1. Головна
  2. >
  3. Аналітика

Місцеві вибори в Україні, як реванш для олігархів, - огляд світових ЗМІ

222
Аналітика Україна

Світові ЗМІ продовжують обговорювати підсумки місцевих виборів в Україні.

Чи піде президент Порошенко і його команда на угоди з олігархами, місцевими "баронами", націоналістами-бійцями і популістами щоб зберегти видимість контролю над регіонами?

Вибори в місцеві органи влади, що пройшли минулої неділі, стали для України шансом показати, що в країні відбулися зміни, пишуть світові ЗМІ. Але здається, що при владі все ще залишаються старі ділки, вважають світові експерти. Докладніше - в короткому огляді від РІА Новини України.

"Зазвичай вибори нового мера в Майамі або Скрантон або Зальцбурзі абсолютно не хвилюють світове співтовариство. Але на недільних місцевих виборах громадяни України вперше після повстання євромайдан в 2013-2014 роках (яке призвело до зміщення колишнього президента Віктора Януковича і зміну складу уряду) отримали можливість проголосувати за зміну місцевого керівництва", - пише аналітик Ханна Тобурн у статті для американського видання Foreign Policy.

"Ці місцеві вибори багатьма розглядалися як свого роду референдум за оцінкою керівництва проєвропейського президента Петра Порошенка, який зіткнувся з монументальним завданням з реструктуризації України відповідно до роздутими надіями учасників євромайдан і їхніх прихильників. Багато хто підозрював, що партія Порошенко втратить значну частку підтримки. Але, насправді, вони отримали непоганий результат по всій країні, втративши лише трохи голосів порівняно з результатами минулорічних виборів", - йдеться в статті.

"Насправді Майдан мало вплинув на місцеві адміністрації - той рівень політичного управління, який найбільше впливає на повсякденне життя українських громадян. Звичайно, не можна не помітити наплив нових, більш молодих кандидатів і розквіт громадянської активності. Але в більшості випадків зберігається статус-кво, при якому місцеві політичні посади вважаються вотчиною олігархів чи політичних босів", - пише аналітик.

"Олігархи начебто Ігоря Коломойського та Ріната Ахметова все ще чинять непомірну впливом на політичний світ. Величезне, здобуте нечесним шляхом стан дозволяє їм спонсорувати одночасно дві або три, здавалося б, прямо протилежні політичні партії. Досить порівняти патріотичну проукраїнську партію Коломойського" Кріп "з іншим проектом, який теж приписують Коломойському, - проросійською партією "Ренесанс" ... Пан Ахметов зі свого боку підтримує "Опозиційний блок", який в основному складається з колишніх представників старої партії Януковича, і тому на неї часто покладають провину за смерті протестувальників євромайдан, що трапилися в початку 2014 року", - вважає Ханна Тобурн.

"Обидва олігарха зіткнулись лобами в індустріальному місті Дніпропетровськ, де недільний голосування за мера звузило кількість кандидатів до двох. Бориса Філатова з" Кропу "підтримує Коломойський; іншого кандидата, Олександра Вілкула, вважають свого роду протеже Ахметова. Останній тур виборів призначено на 15 листопада, а в цьому проміжку очікуються запеклі політичні баталії. Вже надійшли повідомлення про те, що президент Порошенко, повноправний олігарх, вирішив підтримувати Вілкула, який символізує старий режим, просто щоб досадити Коломойському", - йдеться в статті.

"Менш масштабне суперництво між представниками реакційних сил і прихильниками реформ в портовому місті Одеса призвело до великої кількості порушень на виборчих дільницях, включаючи підозри, що деяких виборців проінструктували, за кого голосувати, і, можливо, купили їхні голоси. Результати виборів в мери збираються опротестувати в суді", - продовжує аналітик.

"Політики України підігнали свою тактику під політичний устрій, що свідчить про бажання бути ближче до Європи, але вони все ще не впевнені, як це зробити. Сценарій помінявся, але багато старі персонажі та їх хижі принади залишаються на сцені. Схоже, Порошенко купив собі додатковий час, щоб домогтися змін, яких вимагають українці, але його вікно можливостей швидко закривається. Спадкоємці старої системи займають кругову оборону ", - йдеться в статті.

У неділю, 25 жовтня, колишні прихильники колишнього президента Віктора Януковича отримали владу в результаті виборів до місцевих органів влади на півдні та сході України, пише оглядач The Bloomberg View Леонід Бершидський. У деяких регіональних законодавчих органах, у тому числі в Київській області, виникли великі фракції ультранаціоналістів, йдеться в статті. На думку автора публікації, недовіра виборців до політиків посилюється - "Україна розчарована і все ще роз'єднана на" Схід "і" Захід ". До того ж президент Петро Порошенко поклявся провести децентралізацію, нагадує журналіст.

"Але, якщо не поставити заслін олігархам і корумпованим місцевим начальникам, Україна ризикує отримати щось на зразок середньовічної феодальної роздробленості замість європейського самоврядування", - коментує Бершидський.

"Щоб зберегти видимість контролю над регіонами, чиї повноваження розширені, Порошенко і його команда мимоволі підуть на угоди з олігархами, місцевими "баронами", націоналістами-бійцями і популістами", - прогнозує Бершидський.

Оглядач вважає, що це посилить хаос, завадить оздоровленню економіки і чіткому виконанню економічної програми МВФ, змусить, як мінімум, відстрочити викорінення корупції.

Мабуть, кращий символ недовіри і відчуженості держави від народу - обрання Дмитра Палпатіна до міської ради Одеси, пише Бершидський. Ця людина офіційно взяв прізвище на честь підступного імператора з "Зоряних воєн", йдеться в статті.

"Багатьом виборцям українське політичне життя здається не більше реальної, ніж життя у вигаданій галактиці далеко-далеко", - підсумовує автор.

Між тим Маріуполь - найбільше місто підконтрольної Києву частини Донбасу, стратегічний пункт сил українських урядових сил на сході країни, ключовий актив економічної імперії Ріната Ахметова - не вибрав Я собі мера і міськраду на недільних місцевих виборах, нагадує "Російська служба BBC".

"Виборчі дільниці в неділю відкрилися, однак проголосувати там було не можна: вранці в день виборів туди не привезли бюлетені. Такий фінал можна було прогнозувати: процес підготовки Маріуполя до виборів супроводжувався низкою скандалів, конфліктів і навіть фізичних протистоянь, в суть яких було важко вникнути обивателю", - йдеться в статті.

А між тим проведення виборів в найбільшому місті Донецької області, що знаходиться під контролем київського уряду, має велике політичне значення, і йдеться не тільки про забезпечення прав 330000 виборців Маріуполя, пише автор статті. В рамках мінських переговорів Україна підкреслює, що вона повністю контролює ситуацію на своїй стороні лінії розмежування, а місцеві жителі мають більше прав і свобод, ніж жителі самопроголошених "республік", йдеться у публікації.

"Непроведення виборів в Маріуполі ставить це твердження під сумнів ... З іншого боку, зараз в Мінську обговорюється питання про порядок проведення місцевих виборів на непідконтрольних Києву територіях", - пише ВВС.

"На переговорах може виникнути питання: якщо держава не може забезпечити вибори в Маріуполі і Красноармійську, то як воно може забезпечити вибори в межах мінського процесу?" - заявив Олександр Клюжев з мережі "Опора".

"За словами Клюжева, Київ зацікавлений в тому, щоб надати міжнародним партнерам докази своєї здатності навести порядок на сході України. І здається, що ситуація з виборами в Маріуполі в цьому відношенні є справжнім викликом для української влади", - йдеться в статті.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber