У понеділок українська націоналістична партія "Свобода" оголосила "День гніву".
Подаємо текст на мові перекладу.
"Гнів призвів до того, що до лав солдатів, які охороняють будівлю парламенту в Києві, була кинута граната, де вона вибухнула, убивши одного солдата і поранивши понад 100 осіб", - зазначає український письменник Андрій Курков у статті для The Guardian, пише InoPressa.
ЗМІ взялися фонтанувати теоріями щодо того, кому більше всіх вигідний цей теракт.
"Велика частина аналітиків на Україну, природно, звинувачує Кремль", - зазначає автор.
Однак, на його думку, організація теракту в Києві з використанням українських націоналістів як виконавців зажадала б від лідерів ДНР і ЛНР рівня майстерності, який зазвичай асоціюється з професійними спецслужбами, в даному випадку, з російською розвідкою.
Згідно з іншою версією, вибух біля парламенту був організований президентською адміністрацією або українськими спецслужбами, щоб дискредитувати "Свободу" та інших радикальних націоналістів.
Курков відкидає і цю версію, аргументуючи це незначною популярністю "Свободи". З часів Майдану партія все більше відсував на другий план, зазначає він.
"Проте на демонстрації були представлені й інші організації, серед них дві, які заслуговують особливої уваги:" Радикальна партія Олега Ляшка "і партія Ігоря Коломойського "Укроп", - йдеться в статті.
Всього лише три або чотири години потому після вибуху партія Ляшко вже зареєструвала законопроект, який заборонить вносити зміни до конституції в ті часи, коли країна піддається військового нападу, зазначає письменник.
"Цікаво, що в статтях в пресі регулярно стверджується, що є свідчення про те, що і партія "Свобода", і "Радикальна партія" фінансуються одними і тими ж олігархами - вищезазначеним Коломойським, Сергієм Льовочкіним, який був головою президентської адміністрації при Януковичі і втік до Москви після Майдану, і Дмитром Фірташем, проти якого тепер ведеться розслідування в Австрії за звинуваченнями в корупції", - пише Курков.
І все ж у цього спалаху насильства може бути набагато більш банальне пояснення, вважає він. Для початку, добровольці, що відправилися воювати на Донбас, були радикалами з воєнізованих угруповань.
"Коли українська армія взяла на себе основну роль у бойових діях, багато з цих добровольців повернулися додому, прихопивши з собою зброю", - міркує автор.
На думку письменника, російська розвідка, безумовно, отримала б від сформованої ситуації все, що можна, але не вона вклала гранату в руку демонстранта - це зробила війна на Донбасі.
"І це сумна реальність, яка не сприяє ні припинення війни на сході, ні продовженню політичних і економічних реформ в країні", - підсумовує Курков.
В свою чергу, закарпатські "радикали" також висловилися стосовно заворушень у столиці. На їхню думку, події у Києві паплюжать Конституцію України та грають на руку Путіну. Також вони заявили, що Закарпатська обласна організація Радикальної Партії Олега Ляшка виступає категорично проти змін до Конституції України, за які 31 серпня проголосували 265 депутатів Верховної Ради.