1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Хвостаті заручники: чому в нас продовжують тримати собак на ланцюгу?

09.06.2019 12:28 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Ланцюг на шиї у собаки загрожує тварині психічними розладами, каліцтвом та, навіть, смертю. В той же час оточуючі та власник тварини самі знаходяться в зоні прихованого ризику – собака може напасти.

Ланцюг на шиї у собаки загрожує тварині психічними розладами, каліцтвом та, навіть, смертю. В той же час оточуючі та власник тварини самі знаходяться в зоні прихованого ризику – собака може напасти.

«Постійно тримати собаку на ланцюгу – це знущання. Хтось намагається створювати при цьому відповідні умови, але з цього, як правило, нічого доброго не виходить.

Люди думають, що посадять собаку на ланцюг і вона їм буде охороняти. Це не правильно. Собаку треба виховувати, займатись нею. Власники повинні бути відповідальними», - переконана ветлікар з Хуста Альміра Пашкова.

 

В Україні права тварин, в тому числі і собак, захищає Закон «Про захист тварин від жорстокого поводження», остання редакція якого включає зміни від червня 2017 року (). Зокрема тоді в Адміністративному кодексі прописали чітку сітку штрафів за знущання над тваринами до п’ятисот неоподаткованих мінімумів, а у Кримінальному кодексі, в разі загибелі тварини через жорстоке поводження, дали дозвіл карати позбавленням волі до восьми років ().

Разом з тим прямої заборони тримати тварину на ланцюгу там немає і жорстоким таке поводження не рахується до тих пір, поки це не призведе до каліцтв чи загибелі тварини.

«Коли собаку тримають на занадто короткому ланцюгу, що призводить до скалічення шиї чи хребта, пошкодження шкіри або позбавляє тварину можливості отримувати їжу чи воду, то лише тоді це цілком ймовірно може підпадати під ознаки злочину», - пояснює адвокат Валерій Нечаєв. – Однак додатково законом визначені інші правила утримання собак, за недодержання яких власник може отримати штраф до 85 гривень та конфіскацію тварини».

Згідно із Законом, органи місцевого самоврядування в кожному місті мають право самі приймати правила, які визначають і регламентують утримання тварин, зокрема собак, їхніми господарями. Серед закарпатських міст такі правила прийняті і діють, наприклад, в Мукачеві. У Виноградові подібного документу поки що немає.

В той же час у сусідніх із Закарпаттям країнах, Угорщині та Румунії, законодавство набагато жорсткіше: тримати собак на ланцюгу взагалі заборонено з 2016 та 2008 року відповідно. В той же час уся відповідальність за втечу собаки лягає на плечі власника.

Угорцям, які тримають собак на ланцюгу без потреби, загрожує штраф у розмірі 150 тис. форинтів, а тим господарям, у яких собака втече, нарахують 90-100 тисяч.

Румунам, які погано відносяться до своїх питомців, в тому числі тримають їх на ланцюгу, загрожує до 3-років позбавлення волі. Там дотримання правил утримання домашніх улюбленців контролює санітарно-ветеринарна поліція.

В Україні будь-яких спеціальних служб, які б контролювали умови утримання тварини, немає. Ці функції покладені на правоохоронців, щоправда лише у разі отримання ними відповідного звернення. Тоді поліція йде на місце, перевіряє факти, складає протокол і вилучає тварину у власника.

 

Порятунок для виногорадівських собак

Співзасновник громадської організації «Дай лапу друже, Виноградів» Артур Шерегі переконаний, що якби люди свідоміше ставились до своїх питомців, а поліція жорсткіше реагувала б на порушення правил утримання тварин, то ситуацій жорстокого поводження з собаками і тих, коли доводиться їх забирати від господарів, було б менше.

«Основна маса людей, які в нашому місці жорстоко поводяться з тваринами – це люди, які зловживають алкоголем. Саме там собаки безконтрольно розмножуються, з них знущаються, викидають на вулицю. Ми їздимо на виклики разом з поліцією і вилучаємо собак від таких господарів», - розповідає Артур Шерегі.

У виноградівському притулку для тварин, де і розміщують собак які зазнали обмежено і жорстокого ставлення від своїх господарів, тримають у спеціально облаштованих вольєрах по кілька тварин в одному. Тварин вільно вигулюють на території притулку, а про ланцюг тут не може й бути мови.

«Ми можемо з впевненістю говорити, що собаки не тримаються на ланцюгу лише про тих, яких забирали безпосередньо з нашого притулку. Коли приходять нові господарі, то ми проводимо з ними бесіду, розповідаємо про правила і вимоги, підписуємо договір. Якщо умови не утримання собаки не дотримуються, тоді забираємо її назад до притулку», - запевняє співзасновник ГО.

Активіст теж твердо впевнений: собак не можна утримуватись на ланцюгу. В той же час чоловік вважає вольєр з належними умовами та розміром відповідним до потреб собаки - доброю альтернативою.

 

Явні і приховані загрози для тварин на ланцюгу

Ветлікар Альміра Пашкова з Хуста каже, що собаки на ланцюгу погано соціалізуються, піддаються стресу і депресії і, в підсумку, агресії, а тому можуть стати загрозою для своїх хазяїв та оточуючих. Також у такої тварини немає можливості повноцінного фізичного розвитку, з ними важко працювати та дресирувати їх.

«Не дарма людину, замкнену у закритому просторі, порівнюють з псом на ланцюгу. А для такої собаки це реальність. Вона не відчуває себе вільною і, в деякій мірі, стає залежною від ланцюгу», - каже ветлікар.

Багато смертей собак трапляється через задушення, коли ланцюг міцно обвиється навколо шиї. Тому фахівці не радять господарям тримати собак на ланцюгу постійно, а обмежуватись лише крайньою необхідністю, наприклад візитом гостей. Але і то лише в тому випадку, коли відсутня можливість тимчасово помістити собаку у вольєр або закрити у приміщенні.

«Були і в мене випадки, коли доводилось рятувати собаку від удушення яка заплуталась у ланцюгу. Господарі тварини після цього наче покращили умови утримання – зняли з ланцюгу і перемістили вольєр. Але і в цьому випадку суть обмеження свободи не змінилась: умов як не було, так і немає», - розповідає фахівець.

Тому ветеринари наголошують, що вольєр це також певне обмеження свободи тварини. Тому, чим більша тварина, тим більше простору їй потрібно. Окрім того потрібно слідкувати щоб там були належні для тварини санітарно-гігієнічні умови: відповідне освітлення і температура, достатньо окремого місця для сну, прийому їжі, туалету й вигулу.

«Для великих собак дворове утримання на загороженій території з наявністю вольєра, коли собака може почувати себе вільною і поміщається у вольєр лише за необхідністю на короткі проміжки часу – ось це я вважаю нормою», - підсумовує Альміра Пашкова.

 

Відповідальність господарів собаки за напад на людину

Цивільний кодекс України до джерел підвищеної небезпеки для людини відносить лише службових собак та собак бійцівських порід.

У випадку, якщо собака такої породи покусає людину, а її хазяїн не зможе довести що тварину провокували навмисне, то його притягнуть до відповідальності і змусять відшкодувати заподіяну його собакою шкоду.

Виноградівський адвокат Валерій Нечаєв каже, що випадки притягнення до кримінальної відповідальності за напад собаки на людину вкрай рідкі і можливі лише в разі, якщо тварина серйозно покусає людину.

«Зазвичай правоохоронці складають адмінпротоколи за порушення правил утримання собаки. Проте, уже сам факт накладання такого штрафу на власника є підставою для стягнення з нього майнової і моральної шкоди в цивільному порядку», - пояснює адвокат.

Тому фахівець радить фото- або відеофіксацію нападу чи укус собаки, писати заяву в поліцію, звертатись до лікаря, а також зберігати чеки з аптеки у випадку лікування.

Нагадаємо, невідомий у Виноградові влаштував відстріл кошенят.

Читайте на ГК:“Вбіг схвильований чоловік зі словами…”: що трапилося на Виноградівщині після півночі? (ФОТО)
Читайте на ГК:Сучасне мистецтво процвітає: у Виноградові відкрили першу персональну вставку юної художниці (ФОТО)
Читайте на ГК:Вулична бійка переросла у стрілянину: подробиці конфлікту на Закарпатті (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська