1. Новини Закарпаття
  2. >

19 грудня - День святого Миколая: історія свята, традиції та заборони

19.12.2019 09:37 Суспільство

Щорічно православний і католицький світ вшановують пам'ять Святого Миколая. Як правило - 19 або 6 грудня.

Щорічно православний і католицький світ вшановують пам'ять Святого Миколая. Як правило - 19 або 6 грудня.

Дітям цього дня прийнято класти під подушку солодкі подарунки, а для дорослих День Святого Миколая - це хороша можливість задуматися про благородні цінності, про які покликане нагадати свято.

День Святого Миколая Чудотворця, багато православних ще називають його Микола Зимовий. Цей день присвячений одному з найбільш шанованих святих у християнстві.

Хто такий Святий Миколай

Миколай, або звичніше - Святий Миколай - це римський священник. Його називають також Миколаєм Чудотворцем або Миколаєм Угодником. Доказів його життя збереглося мало. Але відомо, що народився він між 270 і 286 роками у грецькому місті-колонії Лікія. Вважається, що відразу після народження Микола був хрещений, оскільки його батьки - глибоко віруючі люди. Ймовірно, тому він вирішив присвятити своє життя релігії.

Тривалий час він був єпископом у стародавньому місті Мира (Лікія). Згідно з переказами, Миколай був присутній на першому Вселенському Соборі в 325 році, який проходив в Нікеї. Під час нього він нібито вдарив по щоці свого опонента, за що був заарештований, а пізніше - виправданий. Помер у 342 році і дату його смерті - 6 грудня (за Григоріанським календарем) прийнято вважати Днем Святого Миколая. Церкви, які використовують Юліанський календар, відповідно, День Святого Миколая святкують 19 грудня.

Крім дітей, прийнято вважати, що Миколай Чудотворець також опікується мандрівниками, пекарями та моряками. На честь Святого Миколая, за однією з версій, навіть названо місто на півдні України - Миколаїв.

Історія свята - ким же був Святий Миколай

Як говорить давнє житіє святого, Микола народився ще в третьому столітті в місті Лікії, який знаходиться на території Малої Азії. З самого народження хлопчикові прищеплювали все християнські традиції, а подорослішавши Микола самостійно прийняв рішення, і присвятив себе Богові. Його батьки обдарували чималим спадщиною, яке він вирішив роздати бідним і нужденним, а сам прийняв чин священика. Через якийсь - то час про Миколу довідалися завдяки його цілеспрямованості і боротьбі з язичництвом і єрессю, він був висвячений в сан архієпископа.

Багато легенд згадують про те, що після смерті Миколи, його тіло почало мироточити, і в той же час новина швидко розійшлася по всій окрузі і стали приходити люди для того, щоб позбутися від своїх хвороб і печалей.

На сьогоднішній день Святий Миколай частково виконує роль Санта Клауса, а ця особистість святителя в свою чергу в свідомості людей була об'єднана з фольклорним персонажем. На рахунок того, що Миколай розносить подарунки діткам, і розкладає їх у шкарпетки, так само існує легенда. Суть легенди в тому, що Микола бажав допомогти трьом сестрам, яких через їхню бідність ніхто не хотів брати в дружини. Тоді Святий Миколай і вирішив підкинути їм три мішечки із золотими монетами, які впали прямо їм в шкарпетки, які сохли на мотузці.

На сьогоднішній день свято інтерпретують трохи по-іншому, таким чином вважається, що Миколай живе в Раю, а саме 19 грудня він спускається на землю, для того щоб заохотити дітей, які добре себе вели весь рік, і покарати тих, хто вів себе погано .

Прийнято вважати, що Святий Миколай приносить свої подарунки і кладе їх під подушку або в шкарпетки, їх обов'язково потрібно вішати біля каміна. А ті діти, які погано поводилися протягом року і не слухали батьків, від Миколая отримають різки замість подарунків.

Молитви до Святого Миколая

У стінах церкви вірять, що Святий Миколай є покровителем усіх людей, які пов'язані з морем, а саме мандрівників і купців. Саме тому кожен з тих, хто вирушає в подорож по морю, в обов'язковому порядку повинен звернеться з молитвою про допомогу до цього святого.

Крім цього у Миколи так само просять: поради і допомоги для вирішення непростої справи, моляться про позбавлення від хвороб і виникли важких життєвих ситуаціях. Священнослужителі стверджують, що молиться Миколі можна абсолютно про все, головне, що варто пам'ятати - це те що всі звернення повинні бути щиро і виходити від чистого серця.

