1. Новини Закарпаття
  2. >

Польський аналітик: Українська влада більше обіцяє, ніж робить

28.02.2016 Аналітика

Українські політики необгрунтовано затягують реформи, щоб, поки ЄС сконцентрований на внутрішніх проблемах, вирішувати свої справи по-старому, заявив аналітик Лукаш Венерскі.

Шанс на зміни Україна використовувала тільки частково. Перехідний період уповільнює велика кількість в нових органах влади людей, що служили колишньому режиму. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" заявив аналітик європейської програми польського Інституту громадських справ Лукаш Венерскі.

"Реформи, які повинні були пройти швидко, неймовірно сповільнилися. Українська влада набагато більше обіцяє, ніж робить. Навіть якщо подивитися на ситуацію з безвізовим режимом - це майже примус з боку ЄС. У депутатів було багато часу, щоб прийняти необхідні закони, але вони відклали на потім. І якщо роблять щось, то в самий останній момент і тільки через тиск Європи ", - сказав експерт.

На його думку, влада занадто часто і необгрунтовано використовують як виправдання за повільні реформи війну на сході України. Реальна причина - в людях, які працювали на старий режим і зараз не відсторонені від влади.

"Коли режими змінюються, дуже складно вирішити запити до колишньої системи. Я дивлюся на досвід Польщі. У нас все почалося в 1990-х роках, але до сьогоднішнього дня проблеми не вирішені, особливо в частині люстрації. Хто виріс економічно після падіння комунізму в Польщі? Люди, які були пов'язані з режимом. Вони швидше за інших зрозуміли, як політичні ресурси поміняти на економічні. На жаль, в перехідний період правосуддя майже ніколи не спрацьовує так, як хочеться суспільству ", - зазначив Венерскі.

Аналітик також висловив сумнів у тому, що розслідування злочинів проти активістів Майдану швидко завершаться і силовикам вдасться притягнути до відповідальності всіх винних у розстрілі учасників протесту в лютому 2014 року.

"Ще занадто багато людей при владі, які були включені в державні процеси при колишньому режимі. Навіть, якщо вони вже не займають важливі пости і не мають прямих важелів впливу на нинішнє керівництво країни, у них залишилися зв'язки, які їм допомагають. Саме тому так затягується перехідний період. Напевно, знайдуться ще люди, яких засудять за злочини проти Майдану, в тому числі і високопоставлені чиновники, які приймали рішення, на зразок Януковича і його наближених. Але залишиться багато безкарних людей на більш низькому керівному рівні ", - вважає Венерскі.

Він переконаний, що ефективність української влади в проведенні реформ і в розслідуванні злочинів режиму Віктора Януковича не сильно вплинули на ставлення європейців до України.

"Ніхто гірше ставитися до України не став. Дускуссія ведеться на найвищому рівні. Одна справа як ми сприймаємо все, що відбувається, а інше - що робити з цим конфліктом на Донбасі. Як вирішення цього конфлікту вплине на співпрацю Росії і ЄС щодо Сирії? Це все взаємопов'язані механізми. І у лідерів різних країн різні думки на цю тему ", - сказав Венерскі.

Причиною зниження уваги до України і війні на Донбасі сталося через те, що ЄС зіткнувся з серйозними внутрішніми викликами.

"Падіння інтересу до України в Європі пов'язано не з низькою ефективністю українських реформ, а з проблемами всередині самого ЄС. Спочатку була економічна криза в Греції, тепер - через кризу потік біженців. Спори про способи його рішення викликають ще більші розбіжності. Європа сконцентрувалася на свої труднощі. Найбільше від цього страждають українці, які всі сили вкладає в те, щоб все-таки змінювати країну. А українські політики навіть раді - можуть робити справи по-старому і здійснювати свої незрозумілі маніпуляції з фінансовими потоками і майном ", - зазначив аналітик.

На його думку, на відміну від системи державного управління, яка за минулі два роки не сильно змінилася, громадянське суспільство продемонструвало значний прогрес. Все більше нових людей йдуть у владу на регіональному рівні, а це дає надію на оновлення політикуму.

"Після минулих двох років видно, які великі зусилля докладає громадянське суспільство (чого не спостерігалося після Майдану 2004 року), щоб якомога краще використовувати отримане перевагу. Люди намагаються моніторити владу, розвивати співпрацю з організаціями та інституціями ЄС, впливати на політику. Завдяки Революції гідності багато зважилися піти в політику хоча б і на регіональному рівні. Це правильний крок, який обнадіює. Навіть якщо політика нам подобається, вона брудна і ми не бажаємо бути в стосунках з цією жахливою системою, слід розуміти, що її треба міняти одночасно і зсередини, і ззовні ", - сказав Венерскі.

Читайте на ГК:У столиці відбувся перший Всеукраїнський форум приватних підприємств оборонної промисловості / ФОТО / ВІДЕО
Читайте на ГК:На користь українського, — Die Presse щодо мовної статті нового закону про освіту
Читайте на ГК:В Україні знизилася середня зарплата
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська

Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Стрічка
Система Orphus