1. Головна
  2. >
  3. Аналітика

Квіташвілі, поліомієліт і вакцини: епопея з початком на Закарпатті

310
Аналітика Україна

В Україні знову не вистачає ліків. На цей раз через нестачу вакцин зафіксовано два випадки поліомієліту. Спалах стався на Закарпатті.

Квіташвілі, поліомієліт і вакцини: епопея з початком на Закарпатті

У ВООЗ пов'язують повернення хвороби з низькою імунізацією населення в країні.

Інформація про захворювання двох дітей підтвердилася ще 28 серпня. Одній дитині - чотири роки, іншому - 10 місяців. І обоє не були вакциновані від поліомієліту. Втім, два захворілих дитини в нинішніх умовах - навіть позитивна цифра. У 2014 році щепленими від цього страшного, що викликає параліч, захворювання були менше половини (49%) українських дітей. У 2015 році ситуація тільки погіршилася: 14% дітей до одного року змогли отримати щеплення.

«Той факт, що ці двоє дітей були діагностовані у Закарпатській області, не означає, що вірус не поширився на інші регіони України», - заявляє представниця Бюро ВООЗ в Україні Доріт Ніцан.

І просить не їздити на Закарпатті, не пройшовши перед цим вакцинації.

Ну а дітям, які проживають на зараженій території, залишається тільки сподіватися на Міністерство охорони здоров'я. Швидко зупинити поширення вірусу може загальна імунізація за допомогою оральної вакцини. А для цього реакція має бути невідкладною і категоричній.

Глава МОЗ Олександр Квіташвілі вже пообіцяв «масштабні заходи з додаткової вакцинації дітей оральної поліовакциною». Там навіть відзвітували про отримання «певного» кількості вакцин від ВООЗ, ЮНІСЕФ та уряду Канади.

«Зараз ми працюємо з ВООЗ і ЮНІСЕФ з розробки плану протидії спалаху і отримання достатньої кількості вакцин для дітей різних вікових груп», - заявив заступник міністра Ігор Перегінець.

Але при цьому, варто відзначити, що проблема нестачі ліків проти поліомієліту - не нова. І в українському МОЗ знали про неї давно: протягом останніх семи років відбувалося систематичне недофінансування програми імунопрофілактики, тому на сьогодні, й існує дефіцит щеплень.

«Дефіцит існує по всьому календарю щеплень, так як система закупівель та планування вакцин в останні роки була недосконалою. І в результаті ми опинилися в ситуації, коли кількість вакцин абсолютно не відповідає нашим потребам», - заявив Перегінець.

За його словами, МОЗ почало роботу з ЮНІСЕФ для опрацювання меморандуму по взаємодії.

«Закупівля вакцин допомогою ЮНІСЕФ дозволить нам здійснювати ці процедури швидше, набувати потенційно більше вакцин за нижчою ціною, що повинно покрити наші потреби. Крім того, ми отримали гуманітарну допомогу за підтримки уряду Канади по лінії ВООЗ і ЮНІСЕФ, що стосується профілактики поліомієліту, зараз буде поставлятися друга партія вакцини», - розповів заступник міністра.

Існують і проблеми із закупівлею інших вакцин. Як чесно зізнався сам Квіташвілі, ситуація по всій країні дуже важка.

«По всій країні це велика проблема (з вакцинами), а в Харківській області, у Дніпропетровській області та в Запорізькій області, де велика кількість переселенців, ще важча ситуація. Це, в основному, вакцина БЦЖ і проти дифтерії», - сказав міністр.

Тим не менш, незважаючи на всі старання міністерства, українські діти будуть продовжувати страждати. Адже грошей, виділених з Бюджету цього року на закупівлю вакцин, не вистачає для стовідсоткового покриття потреб.

«Протягом останніх семи років в тій чи іншій мірі мало місце недофінансування програми імунопрофілактики, тому до теперішнього часу потреби накопичилися. Щоб їх покрити, необхідно мінімум в три рази більше грошей, ніж ми отримали в цьому році. У 2015 році ми отримали більше 500 мільйонів гривень, але для задоволення відкладеного попиту на вакцини нам потрібно більше мільярда», - заявив Перегінець.

Чому про цій сумі не заїкалися, коли закладалися кошти до Держбюджету країни, - велике питання. Цифри по недоліку вакцин гарантовано в розпорядженні МОЗ були. Тепер же українцям потрібно чекати наступного року і сподіватися, що відомства охорони здоров'я зможе нарешті добути достатньо грошей, щоб забезпечити щепленнями всіх нужденних. Але, як показує досвід цього року, необхідних ліків можна і не дочекатися. Адже міністр Квіташвілі вже обіцяв закупити сироватку від ботулізму і провести пілотну закупівлю вакцин через ЮНІСЕФ.

Але віз, як кажуть, і нині там. Та й сам Квіташвілі, незважаючи на всі промахи і заяву про звільнення, теж.

За матеріалами видання "Слово і діло"

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber