1. Новини Закарпаття
  2. >

В Україні практично зруйнована система педіатрії – фахівці

22.12.2015 Аналітика

Ситуація в охороні здоров'я України досягла такого катастрофічного рівня, що в неї була змушена втрутитися уповноважений з прав людини при Верховній Раді України Валерія Лутковська.

Що ми втратили?

У 1970 року американський журнал LIFE під заголовком "Радянська медицина 1970" опублікував серію статей з фотографіями про медицину в СРСР. Назвавши радянську медицину "самою націоналізованої в світі", LIFE, не без захоплення, тоді зазначив: "... кожен може отримати безкоштовну медичну допомогу. Від народження до смерті слідом за радянським громадянином слід досьє про його здоров'я. Він може отримати медичну профілактичну допомогу, не залишаючи свого поста або місця в школі, на фабриці, фермі або офісі. Якщо він хворий, але може ходити, він йде в поліклініку - один з тисячі безкоштовних лазаретів ",пише на сторінках "РИА Новости" Гліб Суровягін.

Природно, що подібну систему охорони здоров'я можуть собі дозволити тільки соціальні державу з потужною економікою. Після розвалу Радянського Союзу і здобуття незалежності Україна пережила не одну економічну кризу, охорона здоров'я фінансувалася за залишковим принципом, а спроби реформування системи на ділі приводили лише до її деградації. Тим більше, що на зміну соціалізму в нашій країні прийшов капіталізм, і не простий, а кримінально-буржуазний, та ще й ліквідаційний. 

Зруйнувати вщент

Дійсно, багаторічна імітація реформ довела до того, що боротьба за здоров'я і життя громадян в Україні відійшла на другий план. Система профілактики захворювань взагалі зруйнована. Новаторські кроки спеціально запрошеного на посаду міністра охорони здоров'я України довели до того, що в країні виникла гостра нестача медикаментів і вакцин для профілактики інфекційних захворювань. Тепер український омбудсмен б'є у всі дзвони: над країною нависла реальна загроза виродження нації.

"Окремими кроками у реформуванні медицини ми швидше зруйнували те, що було, ніж побудували щось нове", - заявила Лутковська під час свого виступу на парламентських слуханнях "Про реформу охорони здоров'я в Україні".

За її словами, одним з прикладів цього є практично зруйнована система педіатрії через введення сімейної медицини.У країні закінчуються ліки. Крім того, Лутковська назвала надзвичайно важливою і болючою проблемою сучасної української системи охорони здоров'я вакцинацію населення. На її переконання, причина цього - відсутність державної та відповідної інформаційної політики, яка роз'яснювала б і батькам, і лікарям, що таке вакцинація і чому вона потрібна.

Обмудсмен звернулася до міністра охорони здоров'я України з проханням розробити нарешті державну програму інформування суспільства про вакцинацію населення. Але для цього потрібно, насамперед, забезпечити лікувальні заклади необхідною кількістю вакцини.

Комплексна система знищення

Відомий дитячий лікар, кандидат медичних наук, доктор Євген Комаровський готовий підтвердити знищення педіатрії та педіатрів, але сімейна медицина, на його думку, лише один з елементів комплексної системи знищення.

"Не менш важливі прогалини в спеціальній освіті, нікчемний рівень оплати праці, відсутність соціального захисту, стимулів професійного зростання та будь-яких перспектив", - сказав Євген Комаровський в ексклюзивному коментарі РІА Новини України.

Що ж стосується вакцинації, то ця тема взагалі винесена за рамки інтересів політичного керівництва країни, вважає відомий педіатр.

Дефіцит кадрів і витік мотивації

Відомий сімейний лікар Костянтин Зеленський вважає, що заяви омбудсмена про руйнування педіатрії не далекі від істини. На його думку, вся проблема впирається в кадри, які насильно створити не можливо: люди повинні хотіти стати сімейними лікарями, в іншому випадку це буде імітація.

"Там, де залишилися педіатри, є хоч якась служба, яка, звичайно, не витримує критики, але вона хоча б є. Там же, де лікарів масово перенавчали на сімейних, все практично руйнувалося, бо кадри створювалися насильно. Людина не хотіла бути сімейним лікарем, але їй ставили умову: або ти звільняєшся, або ти йдеш на курси сімейної медицини. Людина 30 років пропрацювала терапевтом - ну який з неї педіатр? Їх навчали півроку, з цих півроку педіатрії - в кращому випадку пару місяців. За цей час неможливо вивчити педіатрію. В результаті, такі сімейні лікарі бояться лікувати дітей і роблять все, що завгодно, щоб відправити цю дитину до вузького спеціаліста. Тому система просто провалилася ", - вважає Зеленський.

Доктор вважає, що в сімейній медицині як такої немає нічого поганого, однак вона повинна дійсно заробити. Як її запустити - це вже питання не до медиків, а до менеджерів від держави.

Українській медицині не потрібні здорові громадяни

Голова Національної медичної палати України Сергій Кравченко вважає, що за всі роки реформи і переходу на сімейну медицину, гроші, виділені на її проведення, витрачалися не за призначенням.

"Протягом 24 років система охорони здоров'я України реформувалася, але ці реформи ніколи не несли в собі комплексно-системний характер. Все зводилося до мозкового штурму і зміни табличок на лікувально-профілактичних закладах. Метою реформи була первинна медико-санітарну допомога переведена на принципи сімейної медицини . Основне завдання сімейних лікарів - забезпечити первинний контакт громадянина з системою охорони здоров'я. В економічно розвинутих державах 80% фінансування спрямовані саме на первинну ланку, оскільки дешевше попередити хвороби, ніж потім лікувати в занедбаному стані. І там фахівці знаходяться в безпосередньому контакті з сім'ями, і їх основна функція - збереження здоров'я громадян. Тобто, на Заході ця система орієнтована на здорових людей ", - пояснив Кравченко .

Хворі на гемофілію залишилися без ліків

В Україні ж на первинну ланку направляється всього від 10 до 20 відсотків фінансування. Решта коштів йде на стаціонарне лікування. У містах замість того, щоб скоротити і мінімізувати маршрут пацієнта до отримання первинної медичної допомоги, хворим людям доводиться долати неймовірні перешкоди.

"Вузький фахівець відмовляє хворим в прийомі без направлення сімейного лікаря, а години прийому фахівця і сімейного лікаря часто не збігаються, тому пацієнти часто протягом декількох днів не можуть отримати кваліфіковану медичну допомогу навіть при гострому інфекційному захворюванні", - обурений Кравченко.

Вилікуй себе сам?

За словами доктора Зеленського, зараз повернулася добра традиція, коли вважалося, що кожна жінка повинна мати навички медичної сестри.

"Батьки змушені вникати в медичні тонкощі, вчити і ставати медичним працівником середньої ланки. І зараз не важливо, ким працює мати дитини - головою правління банку або просто вчителем, але вона змушена в це вникати, тому що не всі можуть відразу знайти хорошого лікаря, навіть якщо це заможні люди ", - нарікає доктор Зеленський.

Залишається сподіватися, що втручання омбудсмена і її заклики до уряду і законодавців звернути, нарешті, увагу на катастрофу в українській охороні здоров'я вплинуть. З кожним роком українців стає все менше, і якщо держава буде і далі закривати очі на здоров'я нації, воно ризикує зникнути з політичної карти.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська

Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Стрічка
Система Orphus