже були прецеденти, і що можливості для перездачі карт практично відсутні.

Таким чином, геополітика з його точки зору, полягає в тому, щоб згадати про подібні типах поведінки і зрозуміти, чому вони повторюються. Його прогнози в книзі «Наступні 100 років: прогноз на XXI століття» виявилися досить сміливими. Вони впираються в чітко прописаний автором горизонт: одне століття. Цей горизонт дозволяє йому уникнути відповідальності за свої пророцтва.

Два блоки, дві коаліції

Політолог заявляє, що розвиваються держави на чолі з Росією і Китаєм чекає швидкий занепад. Крім того, до 2050 року він передрікає третю світову війну двох блоків. Перший буде сформований США, Польщею (вона стане лідером Центральної Європи), Великобританією, Індією і Китаєм. Другий прийме форму альянсу Туреччини і Японії.

Початок конфлікту покладе скоординована атака турків і японців. Вони будуть прагнути не до окупації або знищення США, а до угоди, яка гарантувала б їм сфери впливу: північний захід Тихоокеанського регіону для Японії і Близький Схід для Туреччини.

У більш віддаленій перспективі (десь у 2080 роки) Джордж Фрідман уявляє собі конфлікт між США і Мексикою. Хоча зараз США закривають кордони для мексиканських мігрантів, через 20 років ця динаміка може змінитися з демографічних причин: в прагненні компенсувати старіння робочої сили США можуть ввести полегшений режим видачі трудових віз і навіть фінансові стимули для всіх, хто буде готовий працювати у них (в першу чергу для мексиканців, з якими у них є довга спільний кордон).

Американоцентризм

До 2080 року ця країна стане найпотужнішою економічною державою з великою діаспорою в США. Вона може перетворитися на загрозу для національних інтересів Америки. Що спричинить за собою конфронтацію двох країн.

На момент виходу книга отримала цілий ряд позитивних відгуків. The Washington Post порахувала прогноз про збереження домінуючої сверхдержавності США в XXI столітті виправданим, хоча інша аргументація здалася газеті більш сумнівною. The New York Times в свою чергу теж погодилася, що США залишаться державою, чиї сили будуть тільки рости.

The San Francisco Chronicle зайняла набагато жорсткішу позицію і виступила з критикою «американоцентризму» книги, порівнявши її теорії з логікою «наляканого і страждає від безсоння людини, який не може відірватися від« Епохи імперій », тому що відчайдушно хоче перемогти, поки не встало сонце ». У Франції книга була переведена в 2011 році невеликим видавництвом Zdl editions.

Європейський націоналізм

Джордж Фрідман вважає, що його підхід ґрунтується на здоровому глузді:

«У прогнозуванні дуже важливо виділити очевидні речі. Наш світ працює з опорою нема на таємні, а на добре помітні речі. Зрозуміти ці речі нам заважає тільки інертність. Дуже важко повірити, що існують сьогодні значущих інститутів колись не буде, або що світ чекають радикальні зміни. Як би там не було, радикальні зміни відбуваються кожні 20 років ».

Інакше кажучи, потрібно уважно відстежувати те, що може стати наступною великою зміною. Він нагадує, що європейські держави домінували в світі в 1900 році, але лежали в руїнах в 1920 році після Першої світової війни. «Всі вважали, що з Німеччиною покінчено, але 20 років по тому вона окупувала Францію і стала першою континентальної державою, - вважає він. - Після падіння берлінської стіни геополітика закінчилася, більше не повинно було бути війни ». Але сталося 11 вересня.

«Що здається нам очевидним через 20 років? - продовжує він. - У своїй книзі я пишу про неминучість підйому націоналізму в Європі. Тоді на дворі був 2009 рік, і подібне здавалося просто немислимим, оскільки Європейський союз грунтується на скасування кордонів, ідеї протидію націоналізму. Сьогодні ж я не бачу нічого, що могло б зупинити занепад Євросоюзу ».

Занепад Росії і Китаю

Що стосується короткострокових прогнозів (на 2010-і роки), Джордж Фрідман незадоволений лише тим, що вважав, що занепад Росії і Китаю почнеться пізніше. Завдання, поставлене перед Китаєм проблема полягає в тому, щоб перевести багатства з прибережних регіонів всередину країни. А це представляється непростим завданням.

Колись демонстрував небувалі показники зростання китайської економіки сповільнюється до звичайного рівня, як в минулому японський. Тільки ось в країні все ще залишається мільярд будинків. На думку політолога, Китаю заважає його географія: він нагадує острів, який оточений не водами, а дикими землями. Вони ізолюють його від решти світу і обмежують його гегемонію Південно-Східною Азією. Росія ж живе головним чином за рахунок експорту вуглеводнів. Раз ціни на них впали і продовжують падати, російська держава чекає тільки спад.

Як би там не було, Фрідман визнає за собою серйозну помилку: він не зумів передбачити загострення близькосхідних конфліктів. У той же час він все ще не бачить особливої ​​загрози з боку ісламу, як для Заходу, так і арабських країн: «Проблема ісламу в тому, що він розділений на релігійні та етнічні групи. Мета «Ісламської держави» (заборонена в Росії терористична організація - прим.ред.) Полягає в тому, щоб відновити халіфат. Для цього необхідно домогтися єдності на території від Марокко до Філіппін, чого не трапиться протягом цього століття ».

Палка переконаність

Найсміливіший і детальний прогноз стосується третьої світової війни. У цьому питанні Фрідман палко відстоює свою точку зору: «У всі віки були свої системні війни. Вони відбуваються, тому що одні держави набирають силу, а інші переживають занепад. Під час Другої світової війни на перший план вийшли три держави: Німеччина, США і Японія. Франція і Британська імперія здавали позиції. Буде дивно, якщо в XXI не відбудеться системних змін ».

Йому заперечують, що новий світовий конфлікт практично немислимий через сучасної зброї. Він відповідає: «Війни завжди неможливі ... До того дня, як вони починаються». «Я назвав Японію і Туреччину набирають силу державами. Японія знову стане регіональною державою, чиї повітряні і морські сили вимагатимуть зміцнення. Це буде означати зіткнення з американським державою, яка прагне до домінування в океанах ».

Туреччина є інший показовий випадок. Останні 100 років стали аномалією для країни з урахуванням минулого Візантійської і Османської імперій. «По всій логіці ця сильна країна повинна затвердити свою гегемонію в нестабільному регіоні», який перестане бути таким при домінуванні Туреччини.

Проводячи аналіз ХХ століття, політолог зазначає, як легко було здогадатися, що об'єдналися в 1930-х роках Німеччина і Італія, а також що пішли по шляху індустріалізації Японія захочуть змінити міжнародну систему. Те ж саме стосується і домінуючого становища США і СРСР у другій половині століття.

Нагадаємо, як повідомляв Голос Карпат раніше, аналітики порахували зростання державного боргу України.

Читайте на ГК:На Алясці прокинувся вулкан Веніамінова (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Вчені з'ясували, чи шкідлива кава в період вагітності
Читайте на ГК:Цуценя, яке вкусило поліцейського, звільнили з-за ґрат у Британії (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська

Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Стрічка
Система Orphus