1. Головна
  2. >
  3. Аналітика

Місяць після стрілянини в Мукачеві: Робота ТСК та безрезультатне розслідування

343
Аналітика Закарпаття

Цього тижня у Києві вкотре засідала тимчасова слідча комісія, яка займається розслідуванням кривавих подій у Мукачеві 11-13 липня.

Депутати та правоохоронці опитували свідків та оголошували перші результати слідства. Тим не менш, обіцяного кілька тижнів тому звіту українці так і не побачили. Нагадаємо, 22 липня радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко заявив, що протягом двох тижнів від згаданої дати члени ТСК оприлюднять звіт стосовно подій у Мукачеві.

Тож редакція Голосу Карпат вирішила самостійно підвести перші підсумки роботи ТСК протягом майже місяця з моменту перших пострілів у Мукачеві.

Перші свідчення

Від самого моменту свого створення тимчасова слідча комісія викликала чимало суперечок навіть навколо самого факту своєї роботи. Створили комісію 14 липня. За це проголосувало 287 народних депутати. Однак ще за кілька годин до того лідер Радикальної партії Олег Ляшко заявляв журналістам, що парламентська коаліція виступає проти створення ТСК та хоче, щоб розслідуванням справи займалася робоча група. Тим не менш, комісія таки була створена. Її очолив парламентар, член фракції Блоку Петра Порошенка Микола Паламарчук. До складу ТСК увійшов також закарпатець Валерій Пацкан.

Уже через кілька днів, 18 липня, ТСК прибула на Закарпаття. Розпочалися перші допити учасників та свідків подій у Мукачеві. Свого роду «онлайн-трансляцію» допитів на власній сторінці у соцмережі вів нардеп-радикал Ігор Мосійчук. Завдяки цьому стали відомі окремі подробиці свідчень нардепа Михайла Ланя, екс-начальника обласного управління МВС Сергія Шаранича, колишнього т.в.о. начальника обласного управління СБУ Володимира Гелетея, лідера закарпатського осередку Правого сектора Олександра Сачка та ще кількох причетних до подій чоловіків.

Наводимо приклад кількох таких свідчень (інформація отримана зі згаданої сторінки нардепа Ігоря Мосійчука у соцмережі Фесйбук ).

Олександр Сачко, лідер закарпатського осередку ДУК «Правий сектор»:

-​ Про «стрілку» 11 липня бійці Правого сектора домовилися із людьми Михайла Ланя ще 7 липня, коли стався конфлікт між людьми із ДУК та працівниками ДАІ;

-​ У бригаду "Блюка" (Михайла Ланя) входили тітушки які в часі Революціі Гідності вчиняли бойню в Маріїнському парку;

-​ Правий сектор Закарпаття співпрацював з СБУ і збирав інформацію про контрабанду на кордоні в цій області;

-​ До стрілки з бригадою "Блюка" готувався штаб Правого сектора і саме там було ухвалено рішення як і в якому вигляді, з якою зброєю на неі іхати;

-​ Комбат ПС Закарпаття Роман Стойка раніше до Революціі Гідності займався контрабандою, як і інші мешканці цього регіону;

-​ Народний депутат Віктор Балога допомагав матеріально-технічним забезпеченням ПС Закарпаття в 2014 році але на рішення цієї організації не впливав заявив Сачко.

Детальніше про свідчення Олександра Сачка можна прочитати за посиланням.

Михайло Ланьо, народний депутат України:

-​ Віктор Балога пропонував йому тридцятивідсоткову франшизу на його партію "Єдиний центр" і підтримати його сина на виборах мера Мукачева;

-​ Віктор Балога є організатором бійні в Мукачеві і мав на меті позбутись Правого сектора, який до цього фінансував;

-​ Стверджував, що контрабанду на кордоні контролює СБУ, МВС та голова ОДА, а він до цього не має жодного відношення;

-​ Погодився з тим, що особи з його оточення, в яких виявлена незаконна зброя, мають понести покарання згідно закону;

-​ Вважає, що Правий сектор хотів його ліквідувати.

Після допиту Михайло Ланьо заявив, що відкликає із посади свого помічника Олега Фірцака, якого незадовго до того оголосили у розшук за організацію нарколабораторії. Інші деталі допиту нардепа можна прочитати тут.

Екс-начальник УМВС України у Закарпатській області Сергій Шаранич:

-​ Перше зіткнення між Правим сектором Закарпаття і міліцією відбулося у серпні 2014 року. Тоді також була перестрілка і був поранений міліціонер. Бійці Правого сектору, задіяні в тій сутичці, зараз знаходяться під підпискою про невиїзд;

-​ ПС на Закарпатті координувався колишнім керівником ОДА Василем Губалем, який є людиною Віктора Балоги;

-​ Бійню 11 липня в Мукачеві організував нардеп Віктор Балога, щоб вплинути на депутата Ланя;

-​ Із Ланьом він ніколи особисто не зустрічався;

-​ Стверджував, що «місцеве СБУ, м'яко кажучи, недопрацьовує в боротьбі з контрабандою»

-​ Всі цигарки, які контрабандою із Закарпаття потрапляють у Європу, контролюються фірмою Віктора Балоги "Барви". З ним співпрацюють всі серйозні контрабандисти, включаючи нардепа Ланя.

Інші свідчення колишнього головного міліціонера Закарпаття – тут.

Колишній т.в.о. начальника управління СБУ у Закарпатській області Володимир Гелетей:

-​ Загони Правого сектору з березня час від часу контролювали пункти пропуску на кордоні на предмет контрабанди і перекривали дороги на знак протесту проти неї. Робив це ПС без зброї;

-​ У переговорах із бійцями Правого сектору окрім нього брав участь батько Романа Стойки (колишній працівник СБУ) та Віктор Балога з охоронцем;

-​ Заявив, що відеозвернення бійців Правого сектора у лісі знімали при ньому. На відео чутно голос самого Гелетея та Віктора Балоги. На запитання через кого бійці ПС передали це відеозвернення Гелетей відповів, що або через охоронця Балоги, або через жінку яка проходила повз.

-​ Заперечив співпрацю УСБУ Закарпаття із Правим сектором.

Детальніше про свідчення Гелетея – за посиланням. 

Під час цих же ж допитів стало відомо хто був організатором зустрічі, яка перетворилась у криваву перестрілку. Так, підполковник СБУ Василь Щадей визнав, що на прохання одного із бійців Правого сектора допомагав організувати зустріч ДУК із Михайлом Ланьом. Згодом Василя Щадея звільнили із СБУ.

Недосяжний Балога

Практично із самого початку подій у Мукачеві і до сьогоднішнього дня в їх епіцентрі окрім Михайла Ланя перебував ще один народний депутат – Віктор Балога. Якщо не особисто, то опосередковано. Принаймні саме його ім’я звучало ледь не в кожних свідченнях і саме його діяльність активно пов’язували із розквітом контрабанди у регіоні. Саме він був і чи не найактивнішим противником роботи ТСК від самого початку її створення. Найперше – Балога не голосував за створення комісії. Згодом розпочав доволі активно критикувати роботу членів ТСК. І по сьогоднішній день так і не з’явився на жоден із допитів, на який його викликали.

«Якщо вони хочуть, щоб я прийшов, то вони повинні знайти одного з членів комісії, хто скаже, які попередні висновки. Якщо висновки суб’єктивні, - а я їх можу оцінити реально, так? - то я не хочу втрачати час для лишньої говорильні, - сказав Віктор Балога в інтерв’ю для телеканалу 112-Україна наприкінці липня. Свідчення давати так і не прийшов.

Одночасно члени ТСК заявляють, що без свідчень Балоги робота та висновки комісії не будуть повними. Наразі ж залишається тільки здогадуватися, коли нардеп з’явиться на допит. Та чи й з’явиться взагалі.

Найєм і відео

Ще однією таємничою сторінкою у згаданих подіях залишається відео, яке відзняли практично на початку стрілянини у Мукачеві, і яке пізніше оприлюднив народний депутат Мустафа Найєм.

«Це оперативне відео, зняте на місці подій біля спорткомплекксу "Антарес" на вул. Лермонтова у Мукачевому. Це самий початок інциденту, коли на місце вже прибула міліція. Тобто відео до перестрілки на АЗС "Народна", де були знищені автомобілі МВС", - зазначив Найєм після оприлюднення відеозапису.

Під час останнього засідання ТСК у Києві Найєм заявив, що відео перестрілки в Мукачеві йому передали міліціонери. Він зазначив, що це оперативне відео, яке знімали правоохоронці, а він як член колегії МВС мав доступ до цих даних. Найєм також додав, що він особисто не знімав і не монтував відео. Назвати ім’я людини, яка передала йому відео, нардеп відмовився, мотивувавши це тим, що його джерело зараз знаходиться під службовим розслідуванням. 

У той же ж час, ще під час першого засідання ТСК начальник Мукачівського РВ УМВС Віталій Шамоняк заявив, що міліція не проводила оперативної зйомки на місці подій. Відтак отримати відео від правоохоронців Мустафа Найєм не міг.

Про другу сторону забули

І справді, судячи із останніх заяв правоохоронців та перших результатів розслідування, складається враження, що у конфлікті в Мукачеві була задіяна тільки одна сторона – Правий сектор.

Наразі відомо, що за фактом інциденту у Мукачеві прокуратура Закарпатської області відкрила кримінальні провадження за попередньою правовою кваліфікацією "терористичний акт" (ч.3 ст. 258 КК України) та "створення злочинної організації" (ст. 255 КК України).

Згодом громадськості повідомили, що по факту стрілянини у Мукачеві відкрили сім кримінальних проваджень.

Згаданий раніше помічник нардепа Ланя досі знаходиться у розшуку. Так само як і бійці Правого сектору, котрі одразу після стрілянини втекли до лісу. Кілька тижнів правоохоронці ніби то намагалися затримати бійців ДУК, однак їхні зусилля так і не принесли результату. Нещодавно Правий сектор заявив, що їхні люди знаходяться у безпеці. За словами прес-секретаря Правого сектора Олександра Бика, вони знаходяться в безпечному місці:

«Їх життю загрожує небезпека, тому будь-яка інформація з цього питання може заподіяти їм шкоду, ми її не оприлюднюємо», - прокоментував він.

Однак жодної іншої інформації про хоча б якісь успіхи у розкритті справи та затриманні винних українцям досі не надають. Поки що обмежуються не надто ефективним пошуком правосекторівців. Жодної інформації по роботі із людьми Михайла Ланя, які також брали участь у перестрілці, немає.

Тим часом у Верховній Раді свого часу чекає законопроект, підготований кількома нардепами із Радикальної Партії, який передбачає амністію бійців Правого сектору, які зараз знаходяться у бігах.

«Хтось називає їх бандитами, хтось патріотами, але ніхто з учасників ТСК щодо подій у Мукачевому, у якій бере активну участь Ігор Мосійчук, не заперечує той факт, що ці люди захищали Україну від окупантів на Донбасі», - заявив один із авторів документу Олег Ляшко.

Відомо також, що останні кілька тижнів ніби то ведеться розслідування, в центрі якого знаходяться Ланьо, Балога, підприємства «Барва» та «Мегаполіс Україна». Однак про жодні результати перевірки наразі невідомо.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber