1. Новини Закарпаття
  2. >

Молдова розвертається від ЄС у бік Росії

21.10.2015 17:43 Аналітика

Справа про вкрадений мільярд обростає новими подробицями і розпалює антиурядові настрої в суспільстві. Проросійські політики збираються скористатися ситуацією і змістити прозахідний уряд Молдови.

Справа про вкрадений мільярд обростає новими подробицями і розпалює антиурядові настрої в суспільстві. Проросійські політики збираються скористатися ситуацією і змістити прозахідний уряд Молдови.

Про плани вимагати відставки уряду вчора, у вівторок, 20 жовтня, оголосив лідер опозиційної Партії соціалістів Ігор Додон, який очолює найбільшу фракцію з 24 депутатів у 101-місцевому парламенті країни. Його підтримав лідер Партії комуністів і колишній президент Молдови Володимир Воронін, який очолює групу з 19 депутатів у парламенті.

Таким чином в опозиціонерів набирається 43 голоси, і їм потрібні ще 8 парламентаріїв, щоб оголосити вотум недовіри уряду Валерія Стрільця. Очікується, що на бік опозиціонерів перебіжать депутати з правлячої коаліції, яка опинилася на межі розвалу через корупційний скандал.

«Вотум недовіри уряду буде зареєстровано цього тижня, − пообіцяв на вчорашній прес-конференції Ігор Додон. − Для того щоб його зареєструвати, потрібно 26 підписів, а щоб відправити Кабмін у відставку − 51 підпис. Ми зробимо все можливе для того, щоб ініціативу було зареєстровано цього тижня, а вже наступного за неї проголосували».

Правлячу коаліцію «Альянс за європейську Молдову» утворюють три проєвропейські партії, у яких в парламенті набирається мінімально необхідний 51 мандат. Опитування 1108 молдаван, проведене Центром соціологічних досліджень CBS-AXA, показало, що якби вибори проходили зараз, ці три партії отримали б підтримку 13% виборців. А виграли б вибори дві проросійські політсили: Партія соціалістів Ігоря Додона і популістська «Наша партія» 36-річного бізнесмена Ренато Усатого. Їх підтримують 25% виборців.

«Країна, захоплена олігархами»

«Європа зазнала невдачі з Молдовою. Ця країна першою з шести держав Східного партнерства (Вірменія, Азербайджан, Білорусь, Грузія, Молдова та Україна) отримала безвізовий режим від ЄС. Однак наприкінці 2014 року 3,5-мільйонному населенню цієї маленької країни довелося взяти на поруки три банки, резерви яких було пограбовано на $1 млрд. Це близько 8% ВВП Молдови. На жаль, ця грандіозна крадіжка сталася під наглядом проєвропейського уряду, який прийшов до влади в 2009 році», − описує проблему видання New Europe.

Гігантське розкрадання відбулося в листопаді 2014 року, за кілька днів до парламентських виборів. Державні банки видали $1 млрд кредитів невідомим одержувачам. Гроші зникли в закордонних офшорах, а уряд розпорядився залатати виниклу дірку в балансах банків за рахунок платників податків, щоб уникнути колапсу фінансової системи.

Зникнення мільярда доларів вважається причиною знецінення молдавського лея, який з початку року просів проти долара на 29%, а також падіння економіки та погіршення умов життя громадян. ВВП Молдови, за прогнозом Світового банку, в нинішньому році скоротиться на 2%. Торік він дорівнював $4 973 в перерахунку на одиницю населення за паритетом купівельної спроможності. Цей показник − найгірший серед європейських країн, він у півтора рази нижчий за український ВВП.

Чимало людей, прагнучи домогтися справедливості й покарати винних у «крадіжці століття», розбили наметове містечко в центрі Кишинева. На початку вересня біля урядових будівель було 20 наметів, зараз їх сотні. Основним організатором антиурядових протестів у Молдові вважається аполітична громадянська платформа «Гідність і справедливість», головний девіз якої: «Давайте повернемо країну народу!». Активісти цього руху стверджують, що владу в Молдові захопили олігархи, для усунення яких потрібна відставка уряду, проведення дострокових парламентських виборів і прямих виборів президента.

«Через безвідповідальні дії наших політичних лідерів успішний проєвропейський шлях Молдови завершився провалом. Зараз євроінтеграцію підтримують лише близько 30% населення, а п'ять років тому було 75%», − зазначає один із засновників платформи «Гідність і справедливість» Ігор Ботан.

$250 млн «на білизну» партійному лідерові

Перший арешт у справі про розкрадання $1 млрд відбувся минулого четверга. За звинуваченням у співучасті в «крадіжці століття» було затримано і поміщено в слідчий ізолятор впливового молдавського депутата Володимира Філата, який очолює проєвропейську Ліберально-демократичну партію Молдови й обіймав посаду прем'єр-міністра країни в 2009-2013 роках.

Позавчора на сторінці Ренато Усатого в Facebook було опубліковано 15 записів телефонних розмов Володимира Філата і бізнесмена Ілана Шора. Домовляючись про зустріч із бізнесменом, політик повідомляв про бажання отримати хабар натяками: «Знаєш вислів: краще фінансово допоможіть?» і «Зайди до мене, а то я труси собі повинен купити». Співрозмовник погоджувався, і жартівливим тоном зазначав, що «на трусах робляться найбільші гроші».

Як повідомив генпрокурор МолдовиКорнеліу Гурін, Ілан Шор заніс Володимиру Філату близько $250 млн хабарів, а натомість отримав непрямий контроль над одним із тих трьох молдавських банків, з яких у листопаді 2014 року зник мільярд.

За словами лідерів опозиції, в «крадіжці століття» замішана велика кількість молдавських бізнесменів і законодавців, а головним організатором є віце-президент Демократичної партії Володимир Плахотнюк, якого називають сірим кардиналом молдавської політики. Як пише американське інформагентство Bloomberg, оскільки «найбагатший олігарх Молдови» Володимир Плахотнюк контролює міністрів і судову систему країни, арешт Володимира Філата стався з його схвалення.

«Під натиском тих, хто протестує у «Містечку Молдови» й на площі Великих Національних зборів, правлячий режим був змушений видати одного з олігархів, який брав участь у крадіжці мільярда доларів... Ми змусили Плахотнюка злити свого головного подільника. А Плахотнюк... Думаю, він сам тепер почав розуміти, що рано чи пізно доведеться здаватися і йому самому. Мине трохи часу, і той, хто уявив себе господарем Молдови, почує знайомі з дитинства навіть йому слова: «А тепер Горбатий! Я сказав, Горбатий!» − прокоментував Ренато Вусатий арешт лідера ліберал-демократів.

«Змова проти Молдови»

Західні ЗМІ підкреслюють схожість нинішніх протестів у Молдові з американським громадянським рухом «Захопи Уолл-стріт», учасники якого в 2011 році мирно вимагали банківських реформ, окупувавши фінансовий центр Нью-Йорка.

Влада Молдови наполягає на тому, що події в країні розвиваються за жорсткішим «донбаським» сценарієм, що організаторів антиурядових протестів у Кишеневі фінансує Кремль, і що все може закінчитися громадянською війною між проросійськи і проєвропейськи налаштованими молдаванами.

На вчорашньому терміново скликаному брифінгу для преси прем'єр-міністр Молдови Валерій Стрілець оголосив, що лідери опозиції підкоряються «ляльководові», який хоче влаштувати хаос в країні і змусити її звернути з вектора європейського розвитку.

«Хочу підкреслити, що проти Молдови плететься змова. Почалася масивна, зрежисована атака на уряд. Мета товариша Вороніна і товариша Додона − через персональні нападки й інші стратегії, які їм роздає командний центр, створити на порозі зими атмосферу хаосу в Молдові», − заявив прем'єр-міністр.

За словами Валерія Стрільця, «гру вже зіграно», і найближчим часом у парламенті Молдови буде відіграно заключний акт − вотум недовіри. Голосування, на його думку, буде таємним, щоб члени правлячої коаліції змогли підтримати відставку уряду, не розкриваючи своїх облич.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська