Київ. Рік тому єдиною темою розмов в українській столиці була війна. Росія хоче відняти половину країни або тільки малу її частину? Чи буде повномасштабне вторгнення, і якщо так, то коли воно почнеть
Подаємл текст на мові перекладу
Сьогодні Київ не схожий на місто в стані війни. Коли я була там минулого тижня, на Україні проходили вибори в місцеві органи влади, і все місто було обклеєне плакатами. З рекламних щитів, з вітрин кіосків і з автобусних зупинок на пішоходів прихильно дивилися політики всіх мастей, які виражали всілякі думки. По всій країні за мандати в 10700 місцевих радах боролися понад 200 000 кандидатів від 132 партій.
В основному голосування пройшло гладко, хоча проголосувала не вся країна, адже користуються підтримкою Росії «сепаратисти» як і раніше окупують частина східної України. Росія не виконує ті обіцянки, які вона дала в мінському угоді. Вона не повністю вивела свої війська і зброю з України, а кордон раніше відкрита. Тим не менше, руські як мінімум тимчасово відвернулися від України, зосередивши увагу на Сирії, і тому бойові дії припинилися. Виникла перепочинок, і українська влада повинна скористатися нею, щоб почати другу війну. Цього разу, це повинна бути війна з системною корупцією.
У реальному сенсі дві війни - це одне і те ж. Росія давно вже маніпулює українською політикою, діючи таємно і явно. Вона підкуповує політиків, корумпує газові угоди і розбещує бізнес. Сидячи в 2006 році у величному залі з позолотою поряд з українським президентом Віктором Ющенком, я слухала, як він розповідав мені, що помаранчева революція, що стала першою спробою України скинути своє корумповане керівництво, зазнає невдачі через російського тиску, і що він у цьому не винен.
Сидячи минулого тижня в менш величному залі з позолотою, я почула іншу історію з вуст українського прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. Яценюк в політиці вже давно, що сьогодні на Україні далеко не найкраща рекомендація. Але він може вказати на реальні досягнення за минулий рік. Його уряд почав героїчно позбавлятися від посередників на деформованому газовому ринку України, що дало йому можливість заощадити мільярди доларів.
«Більше ніяких підпільних угод, тільки прямі газові закупівлі», - заявив він.
За умовами закону про люстрацію Яценюк також почав звільняти корумпованих чиновників, включивши більше 700 високопоставлених керівників в особливий реєстр, що забороняє їм займати нові державні пости. Уряд Яценюка хоче ліквідувати багато джерел корупції за допомогою скорочення державного регулювання економіки - «ми позбавили владних повноважень міністерства, відомства і центральний уряд, скасували дозволи і сертифікати». А ще воно має намір комп'ютеризувати державні послуги - «машини хабарів не беруть».
Звучить чудово, але з ким би я не розмовляла, всі вони вважають, що цього недостатньо.
«Це речі другорядні, - сказав мені один урядовий чиновник. - Більшості людей здається, що нічого взагалі не робиться».
По-перше, немає альтернативного чиновницького апарату, здатного замінити існуючий, який йде корінням в звички і звичаї минулого. Але ще гірше - інше. Українська держава настільки прогнило, що закони в будь-якому випадку не виконуються. Яценюк і сам говорить про те, що Україна тільки почала реформувати свою судову систему і незалежну прокуратуру. За його словами, він має намір звільнити всіх суддів в кількості 9000 чоловік, а потім знову прийняти на роботу тільки тих, у кого чистий послужний список. Правда, поки цього не сталося. Тому одного нечистого на руку міністра заарештували, але вже через дві доби звільнили. Незважаючи на закон про люстрацію, деякі «звільнені» чиновники з'являються на інших постах.
Далі подаємо текст на мові оригіналу
Борьба с коррупцией также требует перемен в культуре и даже морали. Сделать это сверху невозможно. Мэр города Львова на западе Украины создал весьма успешное политическое движение на основе идеи о том, что война с коррупцией должна начинаться на самом низком уровне местной власти. Но в других частях страны на выборах в местные органы власти были отмечены нарушения, когда избиратели продавали свои голоса. Это верный признак того, что цинизм тоже начинается снизу. Яценюк согласен с тем, что он не добился особых успехов в борьбе с мелким взяточничеством в больницах, школах и университетах, а это как раз тот вид коррупции, который касается большинства людей. Здесь поможет повышение зарплат в государственном секторе, однако для этого нужен экономический рост. Но пока инвесторы самого разного рода держатся в стороне от коррумпированной Украины, экономика не начнет движение вперед и вверх.
Яценюк говорит убедительно. На следующий день после нашего интервью он полетел в Берлин, где канцлер Ангела Меркель похвалила его правительство за «неукоснительное следование по пути реформ». Но за свою работу он платит колоссальную политическую цену. Популярность его партии сегодня настолько низка, что она даже не стала выставлять кандидатов на местные выборы.
Он объясняет это повышением цен на газ внутри страны, что является неизбежным следствием реформ на энергетическом рынке. Но все остальные объясняют это медленными темпами перемен, что неудивительно. Ставки здесь чрезвычайно высоки. Скоро снова начнется борьба, политический климат ухудшится, а терпение зарубежных доноров иссякнет. А если на Украине будет проиграна война с коррупцией, то страна также проиграет войну и за свой суверенитет.
За матеріалами inoСИМ.Ru з посиланням на "The Washington Post", США
Читайте також:
- У понеділок 45 населених пунктів Закарпаття будуть БЕЗ світла: відома причина відключень
- Будинок - привид чи полтергейст?: що за історія лякає жителів про одну із будівель у Закарпатській громаді?
- Дев'ять годин планових: де закарпатцям відключать світло вже завтра й чи будуть графіки ще сьогодні?
- Земляна зірка - незвичний гриб: на що полюють закарпатці в морозних лісах? (ФОТОФАКТ)
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
Українські обмінники переписали курс долара: скіль...
25 вересня в українських обмінниках дола...
25.09.2024 11:54 464 0 Аналітика
Курс валют на 26 вересня: що відбувається з доларо...
Нацбанк встановив офіційний курс валют н...
25.09.2024 23:51 231 0 Аналітика
Що станеться з курсом долара у жовтні: банкір розк...
Ситуація на валютному ринку в жовтні ста...
26.09.2024 23:49 294 0 Аналітика
Ціни на картоплю в Україні б'ють всі рекорди: скіл...
Ціни на картоплю в Україні продовжують с...
27.09.2024 14:35 994 0 Аналітика
Обмінники переписують курс: що чекає на українців ...
В обмінниках України очікується відчутна...
28.09.2024 00:07 267 0 Аналітика
Курс долара в Україні на 29 вересня: як зміниться ...
Курс долара в Україні в неділю, 29 верес...
29.09.2024 10:36 265 0 Аналітика