1. Головна
  2. >
  3. Аналітика

Весна – головна туристична фішка Закарпаття

729
Аналітика Новини Ужгорода

За останній тиждень-другий головні новини в Ужгороді – ботанічні. Сакури розцвіли на такій-то вулиці, а магнолії – на такій!

Весна – головна туристична фішка Закарпаття

Здається, що всі тільки про це і говорять. Це вже на рівні певного психозу. Хоча і раціональне зерно у цьому всьому теж є. За зиму ми зголодніли на яскраві зорові враження, тому спрагло полюємо за ними. Ще більшою мірою це стосується наших співвітчизників з-за карпатських перевалів.

Через це туристи з цілої України їдуть на Закарпаття за весною. Вона тут починається найраніше – навіть порівняно з південнішою Одещиною (через морський клімат останньої). Натомість наша область надійно прикрита Карпатами від холодних повітряних мас, що формуються ще у Сибіру і потім гуляють по всій Україні. Натомість ми відкриті теплим потокам з Середземномор’я. Весна тут починається швидко і одразу всерйоз. Дерева буквально вистрілюють бруньками і за якийсь тиждень вкриваються зеленню і квітом. Найраніше це відбувається на Виноградівщині, і за лічені дні весна просувається все далі і далі до перевалів.

Закарпаття найменш урбанізований та індустріалізований край України. Тому воно вражає приїжджих незвичною тишею, неляканими птахами, численними оазами дикої природи. Хтось навіть приїжджає сюди, аби просто добряче виспатися. Тут фактично усе має психотерапевтичний ефект, але найбільше гори, яких найбільше на півночі і сході, але зустрічаються вони і на заході і навіть півдні. Попри все ще зберігаються ліси – поріділі, засмічені, але живі. Їх не змогла знищити ні бурхлива господарська діяльність, ні минулорічні пожежі. Добиває, звичайно, пластикове сміття, але воно переважно на узліссях, а не в самій хащі. Натомість для річок пластик став серйозним випробуванням, з яким ті самотужки не справляються. Тому пляжний туризм на Закарпатті ледь жевріє. Як компенсація цього – більшість рекреаційних закладів мають басейни.

Закарпаття – край великих сіл, які практично безперервно тягнуться уздовж трас та убік від них. Уся область – одне велике село, де усі всіх знають, тому волею-неволею мусять шануватися. Пам’ятаєте, був колись такий плакат із козаком і написом “Шануймося, бо ми того варті”? На Закарпатті це реалізується автоматично. Збереження патріархальних устоїв зумовило значно нижчий рівень злочинності, ніж деінде. Не до нуля, звичайно, але якщо не шукати спеціально собі пригод і не ловити гав, то тут можна мандрувати цілком безпечно.

Історичний час тут спливає повільніше, ніж в інших регіонах. До цього можна ставитися негативно, а можна і по-філософськи. Через уповільнені темпи розвитку тут збереглося багато такого, про що в інших регіонах давно вже забули: замки, готичні храми, дерев’яні церкви, викладені мозаїкою сільські зупинки, досі не забудовані сквери і парки, але не тільки. Багато туристів зустрічається тут з різними побутовими атрибутами свого дитинства, які їхніх місцевостях зникли якось непомітно, а тут ще затрималися. Тому поїздка на Закарпаття – це ще й мандрівка у власну ностальгію, побачення з юністю.

Водночас Закарпаття також найбільш вестернізований регіон України. Справа не тільки у кордонах з чотирма державами, а й у тому, що область найменше була під владою більшовицького режиму, зате тисячу років перебувала у лоні центральноєвропейської цивілізації. Це наклало глибокий відбиток на ментальність, що не змогли стерти навіть наступні десятиліття. Тут збереглася традиція просто гуляти вулицями у погожий день, просто радіти життю. Чесно кажучи, Ужгород просто паразитує на своїх унікальних архітектурних пам’ятках, не надто дбаючи про їхнє збереження чи хоча би належну розкрутку. Культурних цінностей за віки накопичилося маса. Дещо гірше нині із творенням сучасних. Хоча оскільки упродовж останнього року-другого в Україні почав бурхливо відроджуватися кінематограф, не виключено, що невдовзі на Закарпатті з’явиться своя постійна база для зйомок. Навіть Голівуд колись починався у сараї, а сараїв в нас повно.

А ще на Закарпатті суттєво нижчий рівень зарплат, ніж у багатших регіонах. Тому й рівень цін на базарах, у комунальному транспорті, за оренду житла тощо теж відчутно нижчий.

То ж стара приказка, що навесні кожний день дозволяє заробити більше, ніж цілий холодний місяць, набуває у сучасному Закарпатті нового смислу.

Сергій Федака.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber