1. Новини Закарпаття
  2. >

Шоста річниця початку Євромайдану: хто з лідерів Революції Гідності прийшов до влади

21.11.2019 09:32 Суспільство

Сьогодні – шоста річниця з початку Євромайдану в Україні , Події, яка назавжди змінила новітню історію країни.

Сьогодні – шоста річниця з початку Євромайдану в Україні , Події, яка назавжди змінила новітню історію країни.

Нагадаємо, увечері 21 листопада 2013 року в столиці на Майдані Незалежності почали збиратися активісти, щоб висловити свій протест. Спочатку сотні українців прийшли протестувати проти того, що уряд Миколи Азарова відмовився підписувати угоду про асоціацію з ЄС і взяв курс на Митний союз. З кожним днем до сотень протестувальників приєднувалися тисячі. Протистояння тривало 94 дні і завершилося поваленням влади Віктора Януковича, загибеллю як мінімум 107 осіб і травмами різного ступеня тяжкості для 2,5 тис. українців. Багато з постраждалих досі змушені час від часу проходити лікування в лікарнях, але при цьому всі активні учасники у своїх інтерв'ю часто говорять: "Хочеться вірити, що все було не дарма", пише видання "Сьогодні".

Стартували з Майдану і потрапили у владу

Незважаючи на зміну влади, і в зал парламенту, і в чиновницькі кабінети, як і минулого разу, потрапили ті, хто заробив політичні бонуси на Євромайдані.

Наприклад, в нинішньому скликанні Ради – колишній лідер Майдану і президент України, а нині – член фракції "Європейська солідарність" Петро Порошенко. Нардепом і співголовою цієї політичної фракції стала Ірина Геращенко, яка через деякий час після перемоги Майдану зайняла пост віце-спікера Ради. Також нардепом став і колишній комендант наметового містечка Єромайдану Андрій Парубій. Їх колегою по фракції цього разу став і Валентин Наливайченко, який був активним лідером Євромайдану, а відразу після його перемоги був призначений главою СБУ і займав цей пост до червня 2015 року.

Ще одним нардепом нинішнього скликання став Володимир Ар'єв, який під час Євромайдану часто був у перших рядах на мітингах і протестах. Лідером фракції, що пройшла в Раду, залишилася Юлія Тимошенко, яка приїхала на Майдан прямо з в'язниці в інвалідному візку. Ще один з лідерів Євромайдану, боксер Віталій Кличко, після Майдану переміг на виборах київського міського голови. За його словами, він має намір брати участь і в наступних виборах, які повинні відбутися в жовтні 2020 року.

Була учасницею Євромайдану, але в прийшла в парламент лише через 5 років, 24-річна Яна Зінкевич . Її більше знають як волонтера, що, як і багато інших парамедиків, приїхали на Майдан у перші дні протистояння. Пізніше Яна очолила батальйон "Госпітальєри", який рятував на війні українських бійців.

Про те, якими для неї стали перші дні Євромайдану 6 років тому, Яна говорить так:

У ті дні я готувалася до вступу в університет, підробляла. Ближче до 1 грудня стало зрозуміло, що відбувається в країні. У нас, в Рівненській області, почали формуватися осередки в тому числі і "Правого сектора". Крім того, у нас в області розпочалася підготовка до того, що Майдан – це тільки початок, за ним послідує війна, і до неї теж потрібно готуватися".

За словами Зінкевич, починаючи з зими вона періодично приїжджала до Києва на Майдан, але більшу частину часу займалася організаційною роботою в Рівненській області.

"Коли я приїхала на Майдан, мене вразило єдність людей, що там панувала. Найбільше запам'яталося 18 лютого. В цей день я зрозуміла, що потрібно збирати речі, звільнятися з роботи, бути готовим до того, що через кілька тижнів почнеться війна. Що стосується того, які очікування, пов'язані з Євромайданом, виправдалися, а які ні, то можу сказати так: не треба мати якихось перебільшених очікувань. Звичайно, якби у нас змінився тільки президент і не було б війни, то у країни був би шанс досягти ще більших результатів. За ці п'ять років ми досягли чималого, і це повинно навчити нас єдності", – зазначає вона.

Також Зінкевич каже, що до війни не уявляла, що піде в політику.

"Бути депутатом – це було, напевно, останнє, чого я хотіла в своєму житті, – каже Зінкевич. – Це складна і відповідальна робота, що має свої ризики. Коли все починалося, я навіть не уявляла, що буду займатися громадською діяльністю, що стану ветераном. Але життя дуже змінилася, і мій бій тепер тут".

Багато, хто брав участь в протестах, сьогодні відвідають заходи, приурочені до цього дня. Вони пройдуть як в столиці, так і в інших містах. У столиці планують покласти квіти в пам'ять про загиблих, запалити лампадки, а ввечері активісти мають намір зібратися на Майдані, щоб згадати події 15-річної давності – наприкінці листопада 2004 року в Україні розпочалася Помаранчева революція.

Читайте на ГК:В Україні змінюються умови військового обліку: який сюрприз чекає на чоловіків
Читайте на ГК:Які категорії отримають бронь і відстрочку від призову за новим законом
Читайте на ГК:Будуть вже з 1 травня: українців попередили про нові зміни