1. Новини Закарпаття
  2. >

Маленькі істоти, що непомітно полюють, несуть інфекцію й страшні хвороби: на Закарпаття суне чергове нашестя (ФОТО)

27.03.2024 14:20 Суспільство ВАЖЛИВО

З приходом теплих днів у лісах і парках активізуються кліщі, що створює ризик укусів людей та тварин, а також поширення хвороби Лайма (кліщовий бореліоз).

З приходом теплих днів у лісах і парках активізуються кліщі, що створює ризик укусів людей та тварин, а також поширення хвороби Лайма (кліщовий бореліоз).

На Великодні свята люди, втомлені від щоденної рутинної праці, намагаються вибратися на природу. Вони виїжджають на турбази, відпочивають у лісі і на дачі. Однак найчастіше відпочиваючі забувають про таку небезпеку, як кліщі. Ці маленькі комахи є переносниками смертельно небезпечних інфекційних захворювань, наприклад, енцефаліту. Тому перш ніж вирушати на природу, слід подумати про захист свого організму.

Кліщі прокинулися. Як уберегтися?

Кліщі є переносниками різних захворювань. Період їх активності починається з настання теплої погоди і триває до початку жовтня.

Основний шлях попадання кліща на людину – коли останній зачіпає гілку, травинку, хвоїнку й т.п., на якій сидить кліщ, що приготувався до атаки. У змішаному лісі, де є вибір, кліщі надають перевагу листяним деревам. Крім того, кліщ може заповзти на нерухомо лежачу (сидячу) людину. Тут рятує те, що швидкість кліща вимірюється міліметрами в секунду. Кліщ ніколи не впивається відразу, від півгодини до декількох годин він вибирає місце. Із чого можна зробити висновок: необхідно періодично оглядати відкриті ділянки тіла, а також одяг, з якого кліщ може переповзти до незахищеної шкіри.

Укус кліща практично не відчувається. Кліщі – це дрібні павукоподібні членистоногі тварини, які живляться кров'ю людей і тварин, залазячи хоботком глибоко в шкіру. Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин, у цей час виділяє речовину-анестезію, завдяки якій укус майже не відчутний. Саме тому багато людей знаходять кліща на своєму тілі через досить тривалий час – кілька годин, а то й днів. До речі, кліщ може триматися на тілі людини до 12 діб.

Кліщі небезпечні з березня по листопад. Сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад, але спостерігаються два піки їхньої особливої активності. Це квітень-травень і серпень-вересень. Саме в цей час треба бути особливо обережними.

Кліщі можуть нападати на людину в будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Особливо небезпечні прохолодні похмурі дні, за такої погоди кліщів стає особливо багато. У суху погоду їх менше, але це не означає, що про правила безпеки можна забути.

Кліщ може присмоктатися до тіла людини не тільки безпосередньо під час прогулянки, але й, залишившись на одязі, через деякий час. Не варто забувати і про ризик нападу кліща в електричці або автобусі, якщо поруч є попутники, які повертаються з лісу. Крім того, кліщів можна занести в житло людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

Кліщі – переносники дуже небезпечних захворювань: кліщового бореліозу (хвороба Лайма), кліщового вірусного енцефаліту, марсельської гарячки.

10 порад, які допоможуть уникнути укусу кліща та вберегтися від хвороби Лайма

  • Засіб для відлякування кліщів. Збираючись на прогулянку, не забудьте обробити одяг, відкриті ділянки тіла спеціальними засобами, які відлякують кліщів – репелентами.
  • Бути напоготові навіть вдома. Туризм і кемпінг – не єдині способи наразитися на укус. Ризик «підхопити» кліща існує навіть на власному подвір’ї. Тож варто оглядати себе та дітей на наявність кліщів після кожної прогулянки.
  • Перебування на сонці. У личинок кліщів зовнішній шар (кутикули) досить пухкий, тому вони швидко втрачають вологу. Як результат, кліщ не в змозі вижити більше 8 годин в середовищі з вологістю менше 80%. Зазвичай вони скупчуються в тінистих листяних, вологих місцях, тому перебування на сонці може значно знизити ризик зараження від кліщів. Водночас варто також пам’ятати про небезпеку сонячного удару.
  • Зміни ландшафту. Щоб позбавити двір від кліщів, слід прибирати листя, кущі та іншу рослинність, яка може стати «домом» для кліщів. Кліщі також не можуть забратися у двір через дерев’яний паркан, тому що швидко висихають через сухість дерев’яних дошок.
  • Перевірка собак. Зазвичай собачі кліщі не переносять хвороби, якими може заразитися людина, однак в окремих випадках кліщ може потрапити до будинку на тварині. Тому слід перевіряти собак після кожної прогулянки.
  • Закритий світлий одяг. Носіння закритого одягу позбавить від потрапляння кліща на шкіру. Заправлені в шкарпетки штани виглядають не дуже модно, але це може запобігти зараженню хворобами, які переносять кліщі. Також надавайте перевагу одягу світлих тонів. Розмір ніфми кліща приблизно з макове зерно, тож якщо на вас світлий одяг, виявити на собі паразита буде легше.
  • Місце для відпочинку. Обмежте прогулянки та відпочинок на ділянках з високою травою, біля очерету, де найчастіше знаходяться кліщі. Не дозволяйте дітям гратися та бігати по високій траві без захисного одягу та репелентів.
  • Швидка сушка одягу. Кліщі дуже чутливі до сухості, їх можна вбити, поклавши одяг в сушарку на п’ять хвилин за високої температури. Водночас під час прання кліщ може вижити, тож одразу після прання варто висушити одяг за високої температури.
  • Душ і перевірка. Після будь-якого виду активності на вулиці, вдома необхідно відразу ж роздягнутися, оглянути себе на наявність кліщів і прийняти душ. У тих, хто приймає душ відразу після вулиці, вірогідність заразитися хворобою Лайма значно нижча, адже вони можуть помітити на собі кліща швидше. А збудник хвороби потрапляє в організм людини через кілька годин після укусу.
  • Видалення кліща. Якщо, незважаючи на всі перераховані вище заходи, кліщ таки вкусив вас, необхідно відразу ж звернутися до лікувального закладу для його видалення. Видаляти кліща самостійно або використовувати народні методи може бути небезпечно. 

Найбільшу загрозу для людей становить іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма). 

Тож, збираючись на відпочинок в ліс або паркові зони, необхідно дотримуватись певних правил. Слід пам’ятати, що найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до тіла людей не лише під час перебування на природі, але й через якийсь час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Також кліщ може потрапити до житлового приміщення з букетами квітів, собаками та іншими тваринами.

Лабораторні дослідження кліщів

Видаленого кліща слід помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд, щільно закрити кришку. В такому вигляді кліщі можуть залишитися живими за температури від +4 до +8°С (в умовах звичайного побутового холодильника) декілька днів та навіть тижнів. Лабораторні дослідження кліщів, знятих з людей, на наявність збудників іксодового кліщового бореліозу, проводять в ДУ «Закарпатський обласний лабораторний центр МОЗ». За затвердженими методиками лабораторному дослідженню підлягають лише статевозрілі, живі та непошкоджені кліщі. Критерієм відбору кліщів для дослідження є також кількість крові в тілі кліща, що залежить від термінів перебування на тілі людини.

Читайте також: Аномальні змії прокидаються від сплячки: ТОП реальних історій найнезвичніших і шокуючих "зміїних візитів" у людські домівки (ФОТО, ВІДЕО)

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська