1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Представники політичних еліт Закарпатя прокоментували резонансну заяву голови облради

14.10.2016 13:27 Аналітика Ексклюзив Голос Карпат

Голос Карпат запитав закарпатських політиків, що вони думають про фінансування доріг в області та чи бачать у словах голови облради Михайла Рівіса ознаки сепаратизму.

Голос Карпат запитав закарпатських політиків, що вони думають про фінансування доріг в області та чи бачать у словах голови облради Михайла Рівіса ознаки сепаратизму.

Під час резонансного інтерв’ю у студії Закарпатської ОДТРК Тиса-1 голова обласної рази Михайло Рівіс висловив обурення як мізерними сумами, які надходять з центрального бюджету на фінансування доріг, так і термінами та умовами таких надходжень. Цитату “... якщо уряд хоче бачити Закарпаття у складі України, то вони повинні не забувати, що наш край існує…” поширили центральні ЗМІ. Деякі з них відчули у висловлюванні закарпатського високопосадовця ознаки сепаратизму.

Голос Карпат взяв коментарі від попередників голови облради та інших представників політичних еліт Закарпаття, щоб дізнатися, якою була ситуація з центральним фінансуванням та розумінням Києвом проблем області.

Володимир Чубірко, голова Закарпатської облради 2014-2015 років, депутат Закарпатської облради VII скликання:

Дороги – це питання лобізму. Але за свої інтереси треба боротися. У 2014-2015 роках йшла війна, тоді була інша диспозиція. Та скільки я в той час не звертався до Києва, завжди отримував, що просив. Сьогодні ж облавтодор знову в боргах, а дороги державного значення на Закарпатті найгірші в країні. Це при тому, що діє пряма вертикаль президент – голова облдержадміністрації. Тому всі питання щодо фінансування будівництва доріг мають бути адресовані до Москаля. На мій погляд, це все пов’язане з митницею. У конфлікті між Москалем і Гройсманом, коли постало питання призначення нового керівника Закарпатської митниці, ситуативно переміг Москаль. Але потім Кабмін почав обмежувати фінансування закарпатських доріг. У заяві Рівіса я не побачив нічого незвичайного. Закарпаття завжди було ближчим до Праги, Будапешта і Відня, ніж до Києва. Але є питання державної влади, які мають чітко виконуватися.

 Ярослав Галас, радник голови Закарпатської ОДА Геннадія Москаля:

Немає в Москаля конфлікту з Гройсманом, це нісентіниця. Що ж до фінансування, то при попередньому голові ОДА Закарпаттю виділили 30 мільйонів гривень, зараз - уже освоєно 70. Тобто будується і ремонтується значно більше доріг, ніж раніше. Це те, що можливо в теперішніх умовах. Але суть в іншому. Якщо пам’ятаєте, тільки-но Москаль очолив ОДА, він відразу висловив обурення, чому депутати від Закарпаття не домоглися включення області в експеримент щодо фінансування автодоріг з понаднормових надходжень з митниці. Цей закон приймався ще до призначення Москаля і тодішнє керівництво області якраз мало гуртувати парламентарів із Закарпаття для досягнення цієї цілі. Мільярдні фінансування інфраструктури у сусідніх областях цього року - це результат потужного лобі у Верховній раді 2015 року, близько сорока нардепів. Наші ж тринадцять обранців тримаються порізно, деякі відкрито ворогують між собою. Однак якщо експеримент продовжать на наступний рік, то Закарпаття має шанс отримати й відповідне фінансування.

 Віктор Балога, голова Закарпатської ОДА у 1999-2001 та 2005 році, народний депутат України, допис у Facebook:

Якщо Банкова проковтне сепаратистську заяву голови Закарпатської облради, значить це і є їхньою політикою. Вас шокували такі слова офіційної особи? А що можна хотіти від політика, обраного на посаду «Опозиційним блоком», «Відродженням» і БПП? Головне – Банкова заявляє, що «поборола клан Балог». Не знаю, хто там кого поборов і що це за клан, але наша команда ніколи нікому не дозволяла і не дозволить розхитати ситуацію на Закарпатті. Хоча бажаючих завжди було багато, в тому числі це і нині діючий Президент. Звичайно, кошти на дороги Закарпаттю потрібні так само, як і всім областям України. Але не ціною шантажу і подібних заяв.

 

 Олександр Ледида, голова Закарпатської ОДА, 2010-2014 рр., депутат Закарпатської облради VII скликання:

У роки моєї каденції була інша ситуація. На дороги Закарпаття центральна влада виділяла близько 120 мільйонів, це навіть на 10-15% більше, ніж сусіднім областям. А що зараз? Івано-Франківщина отримує 1,2 мільярда, Львівщина - більше 2 мільярдів гривень! А закарпатцям дали 70 мільйонів, в 20-30 разів менше, ніж сусідам! Такими діями саме центральна влада відштовхує від себе Закарпаття. Не треба тут шукати сепаратизм, достатньо розуміти ці цифри. Тому я тут повністю підтримую позицію Рівіса.

Валерій Лунченко, голова Закарпатської ОДА у 2014 році, народний депутат України:

У Києві дійсно відчувається певне відношення до регіону. Коли при владі донецькі, на приклад, активніше розвивається Східна Україна, зараз є представники з інших регіонів - відповідно так і фокусують бюджет. На превеликий жаль, те коло депутатів, яке зараз присутнє у Верховній раді, не має єдності, що призводить до відсутності політичного лобі регіону. Це відображається не тільки на фінансуванні дорожньої галузі, але у взагалі на концентрованості фінансових потоків до нашого регіону. Михайло Михайлович (Рівіс - ред.) сказав правильні слова, бо дійсно можемо на прикладі дорожньої галузі порівняти фінансування всього регіону із сусідніми областями. Недавно мною і колегами був зареєстрований законопроект, який передбачає включення Закарпатської області в експеримент із залишенням на місцях частини понаднормових надходжень з митниці. Адже у час, коли писався діючий закон, не було консолідованих дій депутатів від Закарпаття, не було наполегливої позиції тодішнього голови облдержадміністрації. Внаслідок цього Закарпаття не отримало сотні мільйонів гривень. Це факт. Зараз у парламенті є позиція продовжити експеримент і є достатньо високі шанси, що уже в 2017 році Закарпаття теж отримає на фінансування інфраструктури, попередньо, близько мільярда гривень. Законопроект узгоджений з іншими фракціями і проходитиме з урахуванням Програми єврокарпатського регіону щодо об’єднання туристичних шляхів Прикарпаття і Закарпаття між собою. Тому уже зараз варто піднімати питання щодо готовності афсальтно-бетонних заводів та інших підрядників виконувати масштабні замовлення. Однак в регіону має бути сильне політичне лобі. При діючому складі ВР, думаю, це важко, але можливо.

Читайте на ГК:Важливе повідомлення для жителів області: рух вулицями тимчасово обмежать (СХЕМА)
Читайте на ГК:За дитячу жорстокість відповідатимуть батьки: в Ужгороді конфлікт між однокласниками закінчився бійкою і візитом поліції
Читайте на ГК:Небесна варта: Ужгородський ліцей придбав FPV-дрони для 128-ї бригади (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська