1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Закарпатський доктор з княжого роду захоплювався виноградарством, виноробством та історією сімейних коренів (ФОТО)

22.01.2019 16:55 Суспільство

Вулиця в Берегово названа на честь найвідомішого князівського роду.

Вулиця в Берегово названа на честь найвідомішого князівського роду.

Ми вже зверталися до теми дивних назв деяких міських вулиць Берегово – часом з нелогічним перекладом чи дублюванням. Так вийшло й з вулицею Гуняді, що йде перпендикуляром від вулиці Габора Бетлена через Мужайську і впирається у Виноградну. Але дивним чином на табличках не вказано, на честь кого саме зі старовинного роду Гуняді названа вулиця? Здогадатися не важко, але щоб переконатися, зазираємо в інтернет-довідник «Улицы Украины»  і переконуємось: на честь найвідомішого з роду Гуняді, князя Яноша. Цей історичний діяч середньовіччя має безпосереднє відношення до нашого міста.
Дещо з його біографії: Янош Гуняді (латиною - Ioannes Corvinus, угорською - Hunyadi Janos) народився, за даними румунських істориків, у 1387-му, за більш ймовірними даними угорських істориків – у 1407-му році на території нинішньої Румунії, у місті Клуж-Напока (Коложвар). Був батьком славетного короля Угорщини та Хорватії Матяша (Матіас Корвін, 1443 – 1490). Як дворянин, служив у імператора Священної Римської імперії і короля Угорщини Сигізмунда І Люксембурга. Згодом, в ході низки феодальних війн та інтриг став неофіційним правителем Угорщини. Воював з турками, в різні часи як здобував над османами перемоги, так і терпів поразки. У 1445 році угорські аристократи обрали Яноша Гуняді князем Трансільванії, а через рік - регентом Угорщини від імені малолітнього короля Ласло V (і водночас баном (правителем) Хорватії). Під завісу життя, у 1456 році, в черговій війні з турецьким султаном, зупинив османів під Белградом, але невдовзі помер від чуми.

 
 
Яке ж відношення цей правитель мав до Берегова? Саме пряме. В числі його титулів значиться й ішпан комітатів Темеш, Чонад, Чонград, Ород, Бігар, Сатмар, Красна, Соболч, Кезийп-Солнок, Берег, Мараморош і Угоча (три останні – на території сучасного Закарпаття). Більш конкретно про стосунки короля Яноша з нашим містом пише берегівський дослідник історії Валерій Разгулов, описуючи нащадка його роду, доктора Іштвана Гуняді. Той народився у 1883 році в родинному палаці Гуняді в Мужієві (котрий, на жаль, по-варварськи знищили в радянській час, та на щастя, залишивши унікальний пам’ятний знак на честь коня, котрий врятував одного з Гуняді – див. Мужієво, село з золотими перспективами).
 
Палац Гуняді в Мужієві, 1912 рік
Доктор захоплювався виноградарством, виноробством та історією свого роду. Він і дослідив, що Янош Гуняді опікувався містом, що звалося тоді Лампертсасом, сприяв розвитку ремесел та виноробства, які були в ті часи основою місцевої економіки. Щоправда, з підданих брав феодальну данину – по два відпрацьованих дні на тиждень на різних роботах, та десятину з урожаю винограду та зерна.
Нинішня вулиця Гуняді (єдина в Україні на честь короля Яноша) в першій своїй частині складається зі старовинних заможних садиб, в іншій – з будинків простіших, але теж солідного віку, повідомляє "Берегово today".
 
 

Читайте на ГК:Серце щемить від болю: на Закарпатті пожежа забрала життя 19-ти чотирилапих пухнастиків (ФОТО)
Читайте на ГК:“Мама хоче закрити його від усього світу”: на Закарпатті на світ з'явилося “дитинча” з обличчям у формі серця (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Важка втрата для кожного: 46-річний закарпатець приєднався до лав “Небесного війська” (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська