1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Закарпаття накриє лютий холод: яка небезпека чатує 17-18 грудня на жителів регіону?

153
Суспільство Закарпаття

У деяких гірських районах протягом доби випало близько 30 см снігу, синоптики попереджають про активну зміну погодних умов.

Закарпаття накриє лютий холод: яка небезпека чатує 17-18 грудня на жителів регіону?

ШТОРМОВЕ ПОПЕРЕДЖЕННЯ "Про снігові лавини"

17-18 грудня, в зв'язку зі снігопадом та хуртовиною, у високогір'ї східної частини Закарпатської області зберігається значна сніголавинна небезпека (3 рівень).

Про це інформує Закарпатський обласний центр з гідрометеорології. 

Минулої доби по області спостерігалась хмарна погода, випав мокрий сніг та сніг, на низовині дощ, опадів за добу 1-6, в гірській частині території 6-21мм.
На більшості річок відбувались незначні підвищення рівнів води.
Протягом доби по області очікується хмарна погода, в горах місцями дощ та мокрий сніг, на річках будуть відбуватись незначні коливання рівнів води.

Станом на 09:35 17.12.2024 на горі Піп Іван Чорногірський хмарно, туман, видимість обмежена.

Вітер західний 15 м/с. з поривами до 20 м/с.Температура повітря -5°С. Протягом доби випало близько 30 см. снігу з подальшим утворенням м'якого насту.

Лавинна безпека: як уберегтись і що робити, коли втрапив у пригоду 

Збираючись у зимовий похід чи на фрірайд у засніжених горах, варто врахувати усі ризики. І лавина — один із них. Так, вони бувають не тільки у голлівудських фільмах чи документалках від Discovery. Насправді, в українських Карпатах лавини — доволі поширене явище, і сходять вони там чи не щодня.

Що таке лавина?

Уявити лавину може кожен — це величезна купа снігу, яка летить з гір. Існує дві причини, чому такі зрушення відбуваються. Перша — гравітація. Коли вага снігу занадто велика, сила тяжіння перевищує силу тертя. Тоді сніжний ком починає безперервно спускатися вниз по схилу.Аби зрозуміти другу причину, варто підключити уяву. В снігу утворюється окремий, критичний шар. Він працює як підшипники. І тільки-но на сніг відбувається будь-який вплив, наприклад, на нього ступає людина, механізм приводиться в дію — і сніг буквально скочується по цьому шару.

Спеціальне спорядження

Є кілька речей, які допоможуть тобі у критичній ситуації. Наприклад, лавинний рюкзак. Він надувається у потрібний момент і дозволяє тобі залишитись на поверхні. Важливими рятувальними інструменти також є: датчик, щуп і лопата.
Лавинний датчик — це спеціальний електронний пристрій. Він може як видавати сигнал, так і шукати його.
«Коли ми потрапляємо у лавину, наш товариш, який лишився на поверхні, зможе за короткий проміжок часу упіймати сигнал датчика, знайти людину і врятувати її», — розповідає Володимир.
Звичайно, аби визволити людину з-під снігу потрібна лопата. Та спершу варто прозондувати сніг щупом, аби зрозуміти, де саме перебуває потерпілий.

Як уберегтися від лавин?

Є кілька правил, які допоможуть тобі не потрапити в небажану пригоду:

  • Пам’ятай — жодні знання чи навички не гарантують стовідсоткового захисту від лавини. Тому завжди варто бути обережним;
  • Не ходи в гори сам. В будь-який момент тобі може знадобитися допомога;
  • Навчися користуватися лавинним спорядженням. Регулярно тренуй свої навички і використовуй інструменти;
  • Відслідковуй рівень лавинної небезпеки;

Що робити під час лавини?

Якщо трапилася ситуація, коли, рухаючись по маршруту, тобі доведеться минути лавинонебезпечний схил, пам’ятай кілька правил:

  • Щільно застібни весь свій одяг. Тоді, навіть потрапивши в лавину, ти довший час зможеш залишатися в теплі.
  • Дотримуйтеся дистанції. Усі учасники групи мають рухатися на відстані 30-40 метрів між собою. Це не перенавантажить схил і, якщо одна людина потрапить у лавину, є велика ймовірність, що інша залишиться на поверхні і зможе вчасно допомогти.
  • Якщо бачиш небезпеку — відстібни все непотрібне. Досвідчені райдери, наприклад, у такі моменти знімають з рук кріплення до лижних палиць. Адже через них тебе може закрутити у сніжному потоці. Крім того, рятувальники радять відщібнути рюкзак (але це не стосується лавинного рюкзака!).
  • На початковому етапі лавини треба спробувати втекти від неї. «Колись лавина збила мене з ніг і миттю відщібнула одну лижу. Тоді на іншій лижі мені вдалося від’їхати в сторону. Бо найкраще правило — взагалі не потрапляти в лавину», — розповідає рятувальник.
  • Спробуй зафіксуватися на схилі. Ти можеш вхопитися за дерево, камінь, кущ, чи палками спробувати зарубатися до нижнього шару снігу. Тоді є ймовірність, що стихія просто пройде повз тебе.
  • Якщо ж ти вже у сніжній купі, швидко скидай усе спорядження і роби активні плавальні рухи. Потрібно зберігати положення тіла ногами вниз і плисти на спині до краю. Там менше снігу, менша швидкість — і тобі буде легше боротися зі стихією.
  • Якщо ти вже опинився під снігом — згрупуйся у боксерську позицію: притисни руки до голови і коліна до грудей. Це дасть тобі можливість згодом розправитися і створити довкола себе більше простору. За допомогою слини ти можеш визначити, де верх і спробувати відкопатися до поверхні. Якщо рухатися не вдається — бережи сили. Звукові сигнали подавай голосно, але нечасто. Зверху тебе чути гірше, ніж ти чутимеш звуки з поверхні.


Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber