1. Новини Закарпаття
  2. >

Питання оподаткування доходів заробітчан Закарпаття сьогодні актуальне як ніколи

26.01.2019 12:07 Суспільство

Тож які податки повинні сплачувати наші земляки, що змушені виїжджати на заробітки за кордон?

Тож які податки повинні сплачувати наші земляки, що змушені виїжджати на заробітки за кордон?

В МВФ нещодавно підрахували, що кількість легальних трудових мігрантів з України складає біля 2-3 мільйонів осіб. Оцінки Міністерства соціальної політики більш песимістичні. Там вважають, що за кордоном працює  7-9 мільйонів наших громадян. 

 Українців приваблюють, перш за все, високі заробітні плати. Наприклад, за даними НБУ, станом на липень 2018 року більше половини мігрантів, які працюють у Польщі, отримували від $674 до $944, залежно від кількості відпрацьованих годин. Для порівняння: згідно з цифрами Держстата, у третьому кварталі 2018 року середньомісячна заробітна плата в Україні склала 9,063 тис. грн

За оцінками НБУ, в 2018 році перекази трудових мігрантів в Україну перевищили 11,6  мільярдів доларів. В 2019 році цей показник може сягнути 12,2 мільярди.  

Про те, які податки потрібно платити українським заробітчанам з грошей, які вони перераховують в Україну, та особам, які ці кошти отримують,«Мінфін» запитав адвоката ЮКК «Де-Юре» Євгена Ляшука. 

Які податки потрібно сплачувати з грошей, які отримують трудові мігранти?

Фізична особа, яка є податковим резидентом України і отримує іноземний дохід (прибуток) з джерел за межами країни, зобов’язана сплачувати в державний бюджет  податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) за ставкою 18% та військовий збір за ставкою 1,5%. ЄСВ з іноземного доходу не сплачується.

А якщо мова про кошти, які трудові мігранти переказують в Україну іншим фізичним особам? Які податки повинні сплачувати ти, хто отримує ці суми?

Отримання таких грошей може бути розцінено як дарування. Якщо такий «подарунок» отримано від члена сім'ї першого ступеня споріднення (батьків, чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) діє нульова ставка податку. З таких операцій також не справляється військовий збір.

Крім того, до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включаються такі надходження, як, наприклад, видача та повернення позики, аліменти, тощо, отримані з-за кордону від родичів або інших фізичних осіб. Тому вони оподаткуванню не підлягають.

Що робити, якщо людина, яка працює за межами країни, вже сплатила податки за кордоном? 

У разі отримання іноземних доходів, при поданні річної декларації платник податків має можливість зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених ним за кордоном. Але це можливо за умови, якщо між Україною та країною, в якій стягнуто податок, укладено договір про уникнення подвійного оподаткування. До речі, такі договори Україна має з більшістю країн, які популярні серед наших трудових мігрантів — Німеччиною, Чехією, Італією, Польщею, Росією. 

Для отримання права на такий взаємозалік за ПДФО знадобиться довідка від іноземних податкових органів про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. Вказана довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, інформує Мінфін.

Водночас залік іноземного податку проти сплати зобов'язань з військового збору на даний момент не дозволений.

Як декларувати іноземні доходи? 

Обов’язковим є подання річної податкової декларації податковим резидентом із включенням до загального річного оподатковуваного доходу платника податку. Термін подачі річної податкової декларації — до 1 травня року, наступного за звітним.

Що буде, якщо не платити?

У 2019 році згідно п. 120.1 ст. 120 ПКУ штраф за неподання декларації становить 170 гривень за перший випадок і вже 1020 гривень – за наступний.

В разі несплати податку, фізична особа зобов’язана буде сплатити, окрім суми податку, ще й штраф у розмірі 25% суми несплаченого податку за перший випадок. при повторному порушенні штраф зростає до 50%. 

Як фіскали можуть дізнатися, що ви не сплатили податок? 

Податкова служба може отримати необхідну інформацію від інших державних органів, в тому числі з Державної служби фінансового моніторингу. Наприклад, це можливо, якщо фізособа одноразово одержала кошти в сумі, що перевищує 150 тис. гривень. Проте інформація про надходження коштів на банківські рахунки фізичних осіб сьогодні захищена банківською таємницею та може бути отримана податківцями лише за рішенням суду. Виключенням є порушення кримінального провадження стосовно такої особи.

Крім того, між Україно та багатьма країнами формально існує вибірковий обмін податковою інформацією за окремими запитами.

Нагадаємо, Пенсійний фонд зацікавився зарплатами заробітчан

Читайте на ГК:Не з'явився в ТЦК — розкривай гаманець: за неявку по повістці доведеться віддати сотні тисяч гривень
Читайте на ГК:Астрологи розповіли, що деякі знаки Зодіаку вважають марною тратою часу
Читайте на ГК:ІТ кластер Закарпаття та Українська ІТ-Асоціація об'єднують зусилля: потужна співпраця забезпечить розвиток інформаційних технологій
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська