Ларрі Саммерс, залишається одним із найвпливовіших американських економістів.
Розмова відбулася під час 12-ї щорічної зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES). На цьому форумі Саммерс оголосив одну із найгостріших заяв. За його словами, фінансова підтримка України є найбільш вигідним вкладенням капіталу для Заходу. Адже якщо Україна програє, витрати на світову безпеку зростуть набагато більше,інформує Українська правда.
– Насамперед, як ви оцінюєте реструктуризацію держборгу, яку було проведено Україною?
– Я близько 30 років аналізую, як різні країни реструктуризували свої борги. Можу впевнено стверджувати – дуже рідко, якщо колись взагалі було, щоб країна так вдало і так швидко уклала подібну угоду, як це зробила Україна. Ця угода заслуговує на нашу підтримку, а головне – її має підтримати український парламент. Треба розуміти: якщо Україна не підтримає цю угоду, наслідки можуть бути справді катастрофічними.
– А як щодо спеціального інструменту, включеного в угоду про реструктуризацію, за яким у разі суттєвого зростання української економіки ми будемо вимушені віддати кредиторам набагато більше, ніж вони зараз готові списати?
– Я дуже уважно вивчив цю умову. Вважаю, що ця норма аж ніяк не впливає на те, що угода в цілому є дуже вдалою для України. Угода не містить непередбачуваних платежів протягом найближчих п’яти років. А на наступні п’ять років передбачено дуже невеликі виплати.
– А якщо зростання буде більшим?
– За таких обставин Україна зможе викупити назад ці борги. Більш того, я певний, що за дуже низькою вартістю. Або ви можете провести повторні переговори з кредиторами про реструктуризацію. Подібні прецеденти вже були. Знову ж таки – існує багато способів, щоб не зробити обслуговування державного боргу тягарем. Саме тому я і стверджую, що Україна виторгувала собі набагато кращі умові, ніж свого часу Аргентина, чи навіть зараз – Греція.
– Навіть краще, ніж Греція?
– Дійсно, Греція отримала набагато більше грошей, ніж Україна. За цією логікою, МВФ та ЄС мають дати Україні більше грошей, ніж вони перерахували. Але якщо порівняти ці суми з ВВП України та Греції, то розрив буде вже не настільки великим.
– Ваша порада уряду – яку стратегію обрати щодо російського боргу?
– Україна може і мусить наполягати, щоб російський борг було реструктуризовано так само, як відбулося скорочення інших боргів. Це означатиме, що найближчими роками не буде виплат по основній частині боргу. Міжнародна спільнота підтримає Україну в цій вимозі до РФ. Але, знову ж таки – Україна може наполягати на цьому лише за умови схвалення угоди про реструктуризацію боргу.
– І наостанок – порада для України. Що робити невеликій та вразливій економіці у нинішньому нестабільному світі?
– Продовжуйте реформи. Додайте до реформи енергетичних тарифів податкову реформу, проведіть рекапіталізацію банків та займайтеся реформою підприємництва. Ну і, звісно, знищуйте корупцію та проводьте судову реформу. Якщо ви будете просуватися цим шляхом, ви здивуєтеся, скільки у світі – навіть зараз – інвестори мають вільних коштів, які можуть прийти до вас і стимулювати економічне зростання.