1. Новини Закарпаття
  2. >

Східну Європу чекає обвал економіки через масову еміграцію - The Economist

25.01.2017 08:39 Аналітика

Східноєвропейські члени ЄС втрачають інвестиційну привабливість через відтік рук і мізків.

У литовському місті Паневежис норвезький виробник одягу Devold побудував свою фабрику. Але компанії не вдається заповнити 40 робочих місць, що становить восьму частину від всього необхідного персоналу. І справа не в тому, що працівники Литві дуже вибагливі, просто їх все менше. Про це пише The Economist, додаючи, що мер міста Паневежис скаржиться, що кількість учнів у місцевих школах зараз наполовину менше, ніж десять років тому.

Такий стан речей викликає страхи, які притаманні сьогодні країнам Центральної та Східної Європи, де рівень народжуваності низький, а еміграції - високий, повідомив портал ZN.ua. Колишні комуністичні країни в 2004 році приєдналися до ЄС, сподіваючись перетворитися в Німеччину або Великобританію. Але замість цього значна частина робочої сили просто переїхала в ці багаті західні країни. Працездатне населення Латвії скоротилося на чверть з 2000 року. Третина тих, хто закінчив університети з 2002 до 2009 року емігрували вже в 2014-му.

Опитування серед болгарських студентів-медиків свідчать, що 80-90% з них планують емігрувати після завершення навчання. Економіст Стасис Якеліунас каже, що Литва постійно втрачає працівників. Гроші від ЄС на оновлення інфраструктури допомогли, але скорочення працездатного населення відлякує інвесторів і шкодить економічному зростанню.

ЗГІДНО прогнозами МВФ, деякі країни в Східній Європі щорічно втрачали по 0,6-0,9% ВВП за період від 1999 до 2014 року. До 2030 року ВВП на душу населення в Болгарії, Румунії і деяких балтійських країнах буде нижче, ніж він би міг бути без еміграції. Все це б'є по бюджету країни. Пенсії, на які припадає половина державних витрат в Східній Європі, залишаються найбільшою тривогою. У 2013 році в Латвії було 3,3 працездатних дорослих людини на кожного пенсіонера. Такий же рівень в Великобританії і Франції. До 2030 року ця пропорція скоротиться до всього лише двох працездатних на одного пенсіонера. Британії та Франції це не загрожує до 2060 року. Країни піднімають пенсійний вік. Доходи вже почали зменшуватися, залишаючи менший простір для скорочень.

Як і ВВП, соціальні витрати в Болгарії, Румунії та країнах Балтії становлять приблизно половину від того, що витрачають в багатьох країнах Європи. Не зумівши переконати людей залишитися, уряди намагаються заманити їх назад, надихнувшись успіхом Ірландії і Південної Кореї. Менеджер вільної економічної зони в Паневежисі Даумантас Сіменас повернувся в рідну країну з Великої Британії через програму "створюй для Литви", яка приваблює освічених професіоналів з діаспори на урядові посади.

Він каже, що було легше повернутися, коли в Литві вже чекає хороша робота. До того ж "будинок - це будинок". Але навряд чи такі програми зможуть розгорнути тенденцію. Програма "створюй для Литви" повернула додому трохи більше 100 литовців за 5 років. Серед тих, хто повернувся, депутат, заступник мера, кілька радників прем'єр-міністра. Але залучити литовських лікарів і інженерів складніше. Дослідження показали, що кваліфікованих працівників зі Східної Європи змушує переїхати за кордон якість інститутів в багатих країнах, таких як освітня система. Некваліфікованих працівників залучають соціальні умови. Дані про мігрантів, які повернулися, дуже скромні. У недавньому звіті МВФ говорилося, що в деяких країнах цей показник досяг 5%. Компанії намагаються пристосуватися до скорочення робочих рук. На нещодавній бізнес-конференції в Болгарії роботодавці говорили, що їм доводиться піднімати зарплати, щоб залучити працівників з далеких країн. У Болгарії та країнах Балтії зарплати росли швидше, ніж продуктивність праці, протягом останніх 5 років. Але ця ситуація може змінитися.

Економіст Danske Bank Рокас Граяускас каже, що високі витрати на працівників штовхає компанії до автоматизації. Роботи вже виконують деяку роботу, яку ще недавно робили люди. Деякі ж країни шукають інший вихід, заохочуючи до імміграції громадян бідних суседі. Населення Естонії стрімко скорочувалася протягом 1990-х років. Але останні два роки воно росло завдяки іммігрантам з України, Білорусі та Росії. Втім, імміграція не може заповнити прогалини, які виникли через "відтоку мізків". Майже всі з 400 тисяч українців, які отримали дозволи на постійне проживання в Польщі в 2015 році, працюють в агросекторі або на будівництві. В цей же час, близько 30% емігрантів з Польщі мають вищу освіту.

Для тих, хто покинув Східну Європу, свобода жити і працювати, де захочеться, стала великою перевагою. Але рідні країни емігрантів постали перед серйозним викликом. Їм потрібно навчитися, як залучати працівників, або ж доведеться поступитися своєю економікою. Видання Financial Times писало Раніше, що Східна Європа втратила найбільше населення в новітній історіі.Ізданіе зазначає, що цей процес почався після розпаду СРСР і посилювався до 2000-х років, коли нарешті він сповільнився. Еміграція стала однією з причин скорочення. Східні європейці їхали в Західну Європу, натхненні можливістю заробити більше і жити краще. Наприклад, поляки, латвійці та литовці найчастіше виїжджали до Великобританії і Ірландії. Естонці - до Фінляндії, румуни - в Італію та Іспанію.

Читайте на ГК:Кабмін спрогнозував зростання цін на газ і світло
Читайте на ГК:Власники авто на "єврономерах" готуються палити шини під Кабміном (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Спецслужбам РФ завадили влаштувати в Україні техногенну катастрофу
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська

Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Стрічка
Система Orphus