У Брюсселі в понеділок пройшли тристоронні консультації на міністерському рівні між Росією, Україною і ЄС з питання про застосування угоди про асоціацію ЄС-Україна.
Далі подаємо текст на мові перекладу
Позицію Москви представляв міністр економічного розвитку Олексій Улюкаєв.
Як зазначає inoСМИ.Ru, з поси ланням на російську службу ВВС, Саме ці угоди виявилися в центрі скандалу восени 2013 року, коли президент Віктор Янукович, який збирався їх підписати, в останній момент передумав. За цим послідували масові протести по всій країні, втеча Януковича з Києва і зміна влади на Україні.
Восени 2014 року, вже при новому українському президенті Петра Порошенка, угоди були підписані. Сенс цього документа зводиться до створення зони глибокої та всебічної вільної торгівлі між ЄС та Україною.
Російські чиновники і ряд експертів неодноразово стверджували, що угоди являють собою «економічне самогубство» України, а крім того, завдають шкоди економіці Росії, пов'язаної з української тісними торговими відносинами.
Москва домагається від Києва підписання юридично зобов'язуючого документа, в якому було б прописано зняття її побоювань у зв'язку з набранням чинності економічної частини угоди про асоціацію. Це повинно відбутися 1 січня 2016 року. Якщо доти домовитися сторонам не вдасться, попереджав раніше прем'єр-міністр Дмитро Медведєв, то Росія введе звичайні мита для українського імпорту (зараз діють пільги), а також продовольче ембарго.
Чого боїться Москва
З висловлювань офіційних осіб можна виділити кілька головних ризиків, які російська влада розглядають як найбільш ймовірні.
По-перше, реекспорт європейської продукції до Росії через Україну з огляду на те, що угода про асоціацію передбачає поступове взаємне обнулення мит торгувати між ЄС та Україною.
Російська влада побоюється, що дешеві і якісні європейські товари, у випадку якщо Україна як і раніше буде членом зони вільної торгівлі СНД, захлиснуть спочатку саму Україну, а потім під виглядом української продукції опиняться в Росії.
Незгодні з цим аргументом вказують на те, що на російсько-українському кордоні присутній митний огляд, який повинен перешкоджати незаконному реекспорту. Крім того, здешевлення рубля робить європейський імпорт у Росію дорожче, а отже, менш вигідним для торговців.
По-друге, вказують російські владі, угода про асоціацію України з ЄС може практично закрити український ринок для значної частини російської продукції. Країна повинна впровадити протягом двох років технічні стандарти Євросоюзу, яким товари з Росії не завжди відповідають.
Нарешті, деякі експерти вказують на ще одну небезпеку для Росії: зняття торговельних бар'єрів між ЄС та Україною означає принаймні часткову переорієнтацію їх попиту на продукцію один одного. Росія в даному випадку виявляється осторонь.
Збиток для Росії - оцінка Путіна
Російський лідер Володимир Путін, виступаючи в серпні минулого року на зустрічі глав держав Митного союзу з президентом України і представниками ЄС, оцінив можливі втрати Росії від імплементації угоди про асоціацію в 100 мільярдів рублів (близько 3 мільярдів доларів за тодішнім курсом).
Для порівняння, втрати Росії від західних санкцій до січня 2015 року склали, за визнанням міністра фінансів Антона Сілуанова, порядку 40-50 мільярдів доларів.
«Під ударом опиняться цілі сектори нашої промисловості, агропромислового комплексу з усіма наслідками для темпів господарського зростання та зайнятості населення. Втрати будуть, звичайно, і в Білорусії, і Казахстані», - говорив Путін.
«Через обнулення Україною мит на імпорт з ЄС, а це передбачено майже відразу після ратифікації угоди і це торкнеться 98% товарної номенклатури, очевидно, станеться значне зростання поставок європейських товарів на український ринок», - зазначав російський лідер, додаючи, що менш конкурентоспроможна українська продукція буде витіснятися з українського ринку - у тому числі на ринки Росії та інших країн Митного союзу.
Такого, за його словами, російська влада допустити не можуть і будуть змушені «у повній відповідності з положеннями угоди СНД про зону вільної торгівлі та нормами СОТ скасувати преференції до імпорту з України».
Далі подаємо текст на мові оригіналу
Ущерб для России — другие оценки
Независимые оценки возможного ущерба России от вступления в силу соглашения об ассоциации Украины и ЕС очень варьируются.
Так, директор Всероссийского научно-исследовательского конъюнктурного института Андрей Спартак считает, что подсчеты Владимира Путина затрагивают только один блок вопросов, которые могут обернуться потерями для России. Если посчитать все, то итоговая цифра будет больше.
«Реальные потери для России от такой агрессивной реализации соглашения могут быть больше — 6-8 миллиардов долларов», — говорил он в октябре прошлого года.
Александр Кнобель из Института Гайдара приводит другие подсчеты.
«Частичное закрытие рынка Украины для российских поставщиков после принятия европейских стандартов, норм и таможенных правил, отличающихся от правил Евразийского союза, может, по нашим оценкам, привести к потерям российской экономики (до 2,5 миллиардов долларов)», — писал он в статье для «Ведомостей» осенью прошлого года.
Эксперт отмечал, что повышение ставок импортных пошлин для украинских товаров с преференциального уровня до уровня пошлин при торговле со странами вне зоны свободной торговли СНГ приведет к экономическим потерям всех участников. В том числе для России — до 2 миллиардов долларов, для Украины — до 950 миллионов долларов.
Читайте також:
- Закарпатцям "не по зубах", люди у розпачі: вартість одного з основних овочів різко злетіла на місцевих базарах
- У понеділок 45 населених пунктів Закарпаття будуть БЕЗ світла: відома причина відключень
- Будинок - привид чи полтергейст?: що за історія лякає жителів про одну із будівель у Закарпатській громаді?
- Дев'ять годин планових: де закарпатцям відключать світло вже завтра й чи будуть графіки ще сьогодні?
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
Українські обмінники переписали курс долара: скіль...
25 вересня в українських обмінниках дола...
25.09.2024 11:54 460 0 Аналітика
Курс валют на 26 вересня: що відбувається з доларо...
Нацбанк встановив офіційний курс валют н...
25.09.2024 23:51 226 0 Аналітика
Що станеться з курсом долара у жовтні: банкір розк...
Ситуація на валютному ринку в жовтні ста...
26.09.2024 23:49 294 0 Аналітика
Ціни на картоплю в Україні б'ють всі рекорди: скіл...
Ціни на картоплю в Україні продовжують с...
27.09.2024 14:35 994 0 Аналітика
Обмінники переписують курс: що чекає на українців ...
В обмінниках України очікується відчутна...
28.09.2024 00:07 267 0 Аналітика
Курс долара в Україні на 29 вересня: як зміниться ...
Курс долара в Україні в неділю, 29 верес...
29.09.2024 10:36 264 0 Аналітика