1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Я зробив усе, що міг. Хто може, хай зробить краще – Бертолон Ліннер (ФОТО)

05.12.2018 19:23 0 Суспільство Автор: Голос Карпат
 

Відомий берегівський хірург повернувся у свою віллу-маєток. У вигляді пам’ятного барельєфу.

Скульптурну композицію освятили священики історичних конфесій – православної – о.Емелян Войтович, римо-католицької – о.Янош Молнар та греко-католицької – о.Віктор Сабов.

До стилізованих меморіальних плит лягли вінки та квіти від вдячних берегівчан, які свято бережуть пам’ять про видатного хірурга і знаного виноградаря, високопорядну й глибоковіруючу людину.

Бертолон Ліннер народився саме цього дня, 5 грудня 1887 року, в Берегові. Споруда, на якій встановлені пам’ятні знаки, це – колишній маєток-вілла знаменитого хірурга, до якої прилягали кілька гектарів виноградних плантацій. Саме тут після напружених операцій знімав стрес відомий доктор – він захоплювався виведенням нових сортів та виготовленням білих вин, про які знали не лише в регіоні, а по всій Європі. Загалом він започаткував понад 50 видів власних кущів. Бертолон Ліннер був палким патріотом свого краю, тому в переважній більшості нових зразків зустрічаємо назву “Берегівський”, “Карпатський”, “Верховинський” тощо. Лише два напої - Трамінер і Рислінг, носять ім’я хірурга. Один присвятив коханій дружині.

Про видатних людей народ завжди складав легенди. Не оминула ця участь і Ліннера. По-сьогодні ширяться чутки, що його на спеціальному літаку возили навіть оглядати самого Сталіна, що, звичайно, малоймовірно. Тим достовірнішою здається розповідь про те як, як лікар врятував від знищення будівлю лікарні. Відступаючи, фашисти мали намір висадити її в повітря. Взнавши про це, Ліннер запросив німецьких офіцерів до свого винного підвалу й так напоїв їх, що ті ще кілька днів не могли прийти до тями й виконати своє рішення.

Допомагав доктор і сім’ям репресованих, а в роки Другої світової війни – зігнаним у місцеве гетто євреям. Згадувалось на церемонії відкриття меморіальних плит і про те, як хірург запропонував половину власного будинку для прожиття черницям, яких радянська влада вигнала з монастиря. Не забули в Бергові і як видавав медперсоналу преміальні з власної кишені, безкоштовно лікував обездолених, багато інших фактів добропорядності видатного хірурга.

Говорили також про унікальні операції, які здійснив упродовж життя Бертолон Ліннер. Він першим на Закарпатті виконав надскладну операцію на серці, виймав залізного кілка з голови хлопчини і т.ін. Загалом видатний хірург виконав понад 46 тисяч операцій, в середньому по чотири на день.

Ці та інші факти називались в урочистих промовах на церемонії мера Берегова Золтана Бабяка, Генерального консула Угорщини в Берегові Матяша Сіладі, голови Об’єднання християнської інтелігенції міста Елеонори Якоб, директора оздоровчого комплексу “Жайворононк-Пачірта” Галини Щуки, інших.

“Берегівщина подарувала світу багатьох видатних людей,- акцентував на урочистості Золтан Бабяк.- Це – знані економіст Мілтон Фрідман, хімік – Юліус Ребек, художниця – Джуді Кассаб, лікар - Ерне Гартман та інші. Яскравою зіркою серед них сяє особистість Бертолона Ліннера.”

Знаменитий хірург був глибоковіруючою людиною. Кожного ранку, йдучи на роботу, він заходив до костелу й просив у Господа благословення. Так було й 27 жовтня 1969 року – за звичкою  він зайшов помолитись до римо-католицького храму, де й застав його серцевий напад.

“Мені тоді було 9 років,- згадувала на торжестві Елеонора Якоб.- На похорон пішли разом з бабусею – народу було стільки, як на тодішній першотравневій демонстрації: всі навколишні вулиці від будинку, де проживав доктор, були вщент запруднені людом, тисячі берегівчан прийшли попрощатися з любимим лікарем, Людиною з великої літери. Ми завжди пам’ятатимемо про нього.”

Пам’ять про видатного хірурга та винороба постарались увіковічнити й керівники оздоровчого комплексу “Жайворонок-Пачірта”, який знаходиться зараз в колишньому маєтку Ліннера. Нинішні власники значно розширили прилеглу до вілли територію, побудували тут сучасні, європейського типу термальні басейни, готель, оновили колись діючу реставрацію. Здійснили також реконструкцію знаменитих винних підвалів, облаштували їх старинними знаряддями виноробства, іншими подібними експонатами.

“Хотіли саме таким чином зберегти згадку про видатного хірурга й винороба, залишити для прийдешніх поколінь бодай дещицю зі спадку нашого знаменитого земляка,- каже Голосу Карпат один із співвласників комплексу, Віталій Липей. – Допоміг нам в цьому і скульптор, виходець з сусіднього Затишного Юрій Мартин, який після довгих років повернувся на свою маленьку батьківщину з Луганщини. Саме він є автором відкритих сьогодні барельєфу та меморіальних плит.”

Нагадаємо, що берегівські артисти – серед найкращих у Києві.

Читайте на ГК:“Мама хоче закрити його від усього світу”: на Закарпатті на світ з'явилося “дитинча” з обличчям у формі серця (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Важка втрата для кожного: 46-річний закарпатець приєднався до лав “Небесного війська” (ФОТО)
Читайте на ГК:“Щоб ми мали можливість жити”: ще один закарпатець відправиться в останню земну путь (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська