1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

В Ужгородському скансені презентували другий випуск "Українського млинологічного журналу" (ФОТО)

04.11.2019 17:46 Суспільство

Презентація другого номера «Українського млинологічного журналу», виданого за підтримки Українського культурного фонду, відбулася в Закарпатському музеї народної архітектури і побуту.

Презентація другого номера «Українського млинологічного журналу», виданого за підтримки Українського культурного фонду, відбулася в Закарпатському музеї народної архітектури і побуту.

Упорядник і головний керівник проекту – Олена Крушинська, краєзнавець, дослідниця пам’яток архітектури України. У презентації брали участь: мистецтвознавець, викладач Закарпатської академії мистецтв Михайло Сирохман; кандидати історичних наук, доценти кафедри археології, етнології та культурології Ужгородського національного університету.

Директор музею Василь Коцан розповів про співпрацю ужгородського скансену з Українською млинологічною асоціацією, що розпочала свою діяльність ще в 2009 році під час проведення першої в Україні наукової конференції «Історія українського традиційного млинарства».



Набуті тоді зв’язки з науковцями різних регіонів України матеріалізувалися у тісну й плідну співпрацю, - констатував Василь Коцан. - Зокрема, наукові співробітники музею публікували свої наукові розвідки на сторінках всеукраїнської видання «Галицька брама», низка випусків якого були присвячені Закарпаттю.

Результатом цієї співпраці стала публікація в другому випуску «Українського млинологічного журналу» статті В. Коцана про знаряддя первинної переробки зернових, що зберігаються у фондовій колекції та експозиції Закарпатського музею народної архітектури та побуту. А це і механізовані віялки, і ручні та ніжна ступи (приводиться в рух ногою), і олійниця, і жорна, і млинці для лущення кукурудзи та виготовлення крупи.



Детальний аналіз проробленого і здобутого, а також ознайомлення присутніх з діяльністю асоціації та свіжим номером журналом зробив Михайло Сирохман. У своєму виступі він наголосив на важливій ролі Назара Лавріненка та Олени Крушинської у розгортанні млинологічних досліджень в Україні, підтримку українських дослідників з боку Міжнародного млинологічного товариства, згадав про спільну міжнародну експедицію Закарпаттям, подав коротку характеристику презентованого видання. Варто наголосити на тому, що до журналу ввійшли статті сорока (!) авторів з України, Нідерландів, Бельгії та Німеччини, також вміщено 545 ілюстрацій.

Різноплановість опублікованих в журналі матеріалів підтверджує й факт наявності серед авторів не тільки істориків, краєзнавців, мистецтвознавців, але й археологів. Закарпаття в цьому плані представив Ігор Прохненко, доцент кафедри археології, етнології та культурології ДВНЗ «Ужгородський національний університет». Під час презентації він розповів про співпрацю з Українською млинологічною асоціацією, як виникла ідея публікації археологічних матеріалів у млинологічному журналі та наголосив на значній кількості ручних ротаційних млинів на археологічних пам’ятках Закарпаття.



Особливо наголошувалося, що вихід цього числа журналу став значною подією в українській етнографії. До нього ввійшли наукові дослідження багатьох відомих українських учених. А всі статті та ілюстрації анотовані англійською мовою з розрахунку на широку міжнародну аудиторію.

Журнал уже був презентований у багатьох містах України, а також за кордоном. Про його важливість та актуальність під час презентації говорили професори - Михайло Приймич, доктор мистецтвознавства; і Сергій Федака, доктор історичних наук.

Словом, видання – непересічна подія в історичних дослідженнях життя й побуту українців од давніх давен до дня нинішнього.

Василь НИТКА

Нагадаємо, в Ужгородському скансені презентували Х Карпатське бієнале графіки дітей та молоді (ФОТО)

Читайте на ГК:День народження став днем поховання: полеглому Герою із Закарпаття мало б виповнитися 29 років (ФОТО, ВІДЕО)
Читайте на ГК:Перепалка на Закарпатті: поліцейські затримали підозрюваного у нанесенні тяжких ножових поранень (ФОТО)
Читайте на ГК:Чемпіонат України з футболу: військовий Ужгородського РТЦК та СП зробив символічний удар м’ячем (ФОТО, ВІДЕО)