Відомі традиції свята

Перша традиція, яка закріпилася на це свято і до цього дня діє - це дарування подарунків, вона прийшла з Німеччини, вперше її почали застосовувати в Австрії і Польщі, а через деякий час традиція дійшла і до України.

Згідно з традицією, в ніч з 18 на 19 грудня Святий Миколай приносить дітям подарунки і кладе їх їм під подушку. В Україні традицією стало те, що спершу діти пишуть листа Святому Миколаю, в якому вони просять про яке - то подарунок для себе, і звичайно ж розписують, що ними було зроблено доброго чи поганого протягом року.

Можна сміливо сказати, що Микола Чудотворець - воістину український народний святий, так як здавна на території нашої країни в нього вірили, як в одного з головних святих, що має могутню силу, а після молили про допомогу і про захист в складні часи. Ще в давні часи люди вважали, що Сам День Святого Миколая є останнім терміном, для того, щоб повернути всі свої борги і помиритися з тим, з ким посварився. Так само серед традицій ще було прийнято проводити обряд сватання, цей день вважався найбільш сприятливим для даної дії.

З давніх-давен люди звертали свої прохання до Святого Миколая перед настанням зими, просячи про те, щоб він допоміг уберегти їх худобу і урожай в холодний період часу. Також в цей день люди не вживали в їжу м'ясо, а деякі поранені нашої країни навіть влаштовували в цей день хресні ходи, таким чином захищаючи село від морозів і холодів. Селяни вірили в те, що в переддень свята святитель Микола, щороку спускається в наш світ і обходить землю від краю до краю. Варто нагадати, що ще в цей день було прийнято влаштовувати братчини ( "Нікольщіну"): після служби збирали велику трапезу, на яку сходилися всі мешканці села.

Деякі люди намагалися саме в цей день укласти яку - ні будь господарську операцію, з тієї причини, що умови договору, які були встановлені в цей день, мають непорушну силу - "микільський торг всьому указ".

Які існують заборони на День Святого Миколая

Крім приємних моментів пов'язаних цим святом, так само є ряд заборон, яких варто всім дотримуватися, порушення цих заборон може призвести до гніву святого, який обрушитися на вас і вашу родину. У це свято 19 грудня, як і в більшість інших православних не рекомендують займатися важкою працею, а саме прати, шити, прибирати, прасувати і займатися всіма іншими домашніми справами, якщо в усьому цьому немає термінової необхідності, то краще перенести всі справи на інший день . Всі домашні справи краще здійснити в канун свята, так як серед заборон є і те, що свято не можна зустрічати в неприбраному будинку, ще в це свято заборонено лаятися і сваритися, так як ще з давніх-давен вважалося, що все негативна енергетика, яку людина видасть на адресу іншої людини, повернеться до нього з потрійною силою. Так само всі віруючі люди повинні пам'ятати, що день 19 грудня випадає на Різдвяний піст, а це значить, що людині варто дотримуватися певної дієти, в їжу можна використовувати рослинне масло і рибу, а м'ясні продукти і яйця на цей період часу під забороною. Всі вище перераховані заборони католиків не стосуються, так як у них до свят існує свій ряд правил.

Народні прикмети 


  • З’явився іній – в наступному році вдасться зібрати багатий урожай.
  • Яка погода на Миколу Зимового, таким буде день Миколи весняного (22 травня).
  • Морозний і сонячний день – прикмета того, що буде неврожай в наступному році.
  • Якщо сніг з дороги до Ніколина дня замітає, то шляхам і не стояти.
  • Ясна і холодна погода – буде багатий урожай влітку.
  • Скільки снігу на Миколу, стільки навесні і трави буде 
Читайте на ГК:Закарпатська поліцейська з позивним "Лисиця" рятує життя побратимів на фронті: сила української жінки (ФОТО, ВІДЕО)
Читайте на ГК:Тюльпановий рай у теплицях: на Виноградівщині вирощують цілу плантацію унікальних рослин (ФОТО)
Читайте на ГК:Екстремали на "квадріках" прорвались через кордон: на Закарпатті знову "пристрасті" у прикордонні (ФОТО, ВІДЕО)
Читайте на ГК:Це більше, ніж традиція: як пофарбувати яйця на Великдень без хімічних барвників
Читайте на ГК:"Тероризують одну із вулиць": на Закарпатті забили на сполох (ФОТО)
Читайте на ГК:На Закарпатті чатує небезпечна хвороба серед дітей: що важливо знати батькам