1. Головна
  2. >
  3. Аналітика

Міграційна криза і Закарпаття: Чи загрожує прикордонному регіону багатотисячний наплив сирійців?

581

Останні кілька тижнів із перших смуг світових та європейських ЗМІ не зникає топ-новина: шалений потік біженців із охопленої громадянською війною Сирії потроху захоплює одну європейську країну за іншою

Міграційна криза і Закарпаття: Чи загрожує прикордонному регіону багатотисячний наплив сирійців?

Лідери ЄС починають конфліктувати через так звані квоти на розміщення нелегалів, а жителі єврозони кидаються між співчуттям та страхом перед хвилею знедолених людей.

«Міграційна криза, з якою зіткнулися країни Європи, затьмарила собою події в Україні. Експерти ідентифікують її як найбільшу з часів Другої Світової війни. І це - не перебільшення. За останніми опитуваннями, 38% громадян ЄС вважають імміграцію ключовим викликом для ЄС. За даними прикордонного агенства Євросоюзу FRONTEX, з початку цього року на кордонах ЄС було виявлено 340 тисяч мігрантів. У липні цього року кількість мігрантів біля кордонів ЄС уперше перевищила 100 тисяч за один місяць. З січня по липень цього року притулок у країнах ЄС попросили 438 тисяч нелегальних мігрантів, із яких 126 тисяч - мешканці Сирії», - розповіла нашому виданню в ексклюзивному коментарі Світлана Мітряєва, директор регіонального філіалу Національного Інституту стратегічних досліджень в місті Ужгород.

На думку пані Мітряєвої, наразі рельєфно проявляється проблема вироблення спільної міграційної політики в рамках ЄС. Новий план розміщення біженців у країнах ЄС було представлено Європейському парламенту 9 вересня. Міністри внутрішніх справ країн Євросоюзу 14 вересня обговорили пропозиції Виконавчої комісії ЄС, згідно з якими країни ЄС зобов’язані розподілити 160 тисяч біженців між собою за квотами. При цьому, суттєві розбіжності в підходах лідерів різних кран є очевидними. Наприклад, країни Вишеградської групи (Чехія, Словаччина, Угорщина і Польща) вже виступили проти плану ЄС за квотами на мігрантів. На їх думку, цей механізм розподілу ситуацію не вирішить.

«Наша сусідка, Угорщина- одна з країн, які гостро відчули труднощі через значний наплив біженців», - продовжує свою думку Світлана Мітряєва. – «Для мігрантів це транзитна країна. Голова МЗС Угорщини Петер Сіярто вважає, що потенційними біженцями до кран ЄС наразі є 30-35 млн людей і тому європейські країни повинні зміцнювати свої кордони. Угорський Уряд 15 вересня оголосив надзвичайний стан у двох районах поблизу сербського кордону. Пізніше його було розширено на ще чотири райони. Крім того, 15 вересня набуло чинності нове міграційне законодавство Угорщини, яке значно ускладнює прибуття мігрантів до країни і дозволяє їх затримувати. Уже 16 вересня Угорщина почала приготування до будівництва 70 км стіни на кордоні з Румунією. А 18 вересня Угорщина приступила до зведення паркану на кордоні з Хорватією і спрямувала сотні військових та поліції на цю ділянку свого кордону. Європа зіткнулася з масштабною загрозою, яка невдовзі може вдарити і по Україні».

І справді, буквально за кілька днів до того, як Угорщина закрила кордон із Сербією, експерти наввипередки почали заявляти, що такий крок поставити під удар українські території та кордони, оскільки потік біженців перенаправиться у наш бік. Зокрема – на Закарпаття.

У Закарпатській обласній адміністрації Голосу Карпат повідомили, що наш регіон і справді розглядає ризик збільшення потоку біженців через території області. Однак наразі якогось помітного підвищення їхньої кількості не зафіксовано. Тим не менш, на кордони області уже направлено кілька сотень додаткових прикордонників, які паралельно із пошуком контрабанди займаються і нелегальними мігрантами.

«Наразі ця криза Україну поки не зачіпає. І ми можемо і надалі казати, що наш кордон не несе міграційної загрози для Європи», - заспокоює Світлана Мітряєва.

«Поки що частина нелегалів, що потрапляють до ЄС зі сходу, складає менше 1%. Але ситуація може змінитися дуже швидко.

Наразі мало хто пам’ятає, що Лібералізація візового режиму між Украіною та ЄС була започаткована Украною, яка в односторонньому порядку ввела безвізовий режим для громадян ЄС. При підписанні Угоди між Україною та ЄС про спрощення оформлення віз пакетом була прийнята і Угода про реадмісію, у статті третій якої йдеться про те, що особи, які незаконно в’їхали на територію держав-членів ЄС безпосередньо з території України, підлягають реадмісії і повертаються на територію України до вияснення їх місця проживання і встановлення особи. Якщо міграційний потік нелегальних мігрантів змінить напрямок і буде проходити через територію України, що не виключено, то це буде великий виклик для нашої країни. Зустріти такий виклик в умовах зовнішньої агресії Україна наразі не готова».

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber