1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Пожежа у Виноградові: досі не відомо хто справжній власник згорівших відходів ТОВ “Джентерм Україна”

27.12.2018 23:20 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Кілька тижнів тому на території приватних складів по вулиці Партизанській у Виноградові горіли небезпечні відходи виробництва, які при спалюванні забруднюють повітря канцерогенами.

Кілька тижнів тому на території приватних складів по вулиці Партизанській у Виноградові горіли небезпечні відходи виробництва, які при спалюванні забруднюють повітря канцерогенами.

20 листопада 2018 року в місті Виноградів трапилась наймасштабніша в цьому році пожежа: горіло 400 квадратних метрів складських приміщень фермерського господарства «Колос», в якому головує мешканець міста Тамерлан Терек.

Там зберігались залишки виробничих відходів продукції ТОВ “Джентерм Україна”, що спеціалізується на виробництві електричного й електронного устатковання для автотранспортних засобів і чиї потужності знаходяться у Виноградові.

На ліквідації вогню працювало більше 20-ти пожежників з Виноградівського та Іршавського гарнізонів, пожежні команди Королева і Підвиноградова, а також пожежний потяг з Ужгорода.

По факту пожежі правоохоронцями було відкрито два кримінальні провадження: по статті 194 (підпал) та частини 1 статті 241 (забруднення атмосферного повітря).

В свою чергу в Держекоінспекції області повідомили, що після пожежі, 6 грудня, ними було проведено позапланову перевірку ТОВ “Джентерм Україна” на виконання вимог припису планової перевірки в червні цього року. Результатом інспектування стало притягнення до адмінвідповідальності посадової особи підприємства по статті 188-5 КУпАП.

Ця стаття КУпАП означає не дотримання вимог природоохоронного законодавства, ненадання необхідної інформації або надання неправдивої інформації і передбачає санкції у вигляді від п'ятнадцяти до сорока п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 

ТОВ “Джентерм Україна" - один з найбільших роботодавців та платників податків Виноградівського району, на потужностях якого, також, працюють люди з інших районів області. На підприємстві діє багатопланова мотиваційна програма, зокрема й медичний фонд для всіх працівників заводу, який частково або повністю (в залежності від стажу роботи працівника - ред.) оплачує витрати на лікування працівників, їхніх дружин чи чоловіків, а також дітей до 18-ти років.

 

Попри те, що компанія заперечує будь-яку свою причетність до згорівших відходів, в ДСНС області підтвердили, що у зерноскладі та навісах знаходилися залишки саме з виробництва їхньої продукції.

Рятувальники припустили, що цим відходам може бути більше семи років і вони вціліла решта від тих, що згоріли ще в 2011 році.  

Сім років тому, 26 серпня 2011 року в складських приміщеннях по вулиці Лейзмана, які офіційно орендувало підприємство, зайнялися відходи виробництва. Пожежа шестирічної давнини за масштабами майже в 10 разів перевищувала цьогорічну – тоді згоріло 3000 квадратних метрів складських приміщень.

В суді справу по факту цієї пожежі не розглядали.

 

Як потрапили відходи ТОВ “Джентерм Україна” до складів ФГ “Колос” і хто насправді їхній власник у голови господарства Тамерлана Терека дізнатись не вдалось. Зразу після пожежі чоловік виїхав до Угорщини.

Це підтвердив його син Ярослав Терек, колишній начальник карного розшуку Виноградівського відділення Нацполіції, який сьогодні займається адвокатською діяльністю.

 

Повітря, яким дихають виноградівці, не містить канцерогенів, - сангіглабораторія міста

Що ж небезпечного у тих відходах які горіли на Партизанській?

Це канцерогени - хімічні речовини або фізичні чи біологічні речовини (агенти), які є причиною виникнення злоякісних новоутворень (раку) через свій вплив на цілісність ДНК. Термін "канцероген" походить від слова «cancer», що у перекладі означає "рак".

Поширена думка, що канцерогенів взагалі не повинно бути в природі є хибною, так як в певних концентраціях канцерогени були і є присутні на планеті впродовж усієї її історії. Навіть у їжі, яку ми споживаємо щодня. Але тут найважливішою є їхня кількість у всьому, що є навколо нас. Тому вживається термін — гранично допустима концентрація (ГДК), тобто, кількісний вміст цих речовини в довкіллі, який не призводить до хвороб та мутацій.

Коли стається подібного роду пожежа, згідно з процедури рятувальники мають повідомити Держекоінспекцію про факт пожежі й викликати їх на місце ліквідації. 20 листопада цього не зробили, тож чи було шкідливим повітря для виноградівців під час і зразу після пожежі - невідомо.

Держспоживслужбу, яка моніторить якість повітря у житловій забудові, ДСНСники не повідомили також.

 

Яким повітрям дихають виноградівці контролюють в санітарно-гігієнічній лабораторії. Вони щоквартально ведуться заміри якості повітря у місті по чотирьом точкам: зона відпочинку (санаторій "Теплиця") центр (біля швейної фабрики "Гроно"), промислова зона (біля заводу залізо-бетонних виробів та пластмасового заводу на Лейзмана), житлова зона (мікрорайон Корятовича).

За словами в.о. завідуючої сангіглабораторії Виноградова Вікторії Копчі, якість повітря, яким дихають виноградівці, в нормі, а відхилень, в тому числі перевищеної консентрації канцерогенів, жодного разу виявлено не було.

 

Нагадаємо, на Тячівщині вирубали 10-га дубового лісу, якого не існувало на картах.

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська