1. Головна
  2. >
  3. Аналітика

Чого чекати від групи Приват, збройних формувань і єврейського лобі після затримання Корбана

318
Аналітика Україна

31 жовтня в рамках спільної спецоперації СБУ та Генпрокуратури з ліквідації злочинної організації було затримано лідера партії «УКРОП», кандидата в мери Києва Геннадія Корбана.

Чого чекати від групи Приват, збройних формувань і єврейського лобі після затримання Корбана

Силовики затримали Корбана близько 8.00 ранку в суботу в його будинку в Дніпропетровську − коли бійці СБУ почали зламувати квартиру, політик сам відчинив двері.

Соратник Корбана Борис Філатов, що проживає по сусідству, намагався втрутитися в події − як видно з відео затримання, він відмовлявся дати силовикам простір для маневру, перегороджуючи вхід у квартиру, заявивши, що ті можуть його тільки «переставити».

Геннадія Корбана доставили на допит до Києва в Генеральну прокуратуру, а потім помістили в Київський слідчий ізолятор.

Серед злочинів, у яких його підозрюють − створення злочинного угруповання, розкрадання майна (йдеться про кошти «Фонду оборони країни» у Дніпропетровську, сума розтрати, за даними Генпрокуратури, − 40 млн гривень) і викрадення людей − колишнього глави Держземагенства Сергія Рудика і начальника юридичного департаменту Дніпродержради Олександра Величка.

Незважаючи на те, що Геннадій Корбан – людина з одіозною репутацією, громадська думка, враховуючи вибірковість і особливо − час затримання (у розпал виборчого процесу) схиляється не на бік влади, пишуть аналітики видання Forbes.ua.

У відповідь на резонанс, що піднявся в суспільстві, представники Генпрокуратури та СБУ заявили, що в затриманні Геннадія Корбана немає ніякої політичної складової, навпаки − саме силовики відчувають тиск при проведенні розслідування. «Нам заважають, на нас намагаються тиснути», − заявив прокурор Владислав Куценко. Також, очевидно, в рамках пом'якшення несприятливого враження від затримання було опубліковано кадри вилучених під час обшуку в офісі партії «УКРОП» більше $1 млн доларів готівкою, автомати Калашникова та підслуховувальні пристрої.

Прокуратура має намір вимагати для Геннадія Корбана арешту як запобіжного заходу.

Тільки бізнес

Якщо в організаторів та ідеологів затримання стояла мета продемонструвати акцією в Дніпропетровську безкомпромісну боротьбу з корупцією − то вона провалилася. «Насторожує, що статті, до яких прив'язані звинувачення до Корбана − 146, 255 − не є підслідними ні Генпрокуратурі, ні Службі безпеки − вони підслідні МВС. З якого дива тут з'явилася прокуратура й СБУ, якщо вони не мають права вести розслідування за цими статтями? − дивується Віктор Чумак, народний депутат від БПП, заступник голови Комітету ВР з питань запобігання та протидії корупції. − Це все свідчить про повну контрольованість силовиків».

Він нагадує, що сьогодні до багатьох представників політикуму пред'являють звинувачення в корупційних злочинах, у допомозі сепаратистам, проти них відкриваються кримінальні справи за кордоном. «Але в самій Україні відносно них нічого не робиться. Ми бачимо тільки жорсткі заходи по відношенню до «Свободи» і «УКРОПу», − констатує він.

Навіть ті політики, які найменше симпатизують «УКРОПу» і групі Приват, зазначають, що Геннадій Корбан − точно «не перший у списку» на затримання. «У нас є особи, яких підозрюють у цілому ряді злочинів. І коли їх не притягують до відповідальності, а Корбана притягують, то мова йде вже про політичні переслідування», − каже Антон Геращенко, радник глави МВС, народний депутат від «Народного Фронту». − У політичному плані розвитку України в нас накопичуються системні помилки, і це − одна з таких помилок».

«Звинувачення, які сьогодні висуваються голові політичної партії «УКРОП» − річної давності. Тому виникає логічне запитання, чому представники правоохоронних органів затримали політика відразу після проведення місцевих виборів», − ідеться в заяві партії «Відродження».

Ігор Коломойський, засновник групи Приват, у коментарі виданню «Лівий берег»визначив справу Корбана як «чисту політику». «Я впевнений, це пов'язано з результатами, які партія «УКРОП» отримала на місцевих виборах», − заявив він, заперечуючи при цьому факт будь-якого тиску з боку Адміністрації Президента. − Ми не байдужі до його [Корбана] долі й боротимемося в юридичній площині за те, щоб довести це».

Контрзаходи

Які ще аргументи, окрім юридичних, мають прихильники Геннадія Корбана? Їх не так уже й мало. По-перше, це − системоутворюючий банк. «У людей, які стоять за Корбаном, зокрема, в Ігоря Коломойського, є інструменти для створення політичної кризи, і найбільший із них − це Приватбанк. Але я думаю, що Коломойський усвідомлює, що використовувати Приватбанк зараз не можна», − каже Віктор Чумак.

Геннадій Корбан ще з часів передвиборної кампанії в Чернігові максимально дистанціювався від звʼязку з групою – його політична діяльність була з самого початку автономною. Вчора в спілкуванні з Forbes представник Приватбанку нагадав, що Геннадій Корбан не є членом групи Приват і стосунку до банку не має.

Крім того, спроба недружніх дій з боку банку може обернутися проти самої фінустанови і запустити поки що фантастичний сценарій націоналізації одним із державних банків. «Не для того Порошенко почав воювати з Коломойським, щоб віддати державі Приватбанк. Навіть якщо йому не дістанеться після перемоги банк як установа чи бренд, принаймні, мережа філій дуже швидко знайде собі нового господаря», − каже Віктор Небоженко, директор Соціологічної служби «Український барометр».

Другий фактор впливу на результат слідства − те, що представники «УКРОПу» не є беззбройними в прямому сенсі цього слова. Електорат «УКРОПу» − бійці АТО і добровольчих батальйонів, які можуть піти на дії різного ступеня радикальності не тільки в Дніпропетровську, а й у Києві. Те, що ці побоювання не безпідставні, доводить велика кількість сучасної військової техніки, ввезена владою в Дніпропетровськ «для забезпечення порядку».

Ще один фактор − підтримка єврейської громади, дуже впливової як усередині України, так і за її межами. Геннадій Корбан − член опікунської ради єврейської громади Дніпропетровська, яка вже висловила свою позицію щодо останніх подій. «Ми знаємо його як великого благодійника. Геннадій Корбан багато зробив для створення найбільшого в світі єврейського центру «Менора» і для інших проектів єврейського відродження, а в останні два роки він усі свої сили віддавав порятунку України», − сказав Forbes спікер і член правління Дніпропетровської єврейської громади Олег Ростовцев. − Ми дуже стривожені тією ситуацією, яка склалася навколо нього і навколо партії «УКРОП».

У Дніпропетровській єврейській громаді ситуацію навколо арешту Геннадія Корбана характеризують як «однозначно політичну». «Ситуація пов'язана з його [Корбана] політичною позицією, з позицією його партії. Дніпропетровськ і особисто Геннадій Корбан разом зі своїми друзями, такими як Павло Хазан − керівник «Фонду Оборони Країни», стали символами опору російській агресії та цивілізаційного вибору України», − заявляє Ростовцев. За даними Forbes, на минулих вихідних у Дніпропетровську проходили зустрічі єврейської громади з делегацією з США, яка в тому числі представляла Сполучені Штати. Члени єврейської громади донесли свою позицію щодо арешту Геннадія Корбана до високопоставлених чиновників головного міжнародного партнера України.

«Це маячня, що людина, яка вклала у «Фонд оборони країни» мільйони, щось сама украла. Цю позицію я і мої друзі озвучили представникам делегації від Сенату США. Нашу позицію почули», − сказав Forbes директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» Ігор Щупак. Він також висловлює занепокоєння у зв'язку з тим, що в Дніпропетровськ владою було введено військову техніку. «Наші волонтери і бійці не бачили цієї техніки на фронті, і обурює, що ця вся техніка з'явилася в зв'язку з арештом Корбана, але не з'являється в АТО», − наголошує Щупак.

Арешт Корбана вже викликав реакцію в Ізраїлі. «Для проукраїнськи налаштованих ізраїльтян Геннадій Корбан став символом рішучого протистояння сепаратизму. За останні дві доби я почув десятки відгуків ізраїльтян із критичними словами на адресу влади Києва, яка замість арешту реальних ворогів переслідує патріотів України», − каже ізраїльський журналістШимон Бріман.

Наслідки і дивіденди

Чи стане «справа Корбана» каталізатором незворотних подій у політичному житті України? Віктор Небоженко впевнений − затримання лідера «УКРОПу» не призведе до масштабної кризи, оскільки є елементом конфлікту двох олігархів − Порошенка і Коломойського. «Арештом Корбана Порошенко зі своєю президентською владою напав на Коломойського. Те, що інші олігархи дотримуються нейтралітету і не прийдуть на допомогу Коломойському, свідчить про те, що публічної політичної кризи, як ми звикли бачити у вигляді відставки президента чи уряду, розпуску парламенту не буде», − каже він.

Небоженко проводить паралель зі скандалом у Закарпатті тримісячної давнини, в якому було порушено інтереси Віктора Балоги. «В Ужгороді все швидко стихло, оскільки контрабанда вимагає тиші. У Дніпропетровську все вляжеться, оскільки олігархи голосно не конфліктують», − каже він.

Джерела Forbes поdідомляють про те, що інші олігархи також розглядають арешт Корбана як аргумент для розправи над групою Приват і помсти за попередні конфлікти.

Які дивіденди можна витягти із ситуації? Статус жертви режиму незмінно додає до рейтингу, незважаючи на об'єктивні якості кандидата. Ігор Коломойський вже заявив, що доба затримання в СІЗО автоматично переводить Корбана у вищу політичну лігу.

Віктор Небоженко вважає, що при грамотному використанні суботні події в Дніпропетровську могли б дати Борису Філатову мінімум 10% додаткових голосів на виборах мера. «Але дві виборчі кампанії показали, що в «УКРОПі» не сильно розуміють, за якими законами відбуваються вибори. Філатов навряд чи зможе скористатися цим унікальним для себе шансом», − вважає політолог.

    , Forbes.ua

 

 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber