1. Головна
  2. >
  3. Аналітика

Скандальна сесія: Зірвані вибори, грюкіт дверима та розпуск обласної ради

348
Аналітика Закарпаття

Наприкінці тижня згадуємо, без сумнівів, одну із найпомітніших політичних подій в Закарпатті цього року – голосування за Перспективний план формування територій громад та затвердження об’єднаних Тячівської та Вільхівської громад.

Нагадаємо, депутати розглядали це питання у четвер, 27 серпня. І закінчилося скандальне голосування гриманням дверима, криками «ганьба» та зірваною сесією.

Після цього ряд експертів уже висловили свої думки з приводу можливих причин та наслідків такого рішення Єдиного Центру.

Так, Олег Лукша, віце-президент Асоціації міст, селищ і сіл «Закарпаття – ХХІ століття», під час перерви у голосуванні заявив кореспонденту Голоса Карпат, що на обласну раду чекатиме судовий позов:

«Це найреакційніша обласна рада в історії Закарпатської області. Якщо це питання буде провалене, ми підніматимемо питання про недовіру усьому депутатському корпусу обласної ради і зокрема тим депутатам, котрі не голосували за прийняття рішення. Окрім того, ми розпочнемо збір підписів на підтримку дострокового припинення повноважень обласної ради».

Висловив свою думку з приводу скандальної сесії і відомий в краї історик та політолог Сергій Федака. Одразу після голосування Федака відповів на запитання наших кореспондентів:

«Єдиний Центр був категорично проти цього питання. Справа, в тому числі, у виборах, у місцевих елітах. Тепер все це буде переформатовуватися і це не в інтересах Єдиного Центру».

Разом з тим, політолог не береться стверджувати, що це рішення може негативно сказатися, наприклад, на передвиборчих рейтингах партії Віктора Балоги:

«Дуже важко сказати, яке ставлення населення до цього обєднання громад. Можливо, вони (Єдиний Центр – ред.) орієнтуються на те ж, що й виборці», - припускає Федака.

Без сумнівів, найемоційнішим у своїх коментарях з приводу сесії обласної ради був голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль. Спершу він вкотре прославився на всю країну відео із показовим грюканням дверима обласної ради, а згодом порівняв події в раді із одруженням молодої пари та пригрозив депутатам судовим позовом:

«Уявіть ситуацію, що молода пара зі щирих почуттів, отримавши згоду батьків, вирішила створити власну сім’ю й прийшла до священика обвінчатися. А він їм із порогу без жодних пояснень: «Не обвінчаю, і все!» Тут – аналогічна ситуація. Дві громади вирішили жити спільно, пройшли всі передбачені для цього процедури – слухання, сесії, погодження і т.д. Усе, що залишилося, -- отримати формальну згоду облради. А вона її не дає. Скажу, що це негарно. Свою останню сесію облрада могла завершити достойно й піти з високо піднятою головою. Для чого тоді було влаштовувати цей цирк? Тільки для того, щоб показати Києву – Закарпаття готується, як полігон для провалу у Верховній Раді конституційної реформи з децентралізації. Однак сьогоднішнє неголосування все одно нічого не дасть. Громади звернуться з позовом до Окружного адміністративного суду, який зобов’яже облраду прийняти це рішення. У тому, що воно буде прийнято, в мене немає жодних сумнівів», - такий коментар губернатора з’явився після завершення сесії на його офіційному сайті.

Голос Карпат у свою чергу зв’язався із міським головою Тячева Іваном Ковачем. Саме Тячівська об’єднана громада (разом із Вільхівською) постраждала від рішення Єдиного Центру чи не найбільше. Зараз сільські голови у цьому регіоні розгублені і до кінця не знають що робити. Достеменно їм зрозуміло одне – вибори у громадах зірвано. Доведеться просити ЦВК проводити їх у листопаді.

«На 25 жовтня ми ніяк не встигаємо», - заявив у коментарі Голосу Карпат Іван Ковач.

За його словами, навіть якщо наступного тижня депутати зберуться повторно і таки затвердять об’єднання Тячівської громади, вибори до міських та сільських рад тут зможуть відбутися не раніше листопада.

«Тоді вже буде або 8, або 15 листопада. Але це рішення треба буде подавати на ЦВК, щоб воно визнало. І тільки так. Те, що буде прийнято 4 вересня, піде вже в інші терміни. Як проводити вибори в одному місті через два тижні? Сьогодні проводити в обласну і районну раду, а через два тижні проводити у міську. Це однозначно затратно. І я не можу тепер сказати, яким буде рішення ЦВК», - скаржиться Ковач.

Чекають у Тячеві і на інші новини з центрвиборчкому:

«Я звернувся в юридичний відділ асоціації міст і сіл України і в юридичний відділ ЦВК. Вони пообіцяли, що в найближчі дні скажуть свою думку, що нам зробити за цей тиждень».

У будь-якому випадку у громадах готуються до позачергових сільських сесій. Люди розгублені, тому що не знають, як реагувати на поведінку депутатів. Про судовий позов, про який згадував Геннадій Москаль, також думали, однак реалізувати цю ідею поки не можуть:

«Ми розглядаємо таку можливість, але для того, щоб подавати у суд, потрібне рішення ради. Предмет оскарження. На сьогоднішній день я не маю що оскаржувати. Що я буду оскаржувати? Незакінчену сесію?» - обурюється Ковач.

Загалом ситуація на місцях якщо не критична, то, як мінімум, заплутана. Реформа, котра і так розпочиналася доволі важко та з тривалими розгойдуваннями, схоже, зайшла у глухий кут. І надалі залежатиме виключно від політичної волі кількох осіб та їх вміння домовлятися. Уже наступного тижня може відбутися позачергове засідання обласної ради, на якому депутати спробують повторно проголосувати за провалені проекти. Однак гарантувати позитивний результат голосування поки не може ніхто.

Тому, як то кажуть, далі буде.

Іванна БЕДЕЙ.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber