1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. >

Інтернет-провайдер показав село Четфалва з висоти польоту (ВІДЕО)

27.06.2019 20:53 0 Суспільство

Четфалва (рус.Четово, венг. Csetfalva) — село в Україні, в Закарпатській області, Берегівському районі.

В поселення незвична для слов'янського вуха назва: Четфалва, Csetfalva. Саме тому за радянських часів ім'я села ослов'янили: стало Четово. Зараз стара назва знову в силі, а от на більшості карт, які ми всі виловлюємо в Мережі, цей населений пункт все ще Четово. І на залізничному переїзді край села такий же напис, повідомили в спільноті ISP EXPRES Виноградів в мережі Фейсбук.

Колишня назва — Четово. Уперше згадується у 1341 році під назвою Villa Chet. За припущенням істориків, назва походить від прізвища засновника села Чета. Назва Четфалва походить з 1408 року від власного імені. За легендою назва села походила від імені його засновника – поміщика Чета, який володів цим землями в період правління династії Арпадовичів. Селом володіли різні феодали, а іноді навіть кілька. Та у 15 ст. навколишніми землями володіли поміщики Пал Сейчі та Д’єрдь Якаб.

В 1566 р. Четфалву розорили татари, а частина жителів потрапила в рабство.

У 1998 та 2001 рр. село сильно постраждало під час повеней. Тут споруджена найбільша на Закарпатті захисна дамба висотою 20 метрів.

В селі зберігся готичний реформатський храм 15 ст. та найвища в Закарпатті дерев’яна каркасна дзвіниця 17 ст., яка не має собі рівних серед дерев’яних споруд подібного роду на Україні.

Сучасна Четфалва відома насамперед своїм щорічним фестивалем голубців, котрий проводиться в середині літа. Учасники змагаються в різних номінаціях – щодо оригінальності начинки, а також на найменший голубець.

Так склалося, що на цій території компактно проживає громада українських угорців, які плекають власну самобутню культуру та разом з тим толерантно ставляться до інших народів. Почути українську мову в Четфалві найчастіше можна тоді, коли до села приїжджають туристичні автобуси.

Кажуть, село Четфалва зовні мало чим відрізняється від таких самих угорських сіл по той бік кордону. Ошатні хатини, прибрані подвір’я та чисті вулиці. Вивіски на магазинах, державних установах, на клубі та сільській школі — угорською мовою. Але є тут і справжня дивовижа для туристів — архітектурна перлина, якої не знайдеш деінде. Мова йде про один з найгарніших готичних храмів Закарпаття, який належить реформатам-протестантам, зведений ще у ХV столітті. Дерев’яна дзвіниця, яку добудували біля цієї кірхи у ХVIII столітті, вважається найвищою в Україні — заввишки 30 метрів.

Від Четфалви до Євросоюзу якихось 300 метрів які розділяє річка. Угорщина — ось вона, на тому боці норовливої річки Тиси. До речі, річка не тільки відділяє українських угорців від їхніх одноплемінників за кордоном, а й значно дошкуляє тутешнім жителям. Упродовж останніх 15 років село двічі потерпало від великої води. Загалом на Закарпатті проживає понад 152 тисячі угорців, які компактно розмістились у чотирьох районах: Ужгородському, Виноградівському, Мукачівському та Берегівському. Свого часу була ідея об’єднати цю територію в один Притисянський район — такий собі автономний округ з центром у Береговому. Таку ідею, між іншим, підтримує Євросоюз, адже деякі тамтешні політики вважають, що ситуація із забезпеченням прав угорців в Україні незадовільна. Втім, політичними іграми жителі Четфалви не переймаються. Вони наводять лад у селищі, вимітають вулиці та прикрашають подвір’я, готуючись гостинно зустрічати чергових гостей. і з сумом позираючи на той бік повноводної Тиси...

"Зелений туризм" у Берегівському районі пропонує справді європейський комфорт і неповторну екзотику, та найбільше задоволення можна отримати від відвідин угорського села Четфалва. Назви магазинчиків, в мова селян, обвиті угорськими прапорцями вінка на меморіальних дошках. Якщо у Берегові назви вулиць дублюються двома мовами, то у Четфалві усі таблички тільки на угорській. І час тут місцевий – на годину назад. Можливо, в Угорщині таких сіл, де старе й нове переплелися в обіймах - масса. Та в Україні Четово-Четфалва - одне-єдине. Тим і цінне.

Нагадаємо, у середмісті Мукачева проходить парад випускників 2019.

Читайте на ГК:«Вони могли бути дорожчими за будинки»: плантацію унікальних рослин вирощує закарпатець (ФОТО)
Читайте на ГК:Перехоплює дух від побаченого: мало хто знає про унікальну локацію на Виноградівщині (ФОТОФАКТ)
Читайте на ГК:Захисник з Виноградівщини востаннє відправляється до рідного дому: мешканців громади просять долучитись до гідної зустрічі
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська