1. Новини Закарпаття
  2. >

Відомо, скільки українців страждають без лікувальної коноплі

09.02.2019 16:38 Суспільство

Несподівано увагу українського суспільства, зайнятого з’ясуванням передвиборчих симпатій, було відвернуто темою «легалізації медичної марихуани».

Несподівано увагу українського суспільства, зайнятого з’ясуванням передвиборчих симпатій, було відвернуто темою «легалізації медичної марихуани».

Ідею підтримала голова охорони здоров’я Уляна Супрун, яка традиційно морочить українців псевдонауковими байками. Одразу ж почулося: «Україна до цього не готова», «не треба вбивати нашу молодь», «цим законом скористаються нечесні люди, і будуть продавати препарати наркоманам», – так коментують заяву Супрун не тільки обивателі, а й політики. Чому, приміром, ніхто не вимагає заборонити морфій або інші нарковмісні препарати, що давно використовуються в медицині, а від слова «марихуана» у багатьох починається істерика?

У проблемі розбирався кореспондент Народної правди.

Використання лікарських засобів на основі конопель врегульовано законами Канади, США, Австрії, Бельгії, Чехії, Данії, Хорватії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Ірландії, Італії, Люксембургу, Нідерландів, Португалії, Словаччини, Іспанії, Швеції, Швейцарії, Великобританії, Малайзії, Таїланду, Південної Кореї та Польщі.

В день, коли на сайті ВР з’явилася петиція з вимогою законодавчо визнати коноплю корисною для науки і медицини, в Українському домі відбулася прес-конференція представників Української асоціації медканабісу. У заході взяли участь матері дітей, які страждають на епілепсію, і навіть учасник АТО.

Основний меседж прихильників легалізації медичної марихуани такий – в Україні два мільйони людей терплять біль, яку не можна полегшити дозволеними в нашій країні ліками. Родичі тяжко хворих змушені купувати препарати з фітоканіабіноїдами на чорному ринку.

Перше питання: два мільйони – чи не занадто? Це що, кожен двадцятий (не рахуючи тих, хто регулярно вживає марихуану не в медичних цілях)? Але послухаємо експертів, які підтримали ідею.

«У хоспісних палатах не знають, як зупинити крик і муки людей. Єдині ліки для таких хворих – слова лікаря «терпіть!», – говорить Дмитро Шеренбей, голова координаційної ради БО «100% життя – мережа ЛЖВ».

Він розповів власну історію про друга, який дуже важко йшов з життя, від морфію у нього були виразки по всьому тілу. Близькі дістали йому заборонені в Україні ліки на чорному ринку, свої останні дні друг провів без стогонів, він їв і спілкувався з близькими.

Шеренбей закликав народних депутатів звернути увагу на тих, хто страждає від нестерпного болю.

«Пропоную експеримент для депутатів: одна хвилина болю. Нехай візьмуть в руку склянку з окропом і тримають її хвилину. Може, так вони швидше зрозуміють, як це – постійно терпіти біль», – сказав він.

Святослав Прохоров, ветеран АТО, асистент кафедри ортопедичної стоматології НМУ імені Богомольця розповів про досвід інших країн, де використовують препарати на основі канабіноїдів для лікування посттравматичного синдрому у військових, які брали участь у бойових діях.

«У всіх країнах ветерани, повертаючись до мирного життя, стикаються з проблемами адаптації, депресії. У багатьох виникають проблеми з роботою, конфлікти в сім’ях. На цьому тлі зростає кількість самогубств. Сьогодні нашим ветеранам можна допомогти, враховуючи досвід Америки, Канади та Ізраїлю, де для лікування ПТСР використовують препарати на основі канабіноїдів», – зазначив він.

Учасники конференції розповіли, що ліки на основі конопель необхідні для лікування таких хвороб як ПТСР, епілепсія, тривожні стани, розсіяний склероз, онкологія, артрит, хвороба Альцгеймера і багатьох інших.

Керівник ГО «Українська асоціація медичного канабісу» Геннадій Шабас зазначив, що сьогодні лише Верховна Рада може вирішити питання легалізації цих препаратів в Україні.

«Парламент може розв’язати вузли інших міністерств, де панує дурна бюрократія, одним законом. Тому ми скористалися своїм правом, і розмістили петицію на сайті Верховної Ради і закликаємо всіх її підтримати», – сказав він.

Щоб петиція набрала чинності, необхідно за 100 днів зібрати 25 тисяч підписів. На ранок 5 лютого вже зібрано більше половини голосів.

Геннадій Шабас переконаний, що українці можуть змінювати історію охорони здоров’я вже сьогодні, підписавшись під петицією, а противників медичного легалайзу він назвав одержимими «скрєпами, які ми успадкували від СРСР і від Росії».

Зазначимо, що учасники конференції ні слова не говорили про легалізацію марихуани в рекреаційних цілях. Мова йшла виключно про ліки, які повинні прописуватися лікарями.

Адже лікувальні засоби на основі конопель використовуються у багатьох країнах світу. А в Україні канабіноїди навіть не можна використовувати у наукових дослідженнях: ученим за це світить кримінальне переслідування.

Між тим, все більше країн, у тому числі і пострадянського простору, поступово проривають антиконопляну завісу і дозволяють використовувати марихуану хоча б в медицині.

У 2017-му році на легалізацію медичної марихуани зважилася сусідня Польща. Цікаво, що лобістом цього закону виступила організація, яка раніше хотіла заборонити аборти.

Депутати підтримали закон і вирішили, що сушена конопля імпортуватиметься з-за кордону, а вирощування марихуани на території Польщі залишиться під забороною. Обробкою сировини та виробництвом препаратів поляки займаються самі. Готовий до вживання продукт пацієнти можуть придбати в аптеках за рецептом лікаря.

Зовсім недавно під Новий рік медичну марихуану дозволили і в Таїланді. Це перша країна в Південно-східній Азії, що зважилася на такий крок.

Національна законодавча асамблея Таїланду дозволила використання, зберігання, виробництво, імпорт, експорт і продаж марихуани в медичних цілях.

Прихильники повного легалайзу переконані, що дозвіл на медичну марихуану – це основа для легалізації та рекреаційної марихуани.

Цікаво, що в минулому році дозволена купівля та вживання марихуани в медичних цілях у Англії, Шотландії і Уельсі. Там її продають лише за рецептом, а для лікарів проводять інтернет-курси, де вчать, в яких випадків пацієнту потрібно виписувати медичну марихуану.

В минулому році повністю легалізувала канабіс для використання в рекреаційних цілях і Канада – перша країна великої сімки. Громадянам Канади старше 18 років можна купувати, продавати, зберігати і навіть вирощувати марихуану у себе вдома.

А першою країною повного легалайзу став Уругвай, де відповідний закон був прийнятий у 2013-му році.

Медична марихуана також легальна майже в 30 американських штатах, у 10 штатах допустимо застосування марихуани в рекреаційних цілях.

Словом, світ охопила хвиля легалізації, і великі компанії вже шукають можливості зниження собівартості виробництва канабісу. За оцінками експертів, до 2024 року світовий ринок марихуани зросте до $62,9 млрд.

Чи Готова Україна до таких рішень, покаже час. Зараз же у соціальних мережах лунають голоси: підтримка «зелених ідей» непопулярною в Україні Уляни Супрун – чергове шоу, що відволікає українців від виборів президента.

Нагадаємо, що Супрун - за легалізацію медичної марихуани.

Читайте на ГК:Курс валют на 5 квітня: що відбувається з доларом, євро і злотим
Читайте на ГК:Гороскоп на 5 квітня для всіх знаків Зодіаку
Читайте на ГК:На фронті вдалося стабілізувати наші позиції,  — Зеленський (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська